Edirne Kitap Günleri’nde Kulin’e yoğun ilgi

Bu yıl Edirne Belediyesi tarafından 9’uncu kez düzenlenen Edirne Kitap Günleri, Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Açılış töreninin ardından, etkinliğin onur konuğu usta yazar Ayşe Kulin, imza için uzun kuyruklar oluşturan kitapseverlerin kitaplarını imzaladı.

9’uncu Edirne Kitap Günleri, Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. Usta yazar Ayşe Kulin’in onur konuğu olarak katıldığı etkinliğe CHP Edirne Milletvekilleri Ediz Ün ve Ahmet Baran Yazgan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Baro Başkanı Av. Gökhan Karakoç siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda kitapsever katılım gösterdi.

“MİLLETİMİZİ SANAT, KÜLTÜR VE SPORDA İLERİYE TAŞIMAMIZ GEREKİYOR”

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye’de eğitim sisteminin çok fazla kez değiştiğine dikkat çekerek, birbirini ileri taşıyan nesiller yetiştirmek gerektiğinin altını çizdi. Gürkan; “Milletimizi ileriye götürmek istiyorsak, milletimizi sanat, kültür ve sporda ileriye taşımamız gerekiyor. Ülkemiz eğitim sistemi konusunda bir dönem dünyanın en başarılı, hatta 100 yıl sonrasına 80 yıl sonrasının referans olacak işleri yapmış bir millet. Ama bir taraftan da en şanssız en bahtsız ülkesi, O kadar çok oynadık ki eğitim sistemiyle o kadar çok oynadı ki çocuklarımızın hayalleriyle, umutlarıyla, geleceğiyle. Bugün birbirleriyle yarışmak zorunda kalan nesiller evlatlar yetiştiriyoruz. Oysa yapmamız gereken birbiriyle yarışan değil birbirini ileriye taşıyan, diğer gelişmiş ülkelerin çocuklarıyla yarışan nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. Bizim önderimiz rehberimiz ışığımız aydınlarımız Mustafa Kemal Atatürk. Onun yolundan hiç sapmadık ve asla ve asla sapmayacağız” dedi.

Etkinliğin onur konuğu ünlü yazar Ayşe Kulin, Edirne’de tarihi eserlerin iyi bir şekilde muhafaza edildiğini belirtirken, bu durumu bir ayrıcalık olarak nitelendirdi. Kulin; “Edirne bence Osmanlı İmparatorluğu’nun en değerli eserlerini, en güzel muhafaza etmiş olarak yaşayan tek şehrimiz. İstanbul’da da çok güzel eserler var ama biz onların önlerini kapattık. Şişli Camii’ni bile başka binalardan dolayı göremez olduk. Ama burada her şeyi görebiliyorsunuz. Bu çok büyük bir ayrıcalık” şeklinde konuştu.

Yazlığında yaşadığı bir anısını anlatan Kulin, lise çağında olan bir gencin kitap tavsiyesi için yanına geldiğini ve Kurtuluş Savaşı ve Türkiye tarihine yönelik okullarda bilgi edinemediğine çok üzüldüğünü ifade etti. Kulin; “Bu eğitimi değiştirmek için, bence hepimiz seferber olmalıyız. Kendi tarihini bilmeyen insanlar, hakikaten birer vatandaş olamazlar” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, etkinliğin onur konuğu Kulin’e Belediye Başkanı Gürkan tarafından Edirnekari hediye edildi ve protokol üyeleri tarafından kurdele kesilmesiyle Edirne Kitap Günleri başladı. Açılış töreninin ardından protokol üyeleri tarafından yayınevlerinin stantları, Edirne’li yazar Şevket Süreyya Aydemir anısına açılan fotoğraf sergisi gezildi ve Kulin, imza için uzun sıra oluşturan Edirneli kitapseverlerin kitaplarını imzaladı.

Edirne Kitap Günleri, 22 Ekim tarihine kadar Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 10 14 at 00.20.08 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Kitap Günleri’nde Kulin’e yoğun ilgi | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 10 14 at 00.20.09 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Kitap Günleri’nde Kulin’e yoğun ilgi | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 10 14 at 00.20.08 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Kitap Günleri’nde Kulin’e yoğun ilgi | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 10 14 at 00.20.09 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Kitap Günleri’nde Kulin’e yoğun ilgi | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!