Edirne Bahçeşehir Koleji’nde 100. yıl coşkusu

Bahçeşehir Koleji Edirne Kampüsünde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. Yılı, öğrenci ve öğretmenlerin hazırladıkları coşku ve anlam dolu programla ve velilerin yoğun katılımıyla kutlandı.

23 Ekim Pazartesi gününden itibaren kampüste başlayan etkinliklerle Cumhuriyet coşkusu Bahçeşehir Kolejinin her kademesinde hissedildi. Öğrenciler, hafta boyu Cumhuriyet ile ilgili yaptıkları etkinlik ve resimleri de sergileme imkânı buldu, Atatürk’e ve Cumhuriyet’e ithafen hazırladıkları mektupları 100. yıl sandığına hatıra olarak bıraktılar. Bahçeşehirli öğrenciler; Atatürk’e olan sevgilerini göstermek için hafta boyu bilim etkinlikleri gerçekleştirdi, duygu ve düşüncelerini İngilizce ifade ederek sunumlar gerçekleştirdi, koridor konserlerinde piyano, keman, koro sunumları yapıldı ve her kademenin yer aldığı birçok etkinlikle hafta boyu Cumhuriyet coşkusu kampüste yaşatıldı. Öğrencilerin Atatürk’e olan sevgisini pekiştiren bu etkinlikler, velilerden de büyük beğeni aldı. Anasınıfı ve 4.sınıf öğrencilerinin kırmızı kıyafetler giyerek hazırladığı ‘Cumhuriyet Gösterisi’ ve okul içinde yaptıkları ‘Cumhuriyet Yürüyüşü’, marşların hep bir ağızdan söylenmesi ve okulun tüm öğrencilerinin alkışları ile coşkulu anlar yaşanmasına sebep oldu. Tüm etkinliklerin taçlandırıldığı, 100. yıl coşkusunun anlam bulduğu 29 Ekim 2023 Pazar günü ise ortaokul ve lise kademelerinin düzenlediği “100. Yıl Özel Cumhuriyet Kutlaması” gerçekleştirildi. Kutlama, bahçede hazırlanan kokteyl ile başladı ve ardından aralarında kampüsün lise öğrencilerinin de yer aldığı Havsa Belediyesi Folklör Kulübü dansçıları folklör gösterilerini gerçekleştirildi. Büyük beğeni ve alkış toplayan gösterinin ardından 100. Yıl Pastası Cumhuriyet çocuklarıyla ve öğretmenlerle beraber kesildi.

Bahçede gerçekleştirilen bu kutlamaların sonrasında Bahçeşehir Koleji Edirne Kampüsü konferans salonuna geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kampüs Müdürü Kaan Sezgin günün anlam ve önemini belirten konuşmasını şu sözlerle gerçekleştirdi: “29 Ekim, Türk Milleti için miladi bir gündür. Çağdaşlaşma projesinin, büyük bir atılımın başladığı gündür. Bizler Bahçeşehir Koleji olarak her zaman olduğu gibi Cumhuriyet’te buluşuyor, onunla yaşıyoruz. Ulu Önder Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimize Cumhuriyet coşkusunu en derinden yaşatmak, Atatürk ilke ve devrimlerini bilimle, sanatla anlatmak boynumuzun borcudur. Bugün Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü okulumuzda büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Hafta boyu bu coşkuyu birçok etkinlikle kampüsümüzde yaşatan öğretmenlerimize, öğrencilerimize, ayrıca bu anlamlı programda emeği geçen herkese ve bugün bizleri yalnız bırakmayıp programımıza katılan tüm velilerimize teşekkür ederim.” dedi.

Kampüs Müdür Kaan Sezgin’in konuşmasının ardından Tarih öğretmeni Ferit Boztuna “Bir değerin nasıl kazanıldığını bilmeyen, onu koruyamaz.” sözüyle başladığı konuşmasında Cumhuriyet’in nasıl kazanıldığını duygu dolu sözlerle izleyicilere aktardı. Programın devamında öğrencilerin hazırladıkları oratoryo, koro, piyano dinletileri, lise öğrencilerinin hazırladıkları vals ve bale gösterisi seyircilerden büyük beğeni topladı. Ardından Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğü Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu Ses Sanatçısı Dilek Bağdatlı’nın harika sesi ve Müzik Öğretmeni Anıl Erpehlivan’ın piyanosu eşliğinde bir müzik dinletisi gerçekleştirildi. “Anadolu ve Cumhuriyet’e Sesleniş”i sahnede seslendiren öğrenciler ve zeybek gösterilerinin ardından İzmir Marşı ve 100. Yıl Marşlarının salonda hep bir ağızdan söylenmesiyle program sona erdi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu