Dayanışmanın sembolü Atatürk Mozaiği

Edirne Hataylılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından, kentteki bir restoranda düzenlenen kahvaltıda, 21 günlük el emeği çalışmayla Hatay’a özgü mozaik taşlarıyla yapılan Mustafa Kemal Atatürk portresi, 50 bin lirayla en yüksek bağışı yapan Edirne Belediyesi’ne hediye edildi. Atatürk Mozaiği, dayanışmanın sembolü oldu.

Edirne Hataylılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından, 6 Şubat tarihinde meydana gelerek 11 ili etkileyen deprem felaketi ve Cumhuriyetin 100’üncü yılı sebebiyle, kentteki bir restoranda kahvaltı düzenlendi. Düzenlenen kahvaltıya CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, siyasi parti temsilcileri, dernek yönetimi, üyeleri ile birlikte Hataylı vatandaşlar katıldı.

“FELAKETİN AĞIR YÜKÜNÜ, EDİRNE’NİN BİZE KUCAK AÇMASI VE BİZİ SAHİPLENMESİYLE ATLATTIK”

Açıklamalarda bulunan Dernek Başkan Yardımcısı Murat Arslan, Edirne’de ikamet etmekten mutlu olduğunu belirterek; “Bin yılı geçkin bir tarihe sahip olan Hatay’ı ve bin yılı geçmiş tarihe sahip olan Edirne’nin içerisinde köprü vazifesi olup burada ikamet ettiğim için şeref duyuyorum. Çok acı günler yaşadık. Felaketin ağır yükünü, Edirne’nin bize kucak açması ve bizi sahiplenmesiyle atlattık. Özellikle Edirne halkına, Edirne’de yaşayan vatandaşlarımıza bu konuda teşekkür ederim. Biz bu yardımlaşmayı dernek çatısı altında bir STK olarak devam ettirmek için böyle bir girişimde bulunduk. Gerek mülki amirlerimiz gerek idari amirlerimiz ve siyasete yön veren kurumlar, desteklerini hiçbir zaman bizden esirgemedi” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023 11 12 at 15.50.08 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Dayanışmanın sembolü Atatürk Mozaiği | Edirne Ahval Gazetesi

‘EDİRNE’DE HATAYDAN GELEN 482 DEPREMZEDE AİLE BULUNUYOR’

Etkinlikte konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, deprem bölgesinde hala ulaşılamayan vatandaşların olduğuna dikkat çekti ve Edirne’de Hatay’dan gelen 482 ailenin bulunduğunu ifade etti. Gürkan; “Depremin başka bir üzüntüsü, başka bir yıkımı var. Yakınlarını hâlâ bulamamış olanlar, onlardan hâlâ haber alamamış olanlar var. Bu millet olarak bize yakışan bir durum değil. Depremin üzerinden 7-8 ay geçmesine rağmen biz hâlâ yakınlarımızdan bir haber alamamışsak, onlardan bir ses alamamışsak, onlardan bir bilgi alamamışsak bu da bizim ayıbımız. Bizdeki bilgilere göre, Edirne Belediyesi olarak kendileriyle sürekli iletişim halinde olduğumuz, sosyal yardım birimimiz İMECE’nin, diğer birimlerimizin, ulaşım hizmetlerimizin gerek toplu ulaşım kartları gerekse sosyal yardımlarda ya da kira yardımlarını desteklediğimiz Hatay’dan gelen 482 aile var. Elbette gidenleri geri getirmek mümkün değil. Elbette kayıpları tekrar yaşatmak mümkün değil. Ama bundan sonrası için elimizden ne geliyorsa, elimizde, yüreğimizde, avucumuzda ne varsa sizlerle paylaştık, bundan sonraki süreçte de paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

WhatsApp Image 2023 11 12 at 15.50.07 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Dayanışmanın sembolü Atatürk Mozaiği | Edirne Ahval Gazetesi

‘HATAY’IN DEMOGRAFİK YAPISI DEĞİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR’

Hataylılara, Hatay’a sahip çıkmaları yönünde çağrıda bulunan İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın; “Hataylılar olarak ne olursunuz Hatay ile ilişkinizi kesmeyiniz. Hatay’dan kopmayınız. Hatay’da maalesef ülkemizi ileride problemlere sürükleyecek şeyler oluyor. Hatay’ın demografik yapısı değiştirilmeye çalışılıyor. Lütfen buna müsaade etmeyiniz. Şimdi son aldığımız haberlere göre; Hatay’da bulunan Suriyeli kampları boşaltılıyor ve buralara da önümüzdeki günlerde Filistin’den gelecek kişilerin yerleştirilmesinin düşünüldüğü söyleniyor. Ne olursunuz Hatay’a sahip çıkınız. Edirne sizin artık memleketiniz” diye konuştu.

WhatsApp Image 2023 11 12 at 15.50.08 | Edirne Ahval Gazetesi
Dayanışmanın sembolü Atatürk Mozaiği | Edirne Ahval Gazetesi

‘EDİRNE MEMLEKETİNDEN UZAKTA KALANLARI BAĞRINA BASAN BİR ŞEHİR’

CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, Edirne’nin en iyi özelliklerinden birinin kente gelenleri kucaklamak olduğunu belirterek; “Edirne’miz, Hatay ile çok benzer özelliklere tarihten günümüze sahip bir şehir. Lakin Edirne’mizin bence en güzel özelliklerinden birisi, kendisine geleni kucaklaması ve sahip çıkmasıdır. Bizim şehrimiz insanları baş üstünde sizin gibi böyle bir felakete uğrayarak mecburen memleketinden uzaklaşmak durumunda kalanları gene bağrına basan bir şehir. O yüzden Edirne’mize bir kere daha hoş geldiniz, şeref verdiniz. Edirne’miz için gerçekten beraberce, güzel günler göreceğimizi umut ediyorum” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023 11 12 at 15.50.07 | Edirne Ahval Gazetesi
Dayanışmanın sembolü Atatürk Mozaiği | Edirne Ahval Gazetesi

Konuşmaların ardından Hatay’a özgü mozaik taşları ile 21 günlük el emeği sonucu yapılan Mustafa Kemal Atatürk portresi, 50 bin lira ile en büyük bağışı yapan Edirne Belediyesi’ne hediye edildi. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 11 12 at 15.49.19 | Edirne Ahval Gazetesi
Dayanışmanın sembolü Atatürk Mozaiği | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!