Edirne peyniri hem tescilde hem de masalarda eksik!

Edirne peyniri için AB’den coğrafi işaret almak için çalışma başlatan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak, peynirin daha önceki oda yönetimleri tarafından alınan tescilinde, tescil numarası hariç bütün kalemlerin revize edilmesi gerektiğini vurguladı. Irmak, Edirne peynirinin tanıtımı için de üretici ve işletmeleri bir araya toplayarak satış noktalarına ve restoranlara ‘Bu müessesede Edirne peyniri tüketilmektedir’ gibi ibareler yazdırmak istediklerini ifade etti. Irmak, peynir üretimi için öncelikle süt üreticilerinin mutlu olması gerektiğini de ekledi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak, geçtiğimiz günlerde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Edirne peyniri için Avrupa Birliği’nden (AB) coğrafi işaret almak için çalışmalar yapacaklarını ancak Edirne peynirinin daha önceden alınan tescilinde birtakım eksiklikler olduğunu ifade etmişti. Gazetemizin sorularını yanıtlayan Irmak, Edirne Peyniri’nin daha önceki oda yönetimleri tarafından alınan tescilindeki eksikliklerini açıkladı.

“BU MÜESSESE DE EDİRNE PEYNİRİ TÜKETİLMEKTEDİR’ İBARELERİ YAZDIRMAYI PLANLIYORUZ”

Edirne peynirinin tanıtımı için işletmeleri ve üreticileri bir araya getirerek, peynirin tanıtımı için birtakım çalışmalar yapacaklarını aktaran Irmak; “Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak, tek ürüne bu kadar zaman ayırmam da çok doğru değil. Bu konuda peynircilerimizin gayret göstermesi lazım. Edirne’deki peynir üreticilerini en kısa zamanda bir araya getirip, önce kentimizdeki bütün salonlarda Edirne peynirinin tanıtımının, hatta ‘Bu müessesede Edirne peyniri tüketilmektedir’ ibarelerini yazdırıp, böyle birtakım çalışmalar yapmayı planlıyorum. Bu kadar tanıtım gayretlerinden sonra, tabi üretici sayısının da artması lazım. Diyelim ki hepsini başardık, AB’den de coğrafi işareti aldık, siparişlere cevap verebilmek lazım. Bundan 30-40 yıl önce olduğu gibi daha fazla üretim, daha kaliteli üretim ve dış pazarlara açılmak lazım. Şu an Edirne’de büyük kapasiteli olarak 2 adet üretim tesisi var, birkaç tane de küçük üretim tesisi var” dedi.

WhatsApp Image 2024 01 14 at 11.35.42 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne peyniri hem tescilde hem de masalarda eksik! | Edirne Ahval Gazetesi

‘SÜT ÜRETİCİSİ MUTLU OLMAZSA SÜT ÜRETİMİ AZALIR VE PEYNİR ÜRETİMİNİ ETKİLER’

Irmak, Edirne peyniri üretimi için koyun, keçi ve inek sütlerinden yararlanılması gerektiğini ve Edirne merkezde yeterinde keçi sütü üretilmediğine dikkat çekti. Peynir üretimi için öncelikle süt üreticilerinin memnun olması gerektiğine vurgu yapan Irmak; “Kaliteli Edirne peyniri üretmek için inek sütünün yanı sıra koyun ve keçi sütüne de ihtiyaç var. Koyun, keçi ve inek sütünden oluşan paçal peynir yapmak için hepsine ihtiyaç var. Ama Edirne merkezde yeteri kadar keçi yok. Enez tarafında daha fazla var diye biliyorum. Süt üreticilerinin mutlu olması lazım. Onlar mutlu olmazsa süt üretimi azalır ve neticede bu peynir üretimini etkiler. Ondan sonra biz Ezine peynirini, Kırklareli peynirini yemeye bıkarız. Bunun gelişmesi için de süt üretimi ile ilgili de birtakım tedbirler alınması gerekiyor. Bu konuyla ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ve Ticaret Borsamız çalışma yapması lazım” şeklinde konuştu.

İŞTE EDİRNE PEYNİRİNİN TESCİLİNDEKİ EKSİKLİKLER

Edirne peynirinin mevcut tescilindeki eksiklikleri açıklayan Irmak, peynirim menşei sorunu, peynirin içeriğindeki süt türlerinin oranları gibi kalemlerin eksik olduğunu kaydetti. Irmak; “Birincisi, Türk Patent’teki görselinde ‘menşei’ yazıyor. Ancak, bizim mevcut bulunan coğrafi işarette ‘mahreç’ diye gözüküyor. Bizim, mevcut bulunan tescil belgemizde üretim alanı Türkiye sınırları gözüküyor. Aslında Türkiye sınırlarının olması mümkün değil. Bizim bölgemizde, Edirne merkezle ilçelerini kapsayacak şekilde başvurunun güncellenmesi gerekiyor. Diğer bir konu, özellikle üretim metodunda ‘koyun, keçi ve inek hayvanlarından elde edilen sütler’ diye bir bölüm var. Ancak bu peynirin içerisinde koyun, keçi ve inek sütlerinin oranları dahi yazılmamış, bu çok önemli. Dolayısıyla biz, bu oranların tespitini yapıp, bu ürünleri diyelim ki sadece koyun peyniriyse, onların ayırt edici yapılması gereken genel bir bileşim, bunun yanı sıra da özellikle uçucu bileşenleri dediğimiz birtakım analizleri var” diye konuştu.

Screenshot 1 19 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne peyniri hem tescilde hem de masalarda eksik! | Edirne Ahval Gazetesi

‘TESCİL NUMARASININ DIŞINDAKİ HER ŞEYİN REVİZE EDİLMESİ GEREKİYOR’

Peynirin fiziksel ve kimyasal özellikleri, depolama, muhafaza ve ambalajlama gibi özelliklerinin de alınan tescilde eksik olduğunu bildiren Irmak, mevcut tescilin numarası hariç, tamamen revize edilmesi gerektiğinin altını çizerek; “Mesela biz, olgunlaşma yapmak zorundayız. Bu peynir, özel bir peynir. Peynire ilk bakıldığı zaman fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yanı sıra olgunlaşma süremiz de önemli. Biz bunun depolama koşullarını nasıl yapacağız, muhafaza nasıl olmalı, ambalajlanma nasıl olmalı? Aslında mevcut bulunan tescil için geçmişteki yönetime teşekkür ediyorum, ama o kadar çok eksik olmuş ki bu tescille denetim yapılma şansı bile yok. Anladığım kadarıyla, o dönem tescil yapılırken üreticilerle iletişim haline geçilmeden, hızlı bir şekilde tescil yapılmış. Diğer bir konu da denetimle ilgili bir konu. O dönemde denetimi, 4-5-6-7-8’inci ayda 2 defa demişler. Bu da 10 denetim demektir, imkansız bir şey. Deneticilerin sürekli sahada olmaları gerekir. Yılda 1 kez denetim yeterlidir. Dolayısıyla başvurunun başından sonuna kadar olan kısımda, elimizde sadece bir tescil numarası var. Onun haricindeki hepsinin revize edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu