Edirne Kırmızısı ve Edirne Gülü’ne araştırma uygulama merkezi !

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Edirne Kırmızısı ve Edirne Gülü için Trakya Üniversitesi bünyesinde araştırma ve uygulama merkezleri kurulacağını duyurdu.

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Trakya Üniversitesi’ndeki ziyaretleri kapsamında Balkan Kongre Merkezi’nde akademisyenler tarafından oluşturulan dijital baskı resim sergisinin açılışını gerçekleştirildi. Özvar, ardından Balkan Kongre Merkezi fuaye alanında öğrenci toplulukları tarafından açılan stantları tek tek ziyaret ederek öğrenciler ile bir araya geldi. AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da Prof. Dr. Özvar’a eşlik etti. Özvar, stant ziyaretleri esnasında Kazakistan’ın yöresel kıyafetlerinden olan Şapan’ı da giydi. Daha sonra basın mensuplarına da açıklamalarda bulunan Özvar, Edirne Kırmızısı ve Edirne gülüyle ilgili araştırma ve uygulama merkezi kurulacağını duyurdu.

WhatsApp Image 2024 02 24 at 14.00.11 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Kırmızısı ve Edirne Gülü’ne araştırma uygulama merkezi ! | Edirne Ahval Gazetesi

‘EDİRNE KIRMIZISI ÜLKE EKONOMİSİNE KAZANDIRACAĞIMIZ ÖNEMLİ BİR ÜRÜN HALİNE GELECEK’

Edirne Kırmızısını dünyaya tanıtmayı amaçladıklarının altını çizen Özvar; “Trakya Üniversitemiz aslında büyük bir kapasiteye sahip bir üniversite. Sözünü ettiğimiz hizmetlerinin yanı sıra daha hizmet edebileceği ve rekabet edebileceği alanlarının olduğunu gözlemliyoruz. Ankara’da yaptığımız çalışmalar, burada olduğumuz gözlemler bize Trakya Üniversitesi’nin bu sözünü ettiğimiz hizmetlerin yanı sıra ülkeyi ve daha geniş bir coğrafyaya niş alanlarda hizmet edebileceğini gösteriyor. İşte Edirne kırmızısı bu alanlardan bir tanesidir. Üniversitemizde bazı öğretim elemanlarımız Edirne kırmızısı bitkisi üzerinden yaptığı çalışmalarla mütevazı adımlar atmak suretiyle sanayi veya endüstriye dönüşebilecek çalışmaları başlatmış bulunuyorlar. Trakya Üniversitesi’nin bu çalışmaları daha bir üst lige çıkartmasını arzu ediyoruz. Bu amaçla rektörümüz Erhan Bey’le yaptığımız müzakerelerde Edirne Kırmızısı ilgili olmak üzere bir uygulama araştırma merkezinin kurulması ve bu merkezde çok farklı alanlardan gelen bilim insanlarını bir araya toplamak suretiyle gerek tekstil gerek sanayi gerek kimya gerek diğer alanlar, sağlık, kozmetik ve diğer alanlarda Edirne kırmızısını dünyaya ve ülkemize tanıtmasını arzu ediyoruz. İnanıyorum ki inşallah kuracağımız bu araştırma ve uygulama merkeziyle Edirne Kırmızısı üzerine yapılan çalışmalar çok daha kaliteli hale gelecek. Üzerinde konuştuğumuz Edirne Kırmızısı da inşallah üniversitemizin gayretleriyle ülke ekonomisine kazandıracağımız önemli bir ürün haline gelecektir” dedi.

IMG 7342 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Kırmızısı ve Edirne Gülü’ne araştırma uygulama merkezi ! | Edirne Ahval Gazetesi

EDİRNE GÜLÜ İÇİN DE ARAŞTIRMA UYGULAMA MERKEZİ KURULACAK

Edirne Gülü için de araştırma uygulama merkezi kurulacağını açıklayan YÖK Başkanı Özvar; “Trakya Üniversitesi’nde biz Edirne Kırmızısının yanı sıra Edirne gülü üzerine de bir araştırma uygulama merkezi kuracağız. Yükseköğretim Kurulu olarak Edirne Gülünün yetiştirilmesi, büyütülmesi, bundan ürün elde edilmesi ve bu ürünlerin sanayiye kazandırılması gibi bir amaçla üniversitemiz bu alanda ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır. Nasıl Isparta’da bu alanda çok güçlü çalışmalar yapılıyor ve bu alanda önemli ürünler elde ediliyorsa aynı benzer çalışmayı yine dostane bir şekilde Edirne’de, Trakya Üniversitesi’nin de yapacağına inanıyoruz. Dolayısıyla Trakya Üniversitesi artık yeni yeni yollar, yeni araştırma alanları üzerinde ihtisaslaşmak suretiyle ülkemizin yüksek öğretim ile bilim ve teknoloji kapasitesine önemli katkılar sağlayacak inancını taşıdığımı sizlerle paylaşmak istiyorum” şeklinde konuştu.

IMG 7347 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Kırmızısı ve Edirne Gülü’ne araştırma uygulama merkezi ! | Edirne Ahval Gazetesi

‘BU YIL İÇERİSİNDE FAALİYETE GEÇECEK’

Özvar, Edirne Kırmızısı ve Edirne Gülü için kurulması planlanan araştırma uygulama merkezlerinin, bu yıl içerisinde faaliyete geçmesini planladıklarının altını çizerek; “Bu yıl içerisinde Trakya Üniversitemiz bize başvuruda bulunmak suretiyle, yani araştırma uygulama merkezini kurma teklifini Yüksek Öğretim Kuruluna iletecek. Yükseköğretim Kurulu da inşallah belirli bir bütçeyle desteklenen bu tekliflerin hayata geçmesi yani merkezlerin kuruluşunu onaylamak suretiyle Edirne’de faaliyete geçmesini temin edeceğiz” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2024 02 24 at 13.44.18 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Kırmızısı ve Edirne Gülü’ne araştırma uygulama merkezi ! | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2024 02 24 at 13.44.18 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Kırmızısı ve Edirne Gülü’ne araştırma uygulama merkezi ! | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2024 02 24 at 13.44.18 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Kırmızısı ve Edirne Gülü’ne araştırma uygulama merkezi ! | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2024 02 24 at 13.44.19 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Kırmızısı ve Edirne Gülü’ne araştırma uygulama merkezi ! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!