Dünyanın Çin Yapımı İlk Hidrojenli Tramvayı Malezya Yolunda

Dünyanın Çin Yapımı İlk Hidrojenli Tramvayı Malezya Yolunda

CRRC Zhuzhou Electric Locomotive Research Institute Co Ltd. tarafından geliştirilen tramvay, Güneydoğu Asya’ya sevk edilen ilk akıllı tramvay olacak. Malezya’ya vardıktan sonra üç ay boyunca Sarawak’taki Kuching’de tabi tutulacak olan tramvay daha sonra kent içi ulaşım hizmetlerinde kullanılacak. 

Hidrojenli bir hareket sistemiyle donanmış bulunan araç daha uzun bir özerk mesafe, daha kısa bir şarj süresi ve düşük karbon emisyonu gibi avantajlara sahip. Ayrıca tramvayda, 245 kilometreye kadar varan bir otonomi / özerk mesafe sağlayan 70 MPa (Megapascal = basınç birimi) kadar hidrojen stoklama sistemi ve yüksek güçte bir yakıt pili sistemi mevcut.   

Söz konusu tramvay, Malezya’nın spesifik koşul ve ihtiyaçlarına göre akıllı bir tasarımla, akıllı ve sıfır karbonlu bir kamu ulaşım sistemine uyarlanacak şekilde modernize edilmiştir. Öte yandan tramvayı geliştiren araştırma ve tasarım ekibi aracın performansını, kullanılacağı yerin iklim koşullarını dikkate alarak optimize etmiştir.  

Zhuzhou CRRC Enstitüsünün CRRC Zhixing şubesi, Kuching’in akıllı raylı sistem projesi için açılmış olan toplam 69,9 kilometrelik üç hat üzerinde gidip gelecek 38 akıllı tramvaydan oluşan ihalesini 2022 yılında kazanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu