Dikkat! Berberler Pazar, kadın kuaförleri Salı günü kapalı

Edirne’de berberlerin Pazar, kadın kuaförlerinin Salı günleri kapalı olacağı uygulamanın resmen yürürlüğe girdiğini aktaran Edirne Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Selçuk Gül; “Şu anda üyelerimiz yavaş yavaş uygulamaya geçtiler. Bu arada Kırkpınar haftası olduğundan dolayı biraz müsamahalı davranıldı ama şimdiden sonrasında uygulamaya tam olarak geçileceğinden kimsenin şüphesi olmasın” dedi. Edirneli erkek kuaförü Oğuz Ayvaçiçeği ise uygulamayı olumlu bulduğunu ve müşteri kaçırma gibi durumların önüne geçeceğini kaydetti.

Ticaret Bakanlığı, berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulamasının 1 Temmuz 2024 tarihi itibariyle başladığını duyurdu. Söz konusu işletmeler valilikler tarafından belirlenen günlerde hizmet vermeyecek. Belirlenen günlerde kapalı olmadığı tespit edilen işletmelere Ticaret Bakanlığı’nca idari yaptırım uygulanacak. Edirne Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Selçuk Gül, yürürlüğe giren uygulamanın Edirne’de geçtiğimiz hafta kısmen, bu hafta itibariyle tam olarak başladığını açıkladı.

WhatsApp Image 2024 07 02 at 16.58.54 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Dikkat! Berberler Pazar, kadın kuaförleri Salı günü kapalı | Edirne Ahval Gazetesi

‘TAM OLARAK UYGULAMAYA GEÇİLDİ’

Düzenlemenin Edirne’de tam olarak uygulamaya geçtiğini ifade eden Gül; “Şu anda üyelerimiz yavaş yavaş uygulamaya geçtiler. Bu arada Kırkpınar haftası olduğundan dolayı biraz müsamahalı davranıldı ama şimdiden sonrasında uygulamaya tam olarak geçileceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bütün üyelerimiz de buna duyarlı davranıyorlar. Uyulacağından hiçbir şüphemiz yok. Herkes uygulamaya geçecek” şeklinde konuştu.

‘ÖZEL GÜNLERDE ESNEKLİK GÖSTERİLMELİ’

Uygulamaya yönelik damat tıraşı, düğün günü gibi zamanlarda esneklik gösterilmesi gerektiğini belirten Gül; “Bu konuyu Vali Bey’e dile getirdim. Kendisi hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi. Tabii ki ilerleyen günlerde düğünlerden dolayı gelin başı, damat tıraşı gibi mecburi ihtiyaçlar olacak. Böyle günlerde zannediyorum ki valilikten alınacak özel izinlerle bildirirlerse, bir şekilde bununla alakalı bir çalışma olabilir. En azından sadece özel günlerde belli bir süre içerisinde esneklik gösterilir diye düşünüyorum” diye konuştu.

WhatsApp Image 2024 07 09 at 13.44.39 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Dikkat! Berberler Pazar, kadın kuaförleri Salı günü kapalı | Edirne Ahval Gazetesi

‘KİMSENİN MÜŞTERİSİ KİMSEYE KAÇMAYACAK’

Edirneli erkek kuaförü Oğuz Ayvaçiçeği, uygulamanın haksız rekabeti ortadan kaldıracağını ifade ederek; “Sonuçta herkes insan, herkesin bir gün izin yapmaya hakkı var. Mesela ben izin yaparken, karşımdaki berber açarsa haksız rekabet oluşuyor. Bence herkesin aynı günde kapaması mantıklı. Pandemi döneminde de hafta sonları kapalıydık, ama herkes bir şekilde tıraşını oldu. Herkes Pazar günü veya Salı günü kapayınca bazı insanlar isyan ediyor. İnsan elbet tıraş için bir gün vakit ayırıyor kendine. Bence gayet yerinde bir karar olmuş. Bu uygulamaya çok rahat bir şekilde alışılır. Çünkü kimsenin de bir müşteri kaybı da olmayacak. İnsanların itiraz etmesine de gerek yok; sen de kapalısın, ben de kapalıyım, diğeri de kapalı. Kimsenin müşterisi kimseye kaçmayacak. Herkes kendine tıraş bir gün yaratabilir” ifadelerini kullandı.

‘DAMAT TIRAŞI GELENEĞİ KALMADI, AMA KADINLARDA İŞ CİDDİ’

Kadın kuaförlerinin Salı günü kapalı olmasını da değerlendiren Ayvaçiçeği, yoğun bir şekilde düğün hazırlığı yapan kadınları ağırlayan kadın kuaförlerinin hafta sonu açık kalması gerektiğini söyledi. Ayvaçiçeği; “Erkek kuaförleri Pazar günü kapatabilir, ancak kadın kuaförleri düğün sezonundan dolayı Pazar günü kapatamaz. Erkeklerde eskisi gibi damat tıraşı geleneği kalmadı. Ama kadın kuaförlerinde iş ciddi. Kadın kuaförü olsam ben de kapamazdım” açıklamasını yaptı.

Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!