Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nda Kaçak Köpek Sevkiyatı Engellendi

Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nda Kaçak Köpek Sevkiyatı Engellendi

EDİRNE – BHA

Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nda gerçekleşen jandarma kontrolleri sırasında, HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) gönüllülerinin katkılarıyla köpekler Bursa’ya taşındı ve sağlık taramaları yapıldı. Veteriner hekimler, köpeklerin tedavi sürecini yürüttü ve köpeklerin stresli ve korkulu durumlarına dikkat çekti. HAYTAP temsilcisi, bu tür kaçak hayvan ticaretine son verme amaçlı çabalarını sürdürdüklerini belirtti. Aynı zamanda, köpeklerin Balkan ülkelerinde üretilerek yasa dışı yollarla getirildiğine vurgu yapıldı.

Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nda yapılan jandarma kontrolleri sonucunda, kaçak yollarla yurt dışından getirilen ‘Pomeranian’ cinsi 22 köpek ele geçirildi. Bu köpekler, HAYTAP gönüllülerinin özverili çalışmalarıyla Bursa’ya taşındı ve tedavi altına alındı.

Veteriner Hekim Rümeysa Üçgürz, ele geçirilen köpeklerin sağlık durumlarına dikkat çekti. Sıcak hava koşullarının köpekleri olumsuz etkilediğini ve köpeklerin solunum sıkıntısı yaşadığını ifade etti. Veteriner hekimler, köpeklerin tedavilerini titizlikle sürdürdüklerini ve genel durumlarının iyi olduğunu belirtti.

HAYTAP Bursa Temsilcisi Emre Demir, ele geçirilen köpeklerin HAYTAP’a teslim edilmesinin ardındaki protokolü açıkladı. Kaçak hayvan ticaretine karşı verdikleri mücadeleye vurgu yaptı ve insanların bu tür ticarete talep göstermemesi gerektiğini belirtti. Aynı zamanda, köpeklerin kötü koşullarda üretilip ülkeye sokulmasının önlenmesi gerektiğini vurguladı.

Demir, köpeklerin Balkan ülkelerinde üretilerek Türkiye’ye yasa dışı yollarla getirildiğini ve bu ticaretin sona erdirilmesi gerektiğini ifade etti. Devletin cezai işlemleri uyguladığını ancak üretimin durdurulmasıyla hayvanların acılarının sona ereceğini vurguladı.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!