Edirnekari tanıtılmaya devam ediyor

Edirnekari ustası, emekli öğretim üyesi Dr. Mehtap Cömert, yaklaşık 50 yıldır ustalıkla icra ettiği Edirnekari sanatını kaleme aldığı ve 2004 yılında yayınlanan “Edirnekari” kitabının 2’nci baskısını Edirne Büyük Sinagogu’nda Edirneliler ile buluşturdu.

Kaybolmaya yüz tutan sanat dallarından birisi olan Edirnekari’yi yaklaşık 50 yıldır ustalıkla icra eden Dr. Mehtap Cömert, 2004 yılında yayınladığı “Edirnekari” kitabının 2’nci baskısını Edirne Büyük Sinagogu’nda tanıttı. Tanıtım töreninde açıklamalarda bulunan Dr. Mehtap Cömert, Edirnekariyi 1973 yılında sanat tarihi hocası Sevin Eti sayesinde tanıdığı belirterek; “1973’te sanat tarihi hocamız Sevin Eti’nin koca Edirneli Edirnekâri nedir? Biliyor musun sorusuyla başlayan uzun soluklu serüvenin sonunda bu günlere gelerek Edirnekari kitabımın ikinci baskısını Edirnelilere hediye etmiş olmaktan çok mutluyum. Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Dekoratif Resim Bölümünü bitirip Edirne’ye dönünce Edirnekari araştırmalarım başladı. Kaynak ve ürün çok azdı. Edirnelilerde benim gibi bilmek şöyle dursun telâffuz edemiyorlardı. Uzun süren araştırmalar sonunda kendisine çok şey borçlu olduğum Mimar Sinan Üniversitesinde Prof. Dr. Kerim Silivrili hocamla yollarımız kesişti. Engin bilgileri ve deneyimleri eşliğinde Edirnekarileri daha bilinçli ve bilen bir rehber eşliğinde aramaya, uygulamaya ve fotoğraflamaya devam ettim, Kerim hocamla 2 yıl süren bir çalışmanın sonunda ‘bu işin belini kırdın, bunun önünde bir kahve içilir, dosyanı ve uygulamalarını getir’ dedi. Kendisi kadar zarif iltifatlarıyla jüriye girdim, Sanatta yeterliliğimi aldım ve Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesinde yardımcı Doçent olarak göreve başladım” dedi.

 ‘2’NCİ BASKI TOPKAPI SARAYI, BURDUR BAKİBEY KONAĞI, 3’ÜNCÜ AHMET YEMİŞ ODASI İLE ZENGİNLEŞTİRİLDİ’

Edirnekari kitabının 2004 yılında Trakya Üniversitesi’nin prestij kitapları arasında yayınlandığını belirten Cömert, 2023’ün ocak ayında gerçekleşen ikinci baskının deprem felaketi ve seçimler nedeniyle tanıtılamadığını söyledi. Cömert; “İlk baskısı İbrahim Keskinin İngilizce çevirileriyle zenginleşen kitap, 2004 yılında T. Ü prestij kitapları arasında yayınlandı. Tükenen ilk baskısından itibaren ikinci baskı telaşı başladı. Bu baskıda yer alan İstanbul Topkapı Sarayı harem dairesindeki 3’üncü Ahmet yemiş odası, Burdur Bakibey konağındaki baş oda ve yine Burdur’da bulunan Taşoda ve öğrencim Kalemkar Kenan Gültekin yardımıyla Denizli ahşap tavanlı camileri ile zenginleşti. Kutalmış Bayraktar yayına hazır hale gelmiş kitabı gramer ve İngilizcelerini büyük bir titizlik ve ciddiyetle gözden geçirip gerekli düzeltmeleri yaptı. Bir de önsöz armağan etti. İngilizcelerinde dostlarım Öğretim görevlisi Figen Öge ve Öğretim görevlisi Şaziye Alkayaların yardımlarını unutamam. Değerli hocam Dr. Hikmet Barutçugil’in çok değerli desteği, zarif önsözü ve önerisiyle Rekplika Matbaasında Ahmet Taner Bey ve deneyimli ekibinin sabırlı ve titiz çalışmaları sonunda, Ocak 2023 gerçekleşen ikinci baskı depremler, seçimler nedeniyle tanıtılamadı” diye konuştu. Haber Merkezi

edirnekari | Edirne Ahval Gazetesi
Edirnekari tanıtılmaya devam ediyor | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!