Edirne’de uluslararası yeşil proje

Edirne İl Özel İdaresi ile Bulgaristan Cumhuriyeti Tunca Belediyesi ve Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla ‘Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme-Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Programı’ kapsamındaki ‘İklim Değişikliğine Uyum için Yerel Stratejiler’ projesi hayata geçirildi.

Projenin tanıtımına yönelik toplantı bugün Edirne İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili, Vali Yardımcısı Eyyüp Batuhan Ciğerci, Bulgaristsan Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stoycho Stoychev, Tunca Belediyesi AB ofisi müdürü Svetozar Grozev, Edirne Valiliği Proje Geliştirme ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Şenol Filiz ve proje uzmanı Çiğdem Dönertaş ile Bulgar heyet katılım sağladı.

IMG 6974 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de uluslararası yeşil proje | Edirne Ahval Gazetesi

‘İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM SÜRECİNE STRATEJİ BELİRLEMEK ADINA ADIM ATTIK’

Toplantıda konuşan Edirne Vali Yardımcısı, Özel İdare Genel Sekreter Vekili Eyyüp Batuhan Ciğerci, son yıllarda gözle görülür şekilde hissedilen iklim değişikliği ve sonuçları ile mücadeleye vurgu yaparak; “Bu kapsamında yerel düzeyde nasıl önlemler alınabilir, ilgili kurumlarımızla neler yapılabilir, özellikle yapılacak işlemlerle alakalı her bir kuruma düşen sorumlulukla ilgili strateji belirlemek adına bu önemli projeyi hayata geçirebilmek için adım attık. İklim değişikliğine uyum için hazırlanacak bu yerel stratejik belgelerle birlikte artık her bir kurumumuz iklim değişikliğine uyum sürecinde neler yapabileceğini, nasıl yol izleyebileceğini, özellikle çevresel etkilerin nasıl minimuma indirilebileceğini, organize sanayi bölgelerinde yeşil sanayiye dönük nasıl çalışmalar yapılabileceğini, bu bölgede iklim değişikliğinin verdiği etkilere dayanarak yenilenebilir enerji noktasında nasıl kendimizi geliştirip, nasıl bunu hayata geçirebileceğimiz noktasında bir ön görüye sahip olacak” dedi.

IMG 6997 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de uluslararası yeşil proje | Edirne Ahval Gazetesi

“YARIN ÖBÜR GÜN EKMEK YERİNE TABAĞIMIZDA EKMEK YERİNE TAŞ GÖREBİLİRİZ”

Bulgaristan Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Stoycho Stoychev de iklim değişikliğinin insanlığın elindeki her şeyi tehdit ettiğinin altını çizerek; “Meriç ve Tunca Nehri civarında çok verimli topraklar bulunmakta ve bir çok insanın beslenmesine katkı sağlanmakta bu topraklar. İklimdeki değişiklikler şu anda elimizde var olan şeyleri tehdit ediyor. İklim değişikliği sonucunda topraklarımız ekmek üretimini bırakabilir, yarın öbür gün ekmek yerine tabağımızda ekmek yerine taş görebiliriz. Allah korusun bu iklim değişikliğiyle güzellik için maske ile dolaşmak zorunda kalabiliriz. Bu olayların gerçekleşmemesi için bu projelerin hayata geçirilmesi çok önemli” şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından, proje kapsamında Edirne’de gerçekleştirilmesi planlanan eylemlerle alakalı sunum gerçekleştirildi. Adem Batuhan SEVER

IMG 6990 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’de uluslararası yeşil proje | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!