EDAK 40 kişilik ekiple tatbikata katılıyor

Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu (AKDF) tarafından düzenlenen “Ulusal Enkaz Altı Ve Medikal Müdahale” tatbikatı 11-12 Kasım Tarihlerinde Yalova’da gerçekleştirilecek. Tatbikata Edirne’yi temsilen Edirne Arama Kurtarma Derneği (EDAK) ve Keşan’ı temsilen Keşan Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği (KEDAK) katılım sağlayacak.

Merkezi Yalova’da AKDF tarafından her yıl düzenlenen ve Federasyona bağlı dernekler K77-Yalova, EDAK-Edirne, GÖNDAK-Gönen/Balıkesir, UMUT-Aydın, KEDAK-Keşan/Edirne, TÜRKCAN-İstanbul’un katılımıyla gerçekleşen “Ulusal Enkazaltı ve Medikal Müdahale” Tatbikatı bu yıl 11-12 Kasım 2023 tarihlerinde Yalova’da gerçekleştirilecek. Yalova İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonu ve ilgili kurumların desteği ile UMKE ekiplerinin Sağlık Müdürlüğü “Yerel Düzey Afet Planı” kapsamında icra tatbikatı ile birlikte yapılacak. Planlı Tatbikat Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu AKDF’nin Yalova il’inde bulunan Eğitim ve Tatbikat sahası enkaz alanları ile birlikte “Riskli Yapı” kararı alınmış ve Yalova İl Özel İdaresi’ne bağlı binaların yıkılması ile gerçek enkazlarda icra edilecek.

EDİRNE ARAMA KURTARMA DERNEĞİ “EDAK” TATBİKAT’A 40 KİŞİLİK EKİPLE KATILIYOR

1999 yılında yaşanan Gölcük ve Düzce depremlerinin ardından bir grup gönüllü tarafından kurulan Edirne Arama Kurtarma Derneği EDAK geçen 23 yıllık süreç içersinde tecrübe kazanmış bir ekip olarak birçok Afet, Taşkın, Deprem gibi olaylara katılmış ve son olarak 6 Şubat tarihinde yaşanan ve 12 İl’i kapsayan asrın felaketine de kısa sürede bölgeye intikal ederek Arama Kurtarma faaliyeti göstererek birçok canlıya ulaşmış ve enkazdan çıkarmıştı. Bu kez ise Yalova da icra edilecek “Ulusal Enkazaltı ve Medikal Müdahale” planlı tatbikatına iştirak edecek EDAK, tatbikata 40 kişilik bir ekip ile katılacak.

Konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Edirne Arama Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Ceylan “Bağlı bulunduğumuz Federasyonumuzca her yıl organize edilen tatbikata EDAK olarak mümkün olduğunca katılım göstermeye çalışıyoruz. Bu yıl da düzenlenen bu tatbikata 40 kişilik bir ekiple iştirak edeceğiz. Aramıza katılım sağlayan yeni üyelerimiz var ,bu üyelerimiz eğitim programlarını tamamladılar şimdi ise gerçek bir deprem olmuş gibi ,gerçek enkazlarda çalışma fırsatı bulacaklar” dedi.

Edirne Valisi olarak atanan eski AFAD Başkanı, Edirne Valisi Yunus Sezer’in Derneğimiz ile yakından ilgilendiğini, kendileri ile sürekli istişare halinde olduklarını da belirten Başkan Ceylan; “Kendilerine  derneğimiz adına teşekkür ediyorum” diyerek, Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü ile de ortak konularda birlikte hareket edildiğini ve kısa süre içersinde Ortak bir protokol yapılacağını, ayrıca akreditasyon işlemlerinin de tamamlanacağını sözlerine ekledi. Haber Merkezi

WhatsApp Image 2023 11 03 at 14.14.09 - Edirne Ahval Gazetesi
EDAK 40 kişilik ekiple tatbikata katılıyor - Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu