Edirne EuroVelo 13 rotasında

Tarihi ve kültürel zenginliğiyle öne çıkan Edirne, bisiklet turizmi açısından da önemli bir destinasyon haline geldi. EuroVelo 13 rotasının Türkiye’deki önemli bir durağı olan Edirne, 2024 yılı EuroVelo takviminin Temmuz ayı görselinde yer aldı.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği üyesi fotoğraf sanatçısı Mesut Özder tarafından çekilen fotoğraf, Edirne’nin Büyükdöllük Köyü yakınlarındaki EuroVelo 13 rotası üzerinde kaydedildi. Sonsuzluk hissi veren bir ayçiçeği tarlası içinde EDOSK formalı bisiklet süren sporcuları gösteren fotoğraf, bölgenin ve EuroVelo 13 rotasının Edirne bölümünün çekiciliğini gözler önüne seriyor.

EUROVELO 13: DEMİR PERDE BİSİKLET YOLU

EuroVelo 13, Barents Denizi’nden Karadeniz’e uzanan 10.550 kilometrelik bir rota sunuyor. Bu rota, Soğuk Savaş döneminde Avrupa’yı bölen Demir Perde’nin izlerini takip ediyor. Rota boyunca 14 UNESCO Dünya Mirası alanı, 3 Avrupa denizi ve birçok tarihi şehir ve kasaba bulunmakta olup, toplamda 20 ülkeyi kapsıyor.

EDİRNE BİSİKLET TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ BİR DURAK

Edirne, EuroVelo 13 rotasının Türkiye’deki önemli bir durağı. Selimiye Camii, Üç Şerefeli Camii ve Meriç Nehri gibi turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan Edirne, bisiklet severleri tarihi ve doğal güzellikleriyle buluşturuyor. Avrupa’dan Asya’ya uzanan bisiklet yolcuları, Edirne-İstanbul güzergahını kullanarak Asya’ya geçiş yapıyorlar.

EDİRNE’DEKİ STK’LARDAN EUROVELO’YA KATKI!

Edirne’den Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK), Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği (ETTDER) ve Trakya Doğa Sporları İhtisas Spor Kulübü (TRAKDOSK) gibi sivil toplum kuruluşları, EuroVelo 13 rotasının Türkiye’deki gelişimi ve tanıtımı için uluslararası düzeyde çalışmalar yürütüyor. Edirne’nin bisiklet turizmi potansiyelini ortaya çıkarmak adına yapılan bu çabalar, EuroVelo’nun dikkatini çekmiş ve 2024 takviminin Temmuz ayı görselinde Edirne’yi kapsayan bir fotoğraf yer almıştır.

EDİRNE’DE BİSİKLET KEYFİ HER MEVSİM FARKLI

Yapılan basın açıklamasında; “Edirne’nin bereketli topraklarında uzanan bisiklet rotaları, her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Lavanta tarlalarının moru, ayçiçeklerinin sarısı ve buğday tarlalarının altın rengi, bisiklet tutkunlarına unutulmaz bir görsel şölen sunuyor. Bu eşsiz manzaralar, bisiklet tutkunlarını Edirne’nin doğal zenginlikleriyle buluştururken, EuroVelo 13 rotasının da bu güzellikleri keşfetmelerine olanak tanıyor. Edirne, tarih, kültür ve doğa ile iç içe geçen bisiklet maceraları için ideal bir destinasyon olarak öne çıkıyor. Avrupa’nın keşfedilmeyi bekleyen güzellikleriyle tanışmak isteyen bisiklet tutkunları için harika bir fırsat olan bu bisiklet yolu ağı, 17 uzun rota ile Avrupa’nın dört bir yanını kapsıyor. Toplamda 90.000 kilometreyi aşan bu ağ, ulusal, bölgesel ve yerel yönetimler, ticari hizmet sağlayıcılar ve STK’lar tarafından desteklenerek her geçen gün genişliyor. EuroVelo rotaları, tarihi şehirlerden geçenlerden, nefes kesici doğal güzelliklere uzananlara kadar farklı deneyimler sunmak üzere tasarlanmıştır. Günübirlik geziler için uygun olan rotaların yanı sıra, daha zorlu parkurlar da bisiklet tutkunlarına meydan okuyor” ifadelerine yer verildi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!