‘Edirne 5 önemli şehirden biri olabilir’

İl Genel Meclisi’ni ziyaret eden Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne’nin önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye’deki ilk 5 şehir içerisine girebilecek potansiyeli olduğunu vurguladı. Yatırım yapılan alanların, diğer alanları da etkilediğini dile getiren Vali Sezer; “Yapacağınız altyapı, ya da yapmayacağınız altyapı, direk turizmi etkiliyor. Oraya yapacağınız bir ulaşım direk turizmi, ekonomiyi etkiliyor. Onun için bütünsel olarak bakılması lazım her işe. Burada tarımla ilgili alınacak bir karar, sulama suyunun altyapısının yapılması ya da yapılmaması direk tarımı ya da ekonomiyi etkiliyor. Zaten şehir dediğiniz organları olan bir varlık, hepsini bütün düşünmek lazım. Bir yerde bir aksaklık tamamını etkiliyor” dedi.

Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne İl Genel Meclisi’ne ziyarette bulundu. Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in yanı sıra AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut ve CHP Grup Başkanvekili Şenol Kılıç, Vali Sezer’i meclis girişinde karşıladılar.

‘ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL İÇERİSİNDE EDİRNE’NİN TÜRKİYEDEKİ İLK 5 ŞEHİR İÇERİSİNE GİRMESİNDE HİÇBİR BEİS GÖRMÜYORUM’

Mecliste açıklamalarda bulunan Vali Sezer, Edirne’nin kendi dinamikleri olan bir şehir olduğunu ifade ederken, doğru politikalarla şehrin yükselen bir seyir izleyeceğini kaydetti. Vali Sezer; “Edirne tabii ki dinamikleri olan bir şehir, Edirne’yi yerinde bıraksanız bile kendi dinamikleriyle bir yere gidecektir. Önümüzdeki dönemde, önümüzdeki 5 yıl içerisinde Edirne’nin dinamiklerinin doğru kullanılması durumunda Türkiye’deki ilk 5 şehir içerisine girmesinde hiçbir beis görmüyorum. Bunu canı gönülden söylüyorum. 4 tane kapısı olan, iki tane demiryolu kapısı olan, deniz yoluyla bir kapısı olan ve bir kapısının da açılmaya çalışılan başka bir şehir yok. Bu kadar tarihi içerisinde barındıran, bu kadar tarihi eseri, kültürü içinde barındıran başka bir şehir yok. Tarımı bu kadar profesyonel yapan ve gerçekten buna da gönül vermiş en öncü şehirlerden bir tanesi. Önemli bir kavşak, Avrupa ile Türkiye’nin kesiştiği bir nokta. 2 ülkeye açılan bir kapı. Her şeyden önce de çalışkan bir merkez. Tarımı, yaptığı işi benimsemiş bir halkı var. Kendi kendine bıraksanız bile Edirne, kendi kalıplarını kıracak bir şehir. Bizlerin doğru adımlarla bu potansiyeli yönlendirmemiz lazım. Doğru enerjiyi, doğru yerlere yönlendirmemiz lazım. Sürekli iyi bir koordinasyon, iyi bir ön açma yoluyla iyi politikalarla bu şehri uyum içerisinde bir yerlere taşınmasında destek olmamız lazım” açıklamalarında bulundu.

‘SEKTÖRLERİN NE YAPACAĞI KONUSUNDA İYİ HEDEFLER BELİRLEMEMİZ LAZIM’

Kente ve kırsala yapılacak yatırımlarda meclise çok iş düştüğünün altını çizen Vali Sezer, koordinasyon vurgusu yaparak; “Çok önemli yatırımlar yapılıyor, hızlı tren projesiyle beraber bir kültürel destinasyon olmasıyla beraber çok önemli yatırımlar yapılıyor. Bizlerin burada elde etmiş olduğumuz sinerjiyi, şehrin elde ettiği sinerjiyi bir yere yönlendirmemiz ve çok iyi çalışmamız lazım, koordine olmamız lazım. Bunu sadece Edirne il merkezi olarak düşünmeyin. Bütün sektörlerin ne yapacağını, kimin eliyle yapacağını ve nereye varacağı noktasında iyi hedefler belirlememiz lazım. Bunun altyapısını iyi yapmamız lazım. Burada meclisimize çok iş düşüyor. Burada atacağınız temeller, ortaya koyacağınız politikalar, bundan sonra gelen dönemi de etkileyecek şekilde; ‘hazır bir çalışma yapılmış, bu çalışmayı devam ettirelim’ tarzında olması lazım. Zaten çok güzel çalışmalar başlamış, devam edenler var ama şehrin bir bütün olarak ele alınması lazım” şeklinde konuştu.

“ŞEHİR DEDİĞİNİZ ORGANLARI OLAN BİR VARLIK, HEPSİNİ BÜTÜN DÜŞÜNMEK LAZIM”

Vali Sezer, sanayi alanı ile tarım ve turizm gibi alanların birbiri ile bağlantılı olduğunu dile getirerek; “Sanayi ile tarımın birbirini görmesi lazım muhakkak. Sanayi ile turizmin birbirini görmesi lazım. Ulaşım akslarının alternatif ulaşım şekillerinin birbirini görmesi lazım. Yurtdışı ile entegrasyonun belli bir plan ve politika dahilinde daha sistematik olarak yapılması, bununla ilgili olarak kafa yorulması gerekiyor. Bu büyük bir hazırlık, büyük bir çalışma ve şehrin bütün önemli birimlerinin bu işin içerisinde hem öncü olması hem de destekçi olması gerekiyor. Bunu inşallah hep beraber başaracağız. Sadece ‘köylerde yol yapacağız, içme suyunu daha iyi şekle getireceğiz, sulamayı daha iyi şekle getireceğiz’ derseniz, bu işler birbirinden kopuk olur. Bizim bir kere önümüzdeki yıl, bu altyapı ilgili konuyu bütün olarak ele alıp, bazı köylerimiz, bazı beldelerimiz var, nüfusu 1000, dönemsel nüfusu geliyor 40 bine çıkıyor. Sizin orada yapacağınız altyapı, ya da yapmayacağınız altyapı, direk turizmi etkiliyor. Oraya yapacağınız bir ulaşım direk turizmi, ekonomiyi etkiliyor. Onun için bütünsel olarak bakılması lazım her işe. Burada tarımla ilgili alınacak bir karar, sulama suyunun altyapısının yapılması ya da yapılmaması direk tarımı ya da ekonomiyi etkiliyor. Zaten şehir dediğiniz organları olan bir varlık, hepsini bütün düşünmek lazım. Bir yerde bir aksaklık tamamını etkiliyor. Buna göre bir çalışmayı inşallah hep beraber gerçekleştiririz” diye konuştu.

“BÜTÜN KÖYLER, BÜTÜN IRMAKLAR BİR GÖLÜ BESLESİN, BU GÖLÜN ADI DA EDİRNE OLSUN”

İçme suları ve sulama göletleri hakkında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Sezer; “Hem Hamzadere sulama göletiyle ilgili hem diğer konularla ilgili hem Lalapaşa ile ilgili yapılacak olan bundan sonraki içme suları, sulamalar ve göletlerle ilgili bir çok konuda bir takvime bağladık bunları. Bazıları haftalık, bazıları aylık, bazıları da yıllık olmak üzere ama sorunların yüzde 90’ınını hallettik sayılır. Bundan sonra ortak dili konuşalım. Bu DSİ ile sulama ile ilgili olarak neleri takip edeceğiz bunlar bende olduğu gibi sizde de olsun, milletvekillerimizde de olsun. Bizim takvimimiz bu, bir köye gittiğimiz zaman, vatandaş sorduğu zaman, ‘aldığımız karar budur, bunu devam ettireceğiz’ deyin mesela. Bunu dememiz lazım. Aldığınız kararlardan da muhtarlarımızın haberi olsun. Bütün köyler, bütün ırmaklar bir gölü beslesin, bu gölün adı da Edirne olsun. Herkes buraya bütün çalışmasıyla beraber hizmet etsin” ifadelerini kullandı.

‘28 İL GENEL MECLİS ÜYELERİMİZLE BİRLİK VE BERABERLİK RUHU İÇERİSİNDE UYUMLU BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ’

Vali Sezer’e İl Genel Meclisi’nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş; “İlimiz mahalle ve köylerimizde eğitim, sağlık, kültür, turizm, tarım, hayvancılık ve altyapı gibi alanlarda hizmet sunan İl Özel İdare’miz, İl Özel İdaresi Kanunu’nun verdiği sorumlulukları eksiksiz yerine getirmenin gayreti içerisindedir. Köylerimizde parke taş döşemeleri, yol yapımı, içme suyu, kanal hizmetleri ve tarım hizmetlerinde önemli mesafeler alınmıştır. Ancak içme suları ile ilgili radikal kararlar alıp 253 köyümüzde isale ve sondaj çalışmalarını bir bütün olarak ele alıp, bu sorunu bir bütün olarak çözmemi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca, soğuk asfalt çalışmaları bizleri 3-4 yıl sonra yaptığımız hizmetlerde tekrar başa döndürmektedir. Bundan sonra beton yol ve sıcak asfalta geçmemiz gerektiği düşüncesini meclis olarak taşımaktayız. Bununla ilgili de ilk adımı atmış bulunmaktayız. Aynı şekilde eğitim hizmetlerinde yeni bir derslik yapımı, mevcut okulların onarımı, doğalgaz tesisatlarının bağlanması ve sağlık hizmetlerine de ciddi kaynak aktarımı gerçekleştirilmiş, il merkezinde depreme dayanıksızlığı tespit edilen ilköğretim okullarımızın yıkımı gerçekleştirilmiş olup, yenisi planlanmamış, yapımı için de herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Sosyal hizmetler, gençlik ve spor, kültür ve turizm hizmetleri ile emniyet hizmetlerinde önemli işler başarılmıştır. Ayrıca KÖYDES programı çerçevesinde yapılan köy yolları, içme ve sulama suyu tesisleri, bitirilen tarihi eser restorasyonları gibi hizmetler İl Özel İdare’miz tarafından yapılan hizmetlerdir. Biz bu hizmetleri başta sayın valilerimiz, genel sekreter vekil ve yardımcılarımızla, daire müdürlerimiz, çalışanlarımız ve karar alıcılar olarak 28 il genel meclis üyelerimizle birlik ve beraberlik ruhu içerisinde tarafsızlık ilkesiyle uyumlu bir çalışma ortamı sağlayarak gerçekleştirdik” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!