Edirne’de Büyük Zafer için kabul töreni

Edirne’de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında kentteki bir tesiste kabul töreni gerçekleştirildi. Yoğun katılımla gerçekleşen kabul töreninde konuşan Edirne Valisi Yunus Sezer; 952 yıl önce Sultan Alpaslan komutasında kazanılan Malazgirt zaferi ile bizlere yurt olan bu toprakların, ilelebet Türk yurdu olarak kalacağını Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki kahraman ordumuz, 30 Ağustos Zaferi ile bütün dünyaya ilan etmiştir” dedi.

Büyük Zafer’e Edirne’den kabul töreni

30 Ağustos Zafer Bayramı kabul töreni, kentteki bir tesiste gerçekleştirildi. Kabul törenine, Edirne Valisi Yunus Sezer ve eşi Canan Sezer’in yanı sıra, Edirne Milletvekilleri Fatma Aksal, Ediz Ün,  Mehmet Akalın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, İdari Yargı Başkanları, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Baro Başkanı Gökhan Karakoç, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, protokol üyeleri, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

‘30 AĞUSTOS ZAFERİ BU TOPRAKLARIN İLELEBET TÜRK YURDU OLARAK KALACAĞINI GÖSTERMİŞTİR’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende açıklamalarda bulunan Edirne Valisi Yunus Sezer, 30 Ağustos Zaferi’nin Türk Milleti’nin hürriyeti ve bağımsızlığının en büyük teminatı olduğunun altını çizdi. Vali Sezer; “Bu zaferi bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bizlere bu toprakları vatan yapmak için can veren tüm aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bu kahraman ordu ve aziz millet; bundan 101 yıl önce 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz ardından, tarihler 30 Ağustos’u gösterdiği gün, işgal kuvvetlerini bir daha geri dönmemek üzere bu vatan topraklarından göndermiştir. 952 yıl önce Sultan Alpaslan komutasında kazanılan Malazgirt zaferi ile bizlere yurt olan bu toprakların, ilelebet Türk yurdu olarak kalacağını Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki kahraman ordumuz, 30 Ağustos Zaferi ile bütün dünyaya ilan etmiştir. Türk Ordusunun her bir ferdi, kahraman Mehmetçiklerimizin he biri, 30 Ağustos’ta kazandığı zaferin büyük Taarruz ruhuyla, bugün de Türk Milletinin hürriyet ve bağımsızlığının en büyük teminatı olmaya devam ediyor.  Bu asil milletin içinden çıkan Türk ordusu, her an ve her zaman, sahip olduğu değerleri korumak ve yaşatmak uğruna şehadeti göze almış kahramanların ordusudur” ifadelerini kullandı.

Edirnede Buyuk Zafer icin kabul toreni 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de Büyük Zafer için kabul töreni | Edirne Ahval Gazetesi

“NE ELDE ETTİYSEK ÇALIŞARAK, MÜCADELE EDEREK YA TER YA DA ŞEHİT KANI DÖKEREK ELDE ETTİK”

Cumhuriyetin kurulmasında pay sahibi olanların asla unutulmayacağını vurgulayan; “Bugün bizleri bir araya getiren sebep, alelade bir sebep değildir. Bütün milletlere ilham olacak şanlı bir zafer için bir aradayız. Hele, tarihi mücadeleyle geçmiş Serhat ilimiz için bu zaferin anlamı çok daha farklıdır. Edirne’nin hem şehitleriyle hem kadınının, erkeğinin, yaşlısının el emeğiyle pay sahibi olduğu; Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kurduğumuz Cumhuriyetimizin, temellerinin inşasında önemi unutulmayacaktır. Bu vesileyle de o mücadeleye emek vermiş bütün geçmiş büyüklerimizi, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyoruz. Bizler faniyiz. Ama onların eseri olan cumhuriyetimiz, inanıyoruz ki insanlık var oldukça, var olacaktır ve onu kuranların hatıraları asla unutulmayacaktır. Bizim neyimiz varsa, ne elde ettiysek çalışarak, mücadele ederek ya ter ya da şehit kanı dökerek elde ettik. Toprağımız için mücadele ettik. Bayrağımız için mücadele ettik. İnancımız, değerlerimiz ve nihayetinde demokrasimiz için mücadele ettik” şeklinde konuştu.

Edirnede Buyuk Zafer icin kabul toreni 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de Büyük Zafer için kabul töreni | Edirne Ahval Gazetesi

‘ESAS TESLİMİYET GEÇMİŞİNİ UNUTMAK, NEREDEN VE NASIL GELDİĞİNİ UNUTMAKTIR’

Bayramların geçmişe yönelik sorumlukları hatırlattığının altını çizen Vali Sezer, bir devletin benliğini kaybetmemesi için geçmişi unutmaması gerektiğini belirtti. Vali Sezer; “Bu topraklar, ancak güçlü olanın ayakta kalabileceği topraklardır. Çok şükür bugün devletimiz güçlüdür, ayaktadır, Garip gurebanın umududur, sığınağıdır, dünya mazlumlarının duasındadır. Bize düşen, bunu kendi çocuklarımız için, geleceğe taşımaktır. İşte bu bayramlar, bu törenler, bizlere sorumluluğumuzu hatırlatmak için, aldığımız emanetin büyüklüğünü, ağırlığını hatırlatmak için vardır. Mesele sadece bir protokol kuralının yerine getirilmesi değildir. Mesele buradan kendimize bir maneviyat devşirmek, buradan kendimize bir ders çıkarmak, kendi kimliğimizi unutmamak meselesidir. Bir ülkenin teslim olması, sadece askerlerin teslim olması demek değildir. Esas teslimiyet geçmişini unutmak, nereden ve nasıl geldiğini unutmak, hangi acıları çektiğini unutmak ve belki toprağını değil ama benliğini teslim etmektir. İşte biz bu meydanlarda, bu törenlerde esasen benliğimizi ve kimliğimizi tahkim ediyoruz” diye konuştu.

“EDİRNE’NİN POTANSİYELİNİ BİLİYORUZ”

Edirne’nin öneminden de söz eden Vali Sezer, kente hep birlikte güzel hizmet edeceklerini ifade etti. Vali Sezer; Bu mücadelede Edirne’nin yeri ve önemi dün de fazlaydı, inanın bugün de çok fazladır. Edirne, Kurtuluş Savaşı’nda bizim için neyi ifade etmişse; O günlerden bugüne kadar bu ülkenin üretimine, sanayisine hangi katkıyı yapmışsa, hangi öneme haizse, biliniz ki önümüzdeki süreçte, bunun kat be kat fazlası olacaktır. Biz, Edirne’nin potansiyelini biliyoruz. Hem üretim potansiyelini biliyoruz hem medeniyet potansiyelini biliyoruz hem toprağının bereketini biliyoruz, hem de insanının elinin becerisini, aklının keskinliğini, ama en önemlisi gönlünün güzelliğini, zenginliğini biliyoruz. Güzel şehrimizde, çok güzel hizmetleri hep birlikte, el ele, gönül gönüle yapacağız. Emin olunuz ki bu büyük devlet, bu necip millet, sonsuza kadar, var olacaktır. Çünkü biz, büyük bir millet, kutlu bir devletiz. Ecdadımızın kanıyla, canıyla vatan eylediği bu topraklarda, ezelden ebede, bir kutlu yolculuğun temsilcileriyiz” dedi.

Vali Sezer’in konuşmasının ardından Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencileri gece boyunca müzik dinletisi sundu. Vali Yunus Sezer eşi Canan Sezer ile birlikte masaları tek tek gezerek konuklarla sohbet etti. Adem Batuhan SEVER

Edirnede Buyuk Zafer icin kabul toreni | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de Büyük Zafer için kabul töreni | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!