Edirne Tabip Odası’ndan korkutucu açıklama

Basit bir salgın değil, kurallara dikkat!

Edirne Tabip Odası son günlerde artışa geçen salgına karşı toplumu uyardı. Yapılan açıklamada, pandemi döneminde olduğu gibi maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiği bildirilirken, özellikle yaşlı ve risk grubu hastaların zatürre aşılarını olması gerektiğini vurguladı.

‘Ölüm sayısı yeniden artışta’

Son günlerde solunum yolu hastalıkları salgın boyutunda görülmeye başlandığını duyuran Edirne Tabip Odası yaptığı yazılı açıklama ile vatandaşları uyardı. Yapılan açıklamada; “Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu (AHEK), solunum yolu hastalıklarına bağlı olarak ciddi bir salgın ile karşı karşıya kalınması üzerine 10 Ocak 2024 günü çevrimiçi bir basın toplantısında; TTB Pandemi Çalışma Grubu üyesi Güçlü Yaman’ın yayımladığı verilere atıfla fazladan ölüm sayısının yeniden pandemi öncesi dönem ortalamasının üzerine çıktığını bildirdi. Ülke genelinde yoğun bakım doluluk oranının %72’ye; İstanbul’da ise %82’lere çıktığı, bu hastaların önemli bir bölümünün şu anda ne yazık ki ya İnfluenza(Grip) ya da COVİD-19 ve bunun ardından gelişen komplikasyonlara bağlı olduğu bildirildi. Bu dönemdemaske takılması, koruma önlemleri alınması ve en önemlisi özellikle riskli vatandaşlarımızın (65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan) aşılarını olmasıyla tablonun bu noktaya gelmeyeceği vurgusu yapıldı. TTB Merkez Konseyi II. Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, Aile Sağlığı Merkezlerinin (ASM) yanı sıra ikinci (devlet hastaneleri) ve üçüncü basamak (üniversite hastaneleri) sağlık hizmetlerinde de salgın gerçeğiyle karşı karşıya olunduğuna dikkat çekti. Acil servislerin ve yoğun bakımların dolduğunu, randevuların aksadığını, bu durumun başka hastalıklar nedeniyle tedavi gereksinimi duyan insanları etkilediğini dile getiren Ökten, topluma maske-mesafe-hijyen-havalandırma önlemlerini uygulama çağrısı yaptı. TTB AHEK Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, pandemi döneminde de bugünküne benzer dalgalar yaşandığını fakat alınan önlemlerle bu dalgaların geri çekilebildiğini, oysa bugün önlem alınmadığı için çok daha ciddi bir durum ile karşı karşıya kalındığını belirtti. Türkiye’nin dört bir yanındaki aile hekimleriyle konuştuklarını ve hemen hepsinin aynı tabloyu çizdiğini kaydeden Kırımlı, “Bakan nezle diyor ama biz nezlenin ne olduğunu biliyoruz. Hastalarımız nezle değil, COVID ve İnfluenza geçiriyor. Bazılarını kaybediyoruz. Buna karşın ne test yapılıyor ne tanı konuyor” şeklinde konuştu” ifadelerine yer verildi.

Salgının toplumu ve sağlık emekçilerini derinden etkilediğini hatırlatan ETO; “Ülkemizde bir aya yakın süredir hız kesmeden süren İnfluenza, COVID-19, RSV başta olmak üzere Adenovirüs, Rotavirüs gibi mevsimsel virüslerin kaynaklık ettiği salgın, toplumu ve sağlık emekçilerini adeta esir almış, oldukça önemli bir toplumsal sağlık sorunu haline gelmiştir” dedi.

Özellikle maskeye dikkat!

Salgına karşı yapılması gerekenleri de hatırlatan Edirne tabip Odası özellikle maske konusunda sağlık çalışanlarına, zatürre aşısı konusunda da yaşlı ve riskli hastalara çağrıda bulundu. Açıklamada; “Yaşadığımız salgın basit bir nezle değildir. Toplum ve sağlık çalışanları salgınla ilgili sürekli bilgilendirilmeli, koruyucu önlemler hatırlatılmalı, eğitimler yapılmalıdır. Sağlık kurumlarında maske takılması zorunludur. Genelgeler halen geçerlidir ve maske şu an en çok ihtiyacımız olan koruyucu tedbirlerden biridir.Toplu taşıma, kapalı kalabalık ortamlarda maske-mesafe-hijyen kuralının uygulanması, bunun için yönetenlerin kararlı tutum içinde olmaları önemli ve gereklidir. Riskli grupları korumak için grip aşısı halen mevcuttur ama aşı karşıtları söylemleriyle kafası karıştırılan yurttaşlar doğru bilgilendirilmelidir. Yaşlı ve risk grubu hastaların zatürre aşılarını aile hekimliklerinde ücretsiz yaptırabileceği, grip aşılarının da reçetendirilerek ücretsiz temininin sağlandığı hatırlatılmalıdır. COVID-19 güncel varyantı için aşı temin edilmeli risk gruplarına uygulanmalıdır” denildi. Damla GÖÇ AKYÜZ

WhatsApp Image 2024 01 29 at 11.26.02 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne Tabip Odası’ndan korkutucu açıklama | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!