Edirne’de “Deprem” konuşuldu

Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen “Her Yönüyle Deprem” sempozyumu ve Edirne Kitap Günleri kapsamında Edirne’ye gelen Japon yüksek mühendis, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki tarafından gerçekleştirilen söyleşiyle birlikte, dün Edirne’de ‘Deprem’ konuşuldu.

Kahramanmaraş merkezli ve çevre 10 ili de etkileyen deprem felaketi sonrası, uzmanlar tarafından Marmara Denizi’nde de 7 ve üzeri şiddette deprem olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Olması muhtemel bir Marmara Depremi’nde Edirne’nin de deprem uzmanları tarafından, 4’üncü derece deprem kuşağında olduğu gösterilmesine rağmen etkileneceği düşünülüyor.

Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen “Her Yönüyle Deprem” sempozyumu ile çeşitli üniversitelerden gelen alanında uzman akademisyenler tarafından depremin sebebi, depremin tehlike oluşturduğu alanlar, depreme alınabilecek önlemler ve deprem sonrası yapılacak faaliyetler konuşuldu. Yoğun ilgi gören sempozyuma Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu’nun yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katılım sağladı.

Edirnede Deprem konusuldu 4 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de “Deprem” konuşuldu | Edirne Ahval Gazetesi

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Trakya Üniversitesi Doğal Afet Yönetimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÜDAM) Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Kaya, depremi sadece yer bilimiyle değil, afet yönetimi, ilk yardım, lojistik ve yapı denetim gibi konularla da ele almak istediklerini ifade etti. Kaya; “Deprem, yer bilimlerinin bir parçası. Ama son depremler gösterdi ki; depremler sonuçları itibariyle sadece yer bilimlerinin omuzlarına konulacak bir ağırlık değil. Biz bu ağırlığı, sadece yer bilimleri olarak jeoloji mühendisliği ve jeofizik mühendisliği olarak kaldıramayız. Depremin ne olduğu, nasıl olduğu gibi parametrelerin cevapları bizde. Ama yaşanan afetin, afetten çıkarıp risk yönetimi gibi konulara evirmek başka bir şeydi. Mayıs ayında sayın rektörümle konuştuk, depremi doğrudan doğruya ele almaktansa, yer bilimciler olarak tartışmaktansa ki meslektaşlarım bunu Türkiye’nin her yerinde, çeşitli platformlarda, yılda birkaç kez tekrarlıyorlar. Bunun yerine her yönüyle depremi konuşmak istedik. Arama kurtarmadan, ilk yardıma, lojistikten, hukuka ya da yapı denetimden, hasarlı yapı olup olmadığına, depreme dayanıklı yapıya kadar, akla gelebilecek her konuda sempozyumu katılımcıların beğenisine sunduk” dedi.

Edirnede Deprem konusuldu 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de “Deprem” konuşuldu | Edirne Ahval Gazetesi

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremde Trakya Üniversitesi’nin yaptığı yardımları ve aldığı rolü hatırlatarak, deprem bölgesinde edindikleri tecrübeleri kurumsal bir hale getirmek istediklerini dile getirdi. Rektör Tabakoğlu; “6 Şubat depreminin ilk haftası biz, hızlı bir şekilde ekiplerimizi Samandağ’a göndermiştik. Sonra sayın valimiz Elbistan’a görevlendirilince bütün gücümüzde Elbistan’a odaklandık ve orada bir ocak kurduk. Gelen bağışların sağlıklı dağıtılabileceği bir açık market, yemek ihtiyacı olduğu için bir mutfak, sağlık ihtiyacı olduğu için bir sağlık kabini, tuvalet ve banyo ihtiyaçları, çocuk mutluluk ünitesi, ibadethane gibi bir yaşam alanını, bir ocağı, bir çadır kentin kenarında oluşturduk ve 1 aydan fazla hizmet verdik. Orada 288 Trakya Üniversitesi mensubu, gönüllü olarak görev aldı ve onlar, bundan sonra olabilecek birtakım depremler için de komutan olarak yetiştiler. Pek çok konteyner, tırlar, malzemeler götürdük. Bir bilgi birikimi oluştu ve şimdi bunu kurumsallaştırmak istiyoruz. Edirne örneği üzerinden düşünecek olursak, fay hatttının geçiş güzergahı, deprem şiddetine göre hasar alacak alanlar, hasar alınırsa ilk etapta nasıl bir acil yardım politikası izlenecek ve kurtarma yapılacak, insanlar nerede muhafaza edilecek. Bunları simüle ederek bir plan yapmak ve hatta uygulamaya geçmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Edirnede Deprem konusuldu 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de “Deprem” konuşuldu | Edirne Ahval Gazetesi

ADANA’DA BÜYÜK BİR DEPREM BEKLENİYOR

Rektör Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji ve Endüstri Mühendisliği emekli üyesi Prof. Dr. Yücel Yılmaz tarafından sempozyumun ilk sunumu gerçekleştirildi. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğuna vurgu yapan Yılmaz, Türkiye’nin her bölgesinde gerçekleşen depremlerin gerçekleşme sebepleri, fayların ne yönde hareket ettiği ve gelecekte olacak muhtemel depremlerle alakalı detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Yılmaz, Kahramanmaraş merkezli depremin devamı niteliğinde, Adana’da da büyük bir deprem beklediğinin altını çizdi.

EDİRNE’DE GÜÇSÜZ ZEMİN ÜZERİNDE BULUNAN BİNALAR YIKILACAK

Edirne’den aktif bir fay hattı geçmediğini söyleyen Yılmaz, İstanbul ve çevresinde kesin bir deprem beklendiğine dikkat çekti. Marmara Depremi’nde gerçekleşmesi beklenen bir depremde Edirne’nin de güçsüz, depremin etkisini artıran zemin sebebiyle zarar görebileceğinin altını çizen Yılmaz, Edirne’de de çok sayıda depreme dayanıksız binanın yıkılacağını belirtti. Yılmaz, ilkokul çağından itibaren çocuklara deprem eğitimi verilecek bir dersin, müfredatlara eklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Sempozyum, gün boyunca çeşitli sunumlarla devam ederken, sempozyum kapsamında yaklaşık 35 bildiri gerçekleştirilecek.

JAPON DEPREM UZMANI MORİWAKİ ÖĞRENCİLERİ BİLGİLENDİRDİ

Diğer yandan 9’uncu Edirne Kitap Günleri kapsamında Edirne’ye gelen Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği Türkiye Şubesi Genel Sekreteri yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Atatürk Kültür Merkezi’nde çocuklara yönelik deprem farkındalığı söyleşisi gerçekleştirdi. Söyleşiye ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra vatandaşlar da katılım sağladı.

Edirnede Deprem konusuldu 5 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de “Deprem” konuşuldu | Edirne Ahval Gazetesi

MORİWAKİ: EDİRNE’NİN GÜNEYİ TEHLİKEDE

Moriwaki, depremin nasıl oluştuğu ile alakalı katılımcılara yaptığı bilgilendirmede, Kahramanmaraş depreminin devamında Kıbrıs’a doğru devam eden fay hattında büyük bir deprem gerçekleşebileceğini söyledi. Tsunami tehlikesine de dikkat çeken Moriwaki, 1 metrelik tsunaminin bile hafife alınmaması gerektiğini, olması muhtemel Marmara depreminde 3-5 metrelik tsunamiler gerçekleşebileceğinin altını çizdi. Marmara depreminde Edirne’nin Güney kesiminin büyük zarar göreceğini söyleyen Moriwaki, Edirne Merkez’de çok büyük bir hasar beklemediğini dile getirdi. Deprem felaketinde yaşam üçgeninin önemine dikkat çeken Moriwaki, söyleşiye katılan öğrencilere yataklarının yanında şişe su, toz maskesi, deprem çantası, düdük, çikolata ve soğuk havalarda vücut ısısını sabit tutma amaçlı streç film bulundurmalarını tavsiye etti. Son olarak eşyalarının kesinlikle duvara sabitlenmesi gerektiğini kaydeden Moriwaki, tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu. Adem Batuhan SEVER

Edirnede Deprem konusuldu | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de “Deprem” konuşuldu | Edirne Ahval Gazetesi
Edirnede Deprem konusuldu 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de “Deprem” konuşuldu | Edirne Ahval Gazetesi
Edirnede Deprem konusuldu 8 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de “Deprem” konuşuldu | Edirne Ahval Gazetesi
Edirnede Deprem konusuldu 6 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de “Deprem” konuşuldu | Edirne Ahval Gazetesi
Edirnede Deprem konusuldu 7 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de “Deprem” konuşuldu | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu