“Devlet görevlendirdiğini korumak zorundadır”

Sağlık sektöründe yaşanan şiddet olaylarında endişe verici bir artış gözlemlendiğini dile getiren Genel Sağlık İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Özcan Arslan, yurt dışına gitmek için iyi hal belgesi alan sağlık çalışanı sayısının, gün geçtikçe arttığına vurgu yaptı.

Genel Sağlık İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Özcan Arslan, geçtiğimiz ay Edirne Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi’nde, sağlık çalışanlarına silahla tehditte bulunan sanık R.K.’nin yargılandığı duruşmanın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN, ŞİDDETİ TETİKLEYEN FAKTÖRLERE ODAKLANILMASI GEREKMEKTEDİR”

Sağlık sektöründe yaşanan şiddet olaylarının kaygı verici derecelere ulaştığına dikkat çeken Arslan; “Sağlık hizmetlerinde yaşanan şiddet olaylarındaki artış, kaygı verici boyutlara ulaşmış durumdadır. Sağlık sisteminde eksiklikler, yetersizlikler, sorunlar artıkça bu sorunların faturası sağlık çalışanlarına kesilmektedir. Sağlık hizmeti sunan kamu kurum ve kuruluşlarımızda şiddetsiz gün geçmemektedir. Bıçak, silah gibi kesici ve delici aletlerle gerçekleşen saldırılar, endişe verici bir boyut kazanmış durumdadır. 2023’ün ilk 6 ayında ‘beyaz kod’ sistemine 9 bin 35 adet başvuru olmuştur ve bu rakamlar sadece buz dağının görünen kısmıdır. Şiddetin gerçek boyutları çok daha yüksektir. ‘Beyaz kod’ uygulaması, şiddetin sadece istatistiklerini ortaya koymaktan öteye gidememiştir. Şimdi ise ‘gri kod’ uygulaması sağlıkta şiddeti durdurma çabası olarak sunulmaktadır. Ancak, kodun renginin bir önemi yok; çünkü çözüm olmamaktadır. Sağlıkta şiddeti önlemek için, şiddeti tetikleyen faktörlere odaklanılması gerekmektedir. Sağlık emek meslek örgütlerinin sesine kulak verilmelidir” dedi.

“YAŞANAN SAĞLIKTA ŞİDDET TERÖRÜDÜR VE TERÖR CAN ALMAKTADIR”

Arslan, sağlık çalışanlarının yurt dışına gidebilmek için aldıkları iyi hal belgelerinde artış olduğuna dikkat çekerek; “Sağlık emekçilerinin yurt dışına gidebilmek amacıyla aldığı iyi hal belgesine başvuruların sayısı eylül ayında 321 oldu. Yılın ilk dokuz ayında ise toplam 2 bin 285 ‘iyi hal belgesi’ alındı. Sebep ortadadır. Sağlık çalışanlarının çalıştıkları kurumlarda can güvenliği yoktur. İşe gitmek için evden çıktığında akşam eve döneceğinin garantisi yoktur. Yaşanan sağlıkta şiddet terörüdür ve terör can almaktadır. Daha bir hafta önce kaybettiğimiz güvenlik görevlisi Ali Kemal Sağlam gibi. Kaybettiğimiz canların acısı soğumadan başka hastanelerde başka başka şiddet olayları ile sarsılmaktayız ve sonu da gelmemektedir. Can güvenliği olmadan sağlık hizmeti sürdürülemez ve bu şekilde devam ederse yakında sağlık hizmeti verecek sağlık çalışanı kalmayacaktır. Şiddetin önü alınmalı, sağlık çalışanlarının can güvenliği sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

“ŞİDDETLE MÜCADELE KURULU KURULMALIDIR”

Şiddeti önleme konusunda gerçekçi adımların atılması gerektiğine vurgu yapan Arslan; “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, renkli kodlar ve sosyal medya mesajları aracılığıyla şiddeti durdurma yanılgısından çıkması, gerçekçi önlemlerin alınması için acilen gereklidir. Sağlık Bakanlığı bünyesinde tüm meslek örgütlerinin ve sendikaların temsil edildiği bir Şiddetle Mücadele Kurulu kurulmalıdır. Kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarının önlenmesinde etkin yasal düzenlemelerin yanı sıra işyerlerinde de gerekli teknik önlemler alınmalı, ilgili birimler kurulmalıdır. Devlet görevlendirdiğini korumak zorundadır” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!