Dayanışmanın tesiri alım gücüyle azaldı

Bu yıl 3’üncüsünü düzenledikleri “Askıda Okul Giysisi” dayanışma etkinliği hakkında bilgi veren Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nur Yılmaz Ercin, dayanışma etkinliği kapsamında 65 öğrenciye okul giysisi temin edildiğini bildirdi. Ercin, temin edilen giysi sayısında geçen yıllara oranla neredeyse yarı yarıya düşüş olduğunun altını çizerek, eğitimde elzem olan temel ihtiyaçların karşılanabilmesinin, tüm merkezi ve yerel yönetimler tarafından yeniden ele alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Edirne Çocuk Hakları Derneği üyeleri, düzenledikleri basın toplantısında bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdikleri “Askıda Okul Giysisi” dayanışması etkinliği hakkında bilgi verdiler.

“ÇOCUKLARIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ HİÇBİR SAVAŞ MEŞRU OLAMAZ”

Açıklamasına İsrail ile Filistin arasında yaşanan savaşla ilgili değerlendirmede bulunarak başlayan Dernek Başkanı Nur Yılmaz Ercin, çocukların öldürüldüğü hiçbir savaşın meşru olamayacağını ifade ederek; “Hangi dilden, dinden, ırktan olduğu hiç önemli değil. Çok net, çok katıksız bir vahşet var bugün karşımızda. Gazze’de çocuklar öldürülüyor. Çocukların öldürüldüğü hiçbir savaş meşru olamaz. Savaşların, doğal afetlerin, yoksulluğun en çok çocukları etkilediği gün gibi ortada. Yetişkinlerin dahi taşımakta zorlandığı bu ağırlığın faturasının ne yazık ki, tarihin her döneminde çocuklara kesildiğini görüyoruz. Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak, nedeni her ne olursa olsun, sonucunda çocukların, kadınların, dahası masum sivillerin öldürüleceği bütün savaşları lanetliyoruz” dedi.

“Askıda Okul Giysisi” dayanışmasının 2 aylık çalışma sonrasında tamamlandığını kaydeden Ercin, dayanışmada emeği geçen ve katkıda bulunan tüm üyelere, gönüllülere, kentlilere, diğer kentlerden yardımcı olan vatandaşlara ve dayanışmaya ev sahipliği yapan mağazaya teşekkürlerini iletti.

‘ALIM GÜCÜNÜN DÜŞMESİNDEN KAYNAKLI, GİYSİ TEMİNİNDE GEÇEN YILA ORANLA YARI YARIYA DÜŞÜŞ YAŞANDI’

Dayanışma etkinliği kapsamında giysisi tamamlanan çocuk sayısının, geçen yıllara oranla neredeyse yarı yarıya azaldığına dikkat çeken Ercin, vatandaşların alım gücünün azalması sebebiyle temin edilen giysi sayısında azalış olduğunun altını çizdi. Ercin; “Bu yıl Edirne’de 65 öğrencinin okul giysisi temin edildi. Geçtiğimiz yıllara nazaran yarı yarıya bir düşüşten söz ediyoruz. Ancak, ne yazık ki, ihtiyacı olan çocuk sayısının azalmasından değil, katkıda bulunmak isteyenlerin alım gücünün düşmesinden kaynaklı bu sonuç, süreç boyunca taşıdığımız endişenin resmi oldu. Zira, daha önce bir kişi bir çocuğu giydirebiliyorken, bu yıl bir çocuğun okul giysisini temin etmek için üç kişinin el vermesi gerekti. Biraz da karamsarlığa dönüşen endişemiz budur. Okul dönemi çocukların ihtiyaçları okul giysisiyle de bitmiyor. Kırtasiye, beslenme, sağlıklı içilebilir su ihtiyacı da olan çocuklarımız için yılda bir kez yapılabilen okul giysisi dayanışmasının da sürdürülebilir olmadığını deneyimledik” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023 10 31 at 14.38.58 | Edirne Ahval Gazetesi
Dayanışmanın tesiri alım gücüyle azaldı | Edirne Ahval Gazetesi

‘EĞİTİM İHTİYAÇLARININ GÖNÜLLÜLER TARAFINDAN SAĞLANMASI SOSYAL DEVLET ANLAYIŞIYLA BAĞDAŞMIYOR’

Eğitimde ihtiyaçların sadece okul giysisi ile bitmediğini belirten Dernek Başkanı Ercin, eğitimde elzem olan ihtiyaçların gönüllüler tarafından karşılanmasının sosyal devlet anlayışına uymadığına vurgu yaptı. Ercin; “Edirne Çocuk Hakları Derneği bir yardım kuruluşu olmamasına rağmen, içinde bulunduğumuz dönemin ekonomik ve toplumsal koşullarından olumsuz etkilenen çocukları görmezden gelemezdik. Ancak, daha fazlasıyla karşılaşacağımızı öngörememiştik. 14-15 yaşlarında bir lise öğrencisi bize ulaştı ve okul giysisi talebinde bulundu. Bunun ne anlama geldiğini artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Oysa, çocuklar ve gençler en temel haklarından biri olan eğitimden, amasız, fakatsız yararlanabilmeli. Sekiz yıl zorunlu eğitim diyorsak, şartlar kadar olanakların da sağlanması gerekiyor. Eğitim için gerekli olan zorunlu ihtiyaçların, gönüllülerin bağışlarıyla giderilmesinin sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmadığını söylemek zorundayız. Eğitimdeki temel ihtiyaçlar olan okul giysisi, içilebilir su, kırtasiye, beslenme, barınma sorunu, tüm merkezi ve yerel yönetimler tarafından ciddiyetle ve samimiyetle yeniden ele alınmalı. Okula devamın ilk koşulu olan bu olanaklar sağlanmalı ki, çocuklar okullarına gidebilsinler. Okul giysisini almış bir çocuk, derse aç giriyorsa yine eksik, yine hatalı bir durum var demektir” diye konuştu.

Ercin, dünyada ve Türkiye’de yaşanan toplumsal ve sosyal olaylardan çocukların haklarını savunmaya devam edeceklerini belirterek; “Savaşlardan, çatışmalardan, doğal afetler karşısındaki yenilgilerden, yoksulluktan, her türlü ayrımcılıktan, istismar ve ihmallerden sorumlu olanlar çocuklar değil. Sonuç olarak; dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de siyasi, toplumsal ve ekonomik gerilimlerin, gündelik hayatta ciddi açmazlara yol açtığını görüyoruz. Özellikle artan yoksulluk her kesimi doğrudan ve dolaylı olarak olumsuz etkilemeye devam ediyor. Aidiyet duygumuzu güçlendiren bir sivil dayanışma, bugün her zamankinden daha da değerli. Ancak, bu koşullarda daha sistematik ve bürokratik yapılarda sürdürülebilir kazanımlara ihtiyacımız var. Ve bu da sivil dayanışmaların son bulması anlamına gelmiyor. Ve Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak, çocukların tüm haklarından azami düzeyde yararlanabilmeleri için bundan sonra da elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Beklentimiz, toplumun her kesiminin ve ayrıca tüm yetkililerin ve ilgililerin, bu konudaki farkındalık çalışmalarımıza ses ve omuz vermeleri” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!