Doktor adayları Gazze için hazır

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen “Sessiz Yürüyüş” eylemi 9’uncu kez düzenlendi. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Muammer Morkoç, görev verilmesi halinde Gazze’de görev yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, 9 haftadır devam ettirdikleri İsrail’in Filistin’e saldırılarını protesto etmek amacıyla gerçekleştirdikleri “Sessiz Yürüyüş” eyleminde tekrar bir araya geldi. Öğrenciler tarafından Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması düzenlendi. Öğrenciler tarafaından açıklamayı yapan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Muammer Morkoç, açıklamasının başında geçtiğimiz günlerde Irak’ın kuzeyinde Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybederek şehit olan 9 Mehmetçik’i anarak; “Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe -Kilit harekâtında 12 Ocak 2024 tarihinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından yapılan saldırı ve akabinde sağlanan temasta kahraman 9 askerimiz şehit oldu. Şehit olan Aksaraylı Piyade Üsteğmen Gökhan Delen, Adıyamanlı Piyade Uzman Çavuş Serkan Sayin, Gaziantepli Piyade Uzman Çavuş Hakan Gün, Giresunlu Piyade Uzman Çavuş Ahmet Köroğlu, Kahramanmaraşlı Piyade Sözleşmeli Er Müslüm Özdemir, Niğdeli Piyade Sözleşmeli Er Kemal Batur, Kahramanmaraşlı Piyade Sözleşmeli Er Emrullah Gülmez, Ordulu İstihkam Sözleşmeli Er Murat Atar ve Eskişehirli İstihkam Sözleşmeli Er Muhammed Tunahan Evcin şehit olmuştur.  Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin beka ve güvenliği için terörle mücadeleyi azim ve kararlılıkla sürdürmektedir. Şehadet mertebesine yükselen kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, Türk silahlı kuvvetleri ile milletimize başsağlığı ve sabrı cemil ve gazilerimize acil şifalar diliyoruz. ‘Sizi toprağa değil yüreğimize gömdük, vatan size minnettardır.” dedi

“GAZZE HALKI 98 GÜNDÜR UÇAK VE BOMBA SESLERİNE, YIKIMA VE KATLİAMA KARŞI DİRENİYOR”

Türkiye gündeminin dağıtılarak Filistin’e desteğin azaltılmaya çalışıldığına dikkat çeken Morkoç; “Terör devletinin Filistin topraklarında işlediği suçlar büyüyerek devam ediyor. Terörist İsrail; yalnızca Filistin halkına karşı değil, bütün insanlığa karşı, sadece Filistinli çocuklara değil, bütün çocuklara karşı suçludur. Nasıl ki hiçbir suç cezasız kalmaz, İsrail için de ceza günü hızla yaklaşmaktadır. Bugün biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak terör, soykırım ve işgale karşı yürüyüşümüzün 9’uncu haftasındayız. Ülkemizde gündemin dağıtılıp Filistin’e desteğin azaltılmaya çalışıldığının farkındayız. Gazze halkı ise tam 98 gündür uçak ve bomba seslerine, yıkıma ve katliama karşı direniyor. Uyku, güvenlik hissi ve düzenli beslenme gibi insanın temel ihtiyaçlarından hiçbirine sahip olmadıkları 98 gün” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2024 01 14 at 13.27.09 | Edirne Ahval Gazetesi
Doktor adayları Gazze için hazır | Edirne Ahval Gazetesi

“ORALARDA KURULACAK HASTANE VE SAĞLIK TESİSLERİNDE GÖREV ALMAYA HAZIRIZ”

Gazze’de kurulacak olan bir hastane yada sağlık tesislerinde görev verilmesi halinde çalışmaya hazır olduklarını söyleyen Morkoç; “Sağlık hizmetlerine ulaşım gibi bizim için paha biçilemez bir hak, oradaki insanlar için ölümden önceki son durak. Bütün bunlara, İsrail tarafından uygulanan teröre rağmen korkmayan ve yılmayan Gazze halkını, tutuklansalar da öldürülseler de görevleri başından bir an ayrılmayan Gazzeli sağlık çalışanlarını selamlıyoruz. Biliyoruz ki onlar kan görmeye, aralıksız çalışmaya, uykusuz kalmaya alışıktır. Ancak hastalarına yardım edememeye, onları çaresizce ölüme bırakmaya asla alışık değildir. Buradan devletimize ve uluslararası yardım kuruluşlarına sesleniyoruz. Biz Gazzeli sağlık çalışanlarıyla birlikte çalışmaya, oralarda kurulacak hastane ve sağlık tesislerinde görev almaya hazırız” diye konuştu.

“MESLEKTAŞLARIMIZ ÖZGÜR, HASTANELERİMİZ GÜVENLİ OLANA KADAR DURMAYACAĞIZ”

İsrail tarafından 54 hekimin tutuklandığını ifade eden Morkoç; “İsrail tarafından tutuklanan ve türlü işkencelere maruz bırakılan 54’ten fazla hekimin özgürlüklerine güvenli bir şekilde kavuşmaları için ve yıkılan hastanelerin yeniden yapılması, güvenli bir şekilde işlev gösterebilmesi için gereken bütün çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz. Tutuklanan hekimlerin ve yıkılan hastanelerin isimlerini basın kuruluşlarıyla paylaştık ve süreci takip ediyoruz. Meslektaşlarımız özgür, hastanelerimiz güvenli olana kadar durmayacağız. Sessiz Yürüyüşümüz 9 haftadır Türkiye’nin her bölgesinden 40’tan fazla ilde insanlığı yaşatmaya çalışan sağlık çalışanlarının katkısıyla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ SOYKIRIMA KARŞI DUVAR OLARAK ÖRENLER KAZANACAK”

Tüm hekimleri ve sağlık çalışanlarını yürüyüşe davet eden Morkoç; “Biz her hafta, beyaz önlüklerimizle sessizce yürüyerek bağırıyoruz: Hiçbir katilin ve hiçbir teröristin yaptığı yanına kalmadığı gibi senin de yaptıkların yanına kalmayacak İsrail. Sen kaybedeceksin; insanlık kazanacak, Filistin halkı kazanacak, beyaz önlüklerini soykırıma karşı duvar olarak örenler kazanacak, yıktığın hastanelerin içinde bütün insanlığın hayatını kurtarmaya devam eden Gazzeli meslektaşlarımız kazanacak. İnsanlık dışı bütün eylemlerden kurtulmak için verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz. Kanıksamayacağız. Normalleştirmeyeceğiz. Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!