‘Edirne kuleden 360 derece görülecek’

Edirne İl Genel Meclisi 2023 Mali Yılı bütçe görüşmeleri, Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde devam etti. Bütçe görüşmeleri kapsamında Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk tarafından, müdürlüğün 2023 yılında gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında meclis üyeleri bilgilendirildi.

MAKEDON KULESİ RESTORASYONU İÇİN İHALE 1 ARALIKTA      

Makedon Kulesi restorasyonu hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm İl Müdürü Soytürk, projeye ilişkin laboratuar çalışmaları ve analiz çalışmalarının devam ettiğini belirtirken, projenin 1’inci Etap uygulama kısmına ilişkin geçici kabulün 12 Mayıs tarihinde yapıldığını ve 2’nci etap uygulama çalışmaları için yaklaşık maliyetin hazırlanarak Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne sunulduğunu bakanlık tarafından gerekli ödeneğin sağlandığını açıkladı. Soytürk, Edirne Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından projeye yönelik işlemlerin başladığını ve 1 Aralık tarihinde projeye yönelik ihalenin gerçekleşeceğini ifade etti.

EDİRNE, MAKEDON KULESİ’NDEN 360 DERECE GÖRÜLEBİLECEK

Soytürk, projenin tamamlandıktan sonra kuleden Edirne’nin 360 derece görülebileceğinin altını çizerek; “Yatırımlarımızdan Edirne Eski Saat Kulesi’nin birinci etabını bitirdik. İhale aşamasından sonra tamamlanacak. Makedon kulesi tamamen bir şehir terası olacak. Kulenin içerisinden yukarıya çıkarak Edirne’yi 360 derece görebileceksiniz. Edirne’yi Traklardan başlayıp, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar Osmanlı ve Cumhuriyeti ve tüm Edirne’yi izleyebileceksiniz” dedi.

EDİRNE İL HALK KÜTÜPHANESİ’NİN PROJE SÖZLEŞME BEDELİ 182 MİLYON 721 BİN LİRA

Edirne İl Halk Kütüphanesi’nin yapım çalışmaları hakkında da bilgi veren Soytürk, kütüphanenin iş bitim tarihinin 11 Haziran 2025 olduğunu açıkladı. Yeni kütüphanenin taban alanının 2 bin metrekare olduğunu kaydeden Soytürk, 5 katlı olması planlanan kütüphanenin toplam kapalı alanının yaklaşık 8 bin 500 metrekare olacağını bildirdi. Sözleşmesi imzalanan kütüphane için 23 Haziran tarihinde yer teslimi yapıldığını hatırlatan Kemal Soytürk, alana şantiye ofisinin de kurulduğunu aktardı. Soytürk, projenin yapı ruhsatının da 15 Kasım itibariyle alınmış olduğunu da ekledi. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 11 17 at 16.35.06 - Edirne Ahval Gazetesi
‘Edirne kuleden 360 derece görülecek’ - Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu