‘Dünya İsrail’in katliamlarına göz yumuyor’

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği Edirne Şubesi ve diğer sivil toplum kuruluşları tarafından, Eski Cami’de kılınan cenaze namazı sonrasında, dünyanın gündemine oturan İsrail-Filistin savaşında hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı ve İsrail protesto edildi.

Eski Cami’de kılınan Cuma namazı sonrası bir araya gelen İHH Edirne Şubesi ve diğer sivil toplum kuruluşları tarafından, İsrail-Filistin arasında devam eden savaşta hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı ve İsrail protesto edildi. Basın açıklaması yapan İHH Edirne Eğitim Birim Başkanı ve Peygamber Sevdalıları Edirne İl Koordinatörü Ömer Bozkurt, İsrail’in Filistin’e olan saldırılarının hukuksuz olduğunu belirterek; “Yıllardır işgal güçlerinin saldırıları sonucu binlerce Filistinli şehit edildi. Çok sayıda Filistinli yaralandı ve sakat bırakıldı. Binlerce Filistinlinin evleri ve arazileri hukuksuz bir şekilde işgal edildi. Gazze’nin etrafına örülen utanç duvarları ile son yüzyılın en büyük açık hava hapishanesi inşa edildi. İsrail’in hukuksuz ablukası ve işgali nedeniyle yıllarca Filistinliler kendi topraklarında esir olarak hayat mücadelesi veriyorlar. İsrail bölgede bulunan bütün ülkelerle siyasi ve ekonomik bir yakınlaşma kurarak, kendine bir koruma kalkanı oluşturmaya çalıştı. Aynı zamanda Cenin’de, Shuafat kamplarında, Nablus’ta ve Gazze’de çok sayıda katliam gerçekleştirdi. 75 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları ellerinden alınan Filistinliler, apertheid rejimi İsrail zulmü altında çok zor şartlarda yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor. Yapılan bütün anlaşmalara rağmen, uluslararası alanda alınan bütün kararlara rağmen Filistin’e, Kudüs’e, Mescid-i Aksa’ya ve Gazze’ye saldırmaya ve toprakları işgal etmeye devam ediyor. Filistin, her geçen gün Siyonist İsrail’in saldırılarıyla karşı karşıya kalıyor. Tüm dünya İsrail katliamlarına gözünü yummuş durumda. Bizler yaşanan tüm süreçlerde şunu net bir şekilde gördük; yeryüzünde bozgunculuk görevini üstlenmiş olan İsrail, hiçbir uyarıyı, kınamayı ve eleştiriyi dinlemedi” dedi.

WhatsApp Image 2023 10 14 at 00.15.56 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Dünya İsrail’in katliamlarına göz yumuyor’ | Edirne Ahval Gazetesi

“FİLİSTİN SEVDALILARI OLARAK BU DAVAYI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bozkurt, Filistin tarafından gelen saldırıları, yıllardır İsrail’in yaptığı saldırılara karşı bir başkaldırı olarak nitelendirdi. Bozkurt; “Şimdi İsrail’in karşısında kendi haklarını ve topraklarını savunan Filistinli kardeşlerimizle birlik olma zamanı. Şunu çok iyi biliyoruz ki yıllardır İsrail’in başlattığı ve yaktığı bu ateş kendisini yakacak bir ateştir. Bugünlerde yaşanan olaylar, neredeyse bir asırdır pençelerini Filistin topraklarına geçiren apertheid rejimi İsrail’in uyguladığı zulüm ve işgal politikasına karşı bir başkaldırıdır. Filistin’de işgal edilen topraklarını savunan tüm kardeşlerimize buradan desteklerimizi ve dualarımızı gönderiyoruz. Bugün burada ve tüm Türkiye’de Filistin dostlarıyla birlikte İsrail’in hukuksuz uygulamalarına ve saldırılarına karşı çıkıyoruz. Filistin sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı bu hukuksuz adımları, işgali ve saldırıları durdurmaya çağırıyoruz. Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün ve Filistin’in özgürlüğü, Siyonist zulmün ve işgalin sona ermesi için, yapılan tüm eylemleri desteklemek hepimizin görevidir. Filistin özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından savaşta yaşamını yitiren tüm Filistinliler adına dua okundu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 10 14 at 00.15.57 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Dünya İsrail’in katliamlarına göz yumuyor’ | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!