Dünya Çocuk Hakları Günü’nde buruk kutlama

“Gazze’deki çocuk ölümlerine dur denmeli”

Her yıl 20 Kasım tarihinde kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü’ne istinaden Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşma yapan Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Harun Tohumcu, İsrail’in işlediği savaş suçlarından ötürü Gazze’de meydana gelen çocuk ölümlerine dikkat çekti.

Trakya Üniversitesi Konservatuarı’nda Edirne’de Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü etkinliği gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından öğrenciler tarafından düzenlenen dans, şiir okuma ve folklor gösterilerinde, çocuk haklarına dikkat çekildi.

“HER TÜRLÜ İSTİSMARIN TAKİPÇİSİYİZ”

Etkinlikte konuşma yapan Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Harun Tohumcu, çocuklara yönelik uygulanan fiziksel ve psikolojik istismarların takipçisi olduklarını vurgulayarak; “Nüfusumuzun büyük bir bölümünü oluşturan çocuklarımızın, sosyal ve kültürel değerlerimiz çerçevesinde yetiştirilmesi, tüm kurumlarımızın ve hepimizin öncelikli görevidir. Bu konuda, sorumluluk, anne, babalara öğretmenlerimize, toplumumuza, tüm kuruluşlarımıza ve yöneticiler olarak bizlere düşmektedir. Dünyada ve ülkemizde çocukların uğradığı, fiziksel, cinsel, sınıfsal ve psikolojik her türlü istismarın takipçisi ve ayrıca sorunların çözümünde çocuk haklarının korunması için mücadele etmeyi onur sayan sosyal hizmet mesleğinin uygulayıcılarıyız. Bakanlığımızın hizmet modelleri kapsamında, koruyucu, önleyici ve rehabilite edici destek ile ayrımcılığın yaşanmayacağı, çocuğun yüksek yararının gözetileceği çalışmaları önemsemekte ve uygulamaktayız” dedi.

Gazze’de yaşananlar neticesinde ortaya çıkan çocuk ölümlerine de değinen Tohumcu; “Çocukların çalıştırılma, şiddet, istismar, savaş, terör göç ve erken evlilikler gibi mağduriyetleri son bulmalı. Özellikle Gazze’de çocuk ölümlerine dur denilmesi hususunda tüm dünya devletlerine ve insanlık vicdanına sesleniyorum” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

harun tohumcu | Edirne Ahval Gazetesi
Dünya Çocuk Hakları Günü’nde buruk kutlama | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!