Edirne’de kaçak göçmen ve aranan şahıs kalmıyor

Medrese Ali Bey Mahallesi’ndeki bir kıraathanede mahalleliler ile buluşan Edirne İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun, mahalle sakinlerinin yaşadıkları sorunları dinleyerek, beraberindeki şube müdürlerine ve memurlara not aldırdı. Açıklamalarda bulunan Emniyet Müdürü Karaburun, görevde olduğu son 3 aylık süreçte 1400’ün üzerinde aranan şahsı adliyeye teslim ettiklerini aktardı. Karaburun, kentteki kaçak göçmenlerle sıkı bir şekilde mücadele ettiklerinin altını çizen Karaburun, kentte neredeyse hiç kaçak göçmenin kalmadığını bildirdi.

Edirne İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun, Medrese Ali Bey Mahallesi’ndeki bir kıraathanede mahalle sakinleri ile bir araya gelerek, mahallelilerin sorunlarını dinledi. Etkinliğe Edirne İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, Medrese Ali Bey Mahallesi Muhtarı Nesrin Günay, Emniyet Şube Müdürleri ve mahalle sakinleri katıldı. Mahallelilerin sorunlarını tek tek dinleyen İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun, mahalledeki asayiş problemi, trafik problemi, kaldırımları işgal eden araç sürücüleri, geç saatlere kadar mahalle arasında yapılan düğünler, mahalle sokaklarında alkol kullanan vatandaşlar gibi şikayetlerin çözülmesine yönelik talimatları, beraberindeki şube müdürlerince not alındı. Emniyet Müdürü Karaburun, mahalledeki devriyelerin artacağını belirtti.

‘SON 3 AYDA 1400 ARANAN ŞAHSI ADLİYEYE TESLİM ETTİK’

Bu tarz toplantıların çok faydalı olduğuna vurgu yapan Karaburun, son 3 ayda 1400’ün üzerinde aranan şahsı mahkemeye teslim ettiklerini ifade etti. Karaburun; “6 ay sonra tekrar bir araya geleceğiz. Neler yapıp, neler yapamadığımızı, nelerde yarım kaldığımızı konuşacağız. Biz yaptığımız işlerde samimiyiz. Bu ile neredeyse en son gelen emniyet personeli benim. Burada zaten emek veren arkadaşlarımız vardı. Gerçekten şu anda bütün sokaklarda gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz. Önlemek için her şeyi yapıyoruz ama yine de suç işlenebilir. İllaki bizim de gözümüzden kaçabilir. Son dönemde, arkadaşlarımızın da gayretleriyle çarşıda, pazarda, markette, mahallede karşımızda olan, ama normal şartlarda, mahkeme tarafından hüküm almış arkadaşlar vardı. Son 3 ayda hepsini topladık. Adliye ile işi olan 1400’ü aşan kişiyi, adliyeye teslim ettik. Şu anda Edirne’de mahkeme ile işi olan çok az kişi kaldı. Bizim hedefimiz, çok zor ama toplumda aranan kişi bırakmamak. Asayiş Müdürlüğümüz özel ekip kurdu” dedi.

WhatsApp Image 2023 11 21 at 16.54.38 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de kaçak göçmen ve aranan şahıs kalmıyor | Edirne Ahval Gazetesi

‘EDİRNE’DE NEREDEYSE KAÇAK GÖÇMEN KALMADI’

Kentteki kaçak göçmen sorunu ile alakalı da açıklamalarda bulunan Karaburun; “Edirne’mizde kayıtsız, pasaportsuz, kimliksiz kaçak göçmen, neredeyse kalmadı. Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı, mahallesinde kaçak göçmen olduğunu söyledi, İl Göç İdaresi Müdürümüz ile gittik. Saat 22.30’da Kaleiçi’nde buluştuk, mahalledeki vatandaşlar 2-3 haftadır göçmen olmadığını söylediler. Gece 01.30’a kadar mahallede göçmen aradık. 1 tane İstanbul’da ikameti olan ama Edirne’ye gelmek için izin belgesi almamış olan bir göçmen yakaladık” şeklinde konuştu.

“EDİRNE’DE KAÇAK GÖÇÜ SIFIRA İNDİRECEĞİMİZE İNANIYORUZ

Edirne İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, kaçak göçmenlerle mücadelede son 3 ayda güzel bir hava yakalandığını dile getirerek; “Edirne’de son 3 aydır kaçak göçmenlerle mücadelede büyük bir gayret gösteriyoruz. Gecesini gündüzüne katan, birçok mesai arkadaşımız var. Saraçlar Caddesi, Selimiye Meydanı gibi birçok alanlarda fark etmediğiniz sivil ekiplerimiz var. 6 ay öncesinde şehirde bir göçmen problemi vardı. Son 3 aydır sayın müdürümüzün de gelmesiyle, kaçak göç ile mücadele konusunda çok güzel bir hava yakaladık. Edirne bin yıllık göç rotası. İnsanlar bir umut gayesiyle yola çıkıp, gerek Avrupa ülkesi, gerek Türkiye onlar için bir liman düşüncesiyle yola çıkıyorlar. Osmanlı döneminden beri bu rota üzerinden kervanlar göç etmiş. Göçmenler de bunu devam ettiriyor. Bu şehirde kaçak göçü sıfıra indireceğimize inanıyoruz. Yine de göçmenlere denk gelebiliriz, onları da alıp gerekli işlemleri yapacağız” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 11 21 at 16.54.38 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de kaçak göçmen ve aranan şahıs kalmıyor | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 21 at 16.54.38 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de kaçak göçmen ve aranan şahıs kalmıyor | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 21 at 16.54.39 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de kaçak göçmen ve aranan şahıs kalmıyor | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 21 at 16.54.40 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de kaçak göçmen ve aranan şahıs kalmıyor | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!