Edirne Maratonu için yeni tarih 1 Eylül

BÜDDER Başkanı ve Edirne Maratonu Organizatörü Önder Akdağ, bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan 9’uncu Uluslararası Edirne Maratonu’nun 21 Nisan tarihinden 1 Eylül tarihine ertelendiğini açıkladı.

Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Spor Kulübü (BÜDDER) Başkanı ve Edirne Maratonu Organizatörü Önder Akdağ, düzenlediği basın toplantısında daha önceden 21 Nisan olarak kararlaştırılan 9’uncu Uluslararası Edirne Maratonu’nun 1 Eylül tarihine ertelendiğini açıkladı.

MARATONA ALES ENGELİ

Edirne Maratonu’nun yapılmasının kararlaştırıldığı tarih olan 21 Nisan’da yapılacak olan ALES sınavından dolayı maraton tarihinin 1 Eylül’e ertelenmesine karar verdiklerini dile getiren Akdağ; “9. Uluslararası Edirne Maratonu için 21 Nisan 2024 tarihini kararlaştırmıştık. Atletizm Federasyonu’nun takviminde Eylül ve Ekim aylarında müracaatlarımızı gerçekleştiriyoruz. O dönemde YÖK’ün sınav takvimi belli olmadığı için doğal olarak böyle değişiklikler olabiliyor. 21 Nisan tarihi için ALES sınavı açıklandı. Biz de geç kalmadan maratonun takvimini 1 Eylül 2024 olarak güncelledik. Bu güncellemenin altında yatan temel birkaç sebep var. Birincisi ülkemiz yerel seçim döneminden geçiyor. İkinci olarak ALES sınavı var ve üçüncü olarak bizim hassas olduğumuz konular var. Biz çevreci, hayvan sever bir maratonuz. Spor ile kendini ifade etmek için alan açan bir maratonuz. Ancak bu maratonun tarih değişikliğinin en temel nedeni sporcu dostu, sporcu ekonomisine önem veren bir maratonuz” dedi.

WhatsApp Image 2024 01 20 at 16.15.24 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Maratonu için yeni tarih 1 Eylül | Edirne Ahval Gazetesi

“SPORCULAR KYK’NIN YURTLARINDA CÜZİ RAKAMLARA KONAKLAMA İMKANINA SAHİP OLACAK”

1 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek olan maratonda, üniversitelerin kapalı olması sebebiyle sporcuların KYK yurtlarında konaklama imkanı bulacağına vurgu yapan Akdağ; “21 Nisan tarihinde okullar açık olacak. Biliyorsunuz ki Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında öğrenciler olacağı için sporcuların konaklaması olamayacak. Eylül ayında okulların kapalı olması ile bütün sporcular KYK’nın yurtlarında cüzi rakamlara konaklama imkanına sahip olacak. Bu tür koşulara katılan master atletlerin birçoğu emekli kesimden ve bu insanlar kendilerini ifade edebilmek adına her hafta koşulara gidiyorlar. Bunun için sporun ekonomik yanı ön plana çıkıyor. Bu konaklama masraflarının önüne geçmek adına da bu tarih güncellemesini gerçekleştirdik. Kaydolan tüm sporcularımızın tarihini 1 Eylül’e aktardık” ifadelerini kullandı.

“KAYITLAR 28 AĞUSTOS’A KADAR DEVAM EDECEK”

Maraton kayıtlarının 28 Ağustos gününe kadar devam edeceğini bildiren Akdağ; “Bu tür organizasyonlarda erken kayıt dönemi, orta kayıt dönemi ve geç kayıt dönemleri var. 28 Şubat’a kadar erken kayıt dönemimiz devam ediyor. 28 Ağustos’a kadar da devam edecek. Ancak sporcuların bu 3 fiyat kategorisinde sporcuların avantajlı bir şekilde kaydolabilmeleri için erken kayıt döneminde kayıt olmaları faydalarına olacaktır” şeklinde konuştu.

“SICAKTAN YANA OLUŞABİLECEK SIKINTILAR İÇİN ÇÖZÜMLERİMİZİ ÜRETİRİZ”

Organizasyon sırasında oluşabilecek sıcak hava şartlarına karşı da önlem alacaklarının altını çizen Akdağ; “Geçen sene temmuz ayında gerçekleştirmiştik. Biliyorsunuz küresl ısınma gibi bir sorunumuz var. Sıcaktan yana oluşabilecek sıkıntılar için çözümlerimizi üretiriz. Serinleme istasyonları gibi önlemler alıyoruz. Tarih yaklaştığında meteoroloji raporlarına göre gerekirse start saatimizi erkene alarak çözüm üreteceğiz” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!