Edirne Mevlevihanesi yeniden ihya edilecek

Geçmişte Konya ve İstanbul Mevlevihanelerinden sonra inşa edilen en önemli Mevlevihane olan ve Balkanlara da hizmet eden Edirne Mevlevihanesi, Edirne Valisi Yunus Sezer’in incelemeleri sonucu yeniden ihya edilmesi kararlaştırıldı.

Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne Mevlevihanesi’nin bulunduğu Muradiye Camisi bahçesindeki alanda incelemelerde bulundu. Alanı gezen Vali Sezer, Edirne Mevlevihanesi’nin restorasyonu için yetkililerden de bilgi aldı. Vali Sezer, geçmişte Konya ve İstanbul mevlevihanelerinden sonra inşa edilen ve Balkanlar’a da hizmet eden Edirne Mevlevihanesi’nin bulunduğu Muradiye Camisi bahçesindeki alanda inceleme yaptı. Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk ile Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yusuf Şamiloğlu’ndan bilgi alan Vali Sezer, mevlevihanenin ihyası için arşiv kayıtları üzerinden rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması talimatını verdi.

15. YÜZYILDA YAPILDI

Tarihi kaynaklara göre 15. yüzyılda 2. Murat Cami Külliyesi’nde caminin kuzeyine yaptırılan ahşap mevlevihane, tekke binaları, harem dairesi, semahane, dede odaları ve kütüphaneden oluşuyordu. Mevlevi dervişlerinin, öğrencilerin ve misafirlerin yemek ihtiyacının karşılandığı imarethanede ise cami minaresinin gölgesinin düştüğü yere kadar olan evlere her gün ekmek, perşembe günleri de pilav ve zerde ikram edilirdi.

İLKOKUL OLARAK HİZMET VERDİ

Edirne Mevlevihanesi, 1925 yılında bir süre ilkokul olarak hizmet verdi, ardından Trakya Umumi Müfettişi General Kazım Dirik tarafından yıktırıldı. Caminin haziresinde mevlevihanenin ilk şeyhi Celalettin Çelebi, ikinci şeyhi Cemaleddin Çelebi, tekke şeyhlerinden Mehmet Arif Dede, Osman Dede, Şair Neşati Dede, Seyyid Mahmut Dede, Mehmet Emin Dede, Ali Eşref Dede, son şeyh Süleyman Dede’nin mezarları yer alıyor. Haber Merkezi

GCHhDeNW0AAy31j | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Mevlevihanesi yeniden ihya edilecek | Edirne Ahval Gazetesi
GCHhC4IWsAABU9i | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Mevlevihanesi yeniden ihya edilecek | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu