Edirne’de konut satışı sıfırı çekti

Edirne’de son bir aydır satılık evlere alıcı çıkmadığını söyleyen Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, inşaat maliyetlerindeki artıştan ve bankaların verdiği konut kredilerinin yetersiz olmasından kaynaklı vatandaşların ev almadığını belirtti.

Her sektörde olduğu gibi konut sektöründe de maliyetlerin ciddi anlamda arttığını belirten Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker ; “Son 1 yıldan beri her sektörde müthiş bir fiyat artışı oldu. Markette, gıdada, konutta, yapı malzemelerinde çok artış var. Eskiden metrekare bazında hesapladığımızda en fazla 5 bin lira diyorduk. Artık metrekare başına hesaplama yaptığımızda, arsa payını koymadan inşaat maliyetini koyduğunuzda 15 bin lira yapıyor. 100 metrekareden hesaplasanız 1 buçuk milyon yapıyor. Bu en ufağı, en azı. Şu anda baktığınızda yine fiyat artışları oldu. Müteahhitlerle görüşüyoruz, bugün Esentepe mevkisinde arsaların metrekaresini 10 bin liradan aşağıya bulma imkanınız yok. İnşaat maliyetleri çok arttı dolara endeksli olarak. Artık bir fayansçı veya kalıpçı arasanız bulamıyorsunuz, hepsi yurtdışına kaçıyor. Orada Türkiye’den kazandığının 3-4 katı yevmiye alıyor. Para biriktirme şansı çok fazla” dedi.

KREDİLER KONUT ALIMI İÇİN YETERSİZ

Bankaların da konut kredilerini düşük tuttuğunu da ifade eden Çeker; “2 artı 1 daireler en az 2 – 2,5 milyona satılıyor. 2 artı 1 daire dediğimiz 90 metrekare yer. Yani müthiş derecede artış var. Bunun yanında bankalardan kredi faizlerinin düşmesini beklerken aksine arttı. Şu anda bankaların hiçbirisi 300 bin liradan yukarı konut kredisi vermiyor. Bir ev 2 milyon liradan başlıyor, bu çektiği krediyle o evi alamaz ki. O nedenle konut satışlarına baktığınızda, kenarda parası olan değerlendirme amaçlı alıyor” diye konuştu.

Son 1 ayda Edirne’de konut satışının olmadığının da altını çizen Çeker; “Son 1 aylık dönemde birçok emlakçının konut satışı yok. Şuanda tarla, arsa, bağ ve bahçe gibi yerlerde alım satım yapılıyor. Konut satışı bitti diyebilirim. Bizim ilanlarımız öylece duruyor. Yazarken bile korkuyoruz. 3 milyon yazıyoruz daireye soran olmuyor” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ AKYÜZ

Edirnede konut satisi sifiri cekti | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de konut satışı sıfırı çekti | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu