Edirneliye sosyal tesis, bütçeye 50 Milyon TL aktarım

Edirne Belediye Meclisi Ekim ayı Olağan toplantısı dün gerçekleştirildi. 8 gündem,2 gündem dışı olmak üzere toplam 10 maddenin görüşüldüğü toplantıda, görüşülen 7. Madde kapsamında açıklamalarda bulunan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, mülkü belediyeye ait olan Villa Restaurant’ın bulunduğu alanı 29 Ekim Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Edirne halkının kullanımına açık sosyal tesis yapacaklarını belirtti. Ayrıca gündem dışı görüşülen 50 Milyon TL ödenek aktarımı hakkında da açıklama yapan Gürkan, maaş artışları ve 6 Şubat tarihinde meydana gelen deprem sonucu yardım konusunda yapılan harcamalar neticesinde bütçe içerisinde oluşan açığın giderilmesi için transfer yapılacağını söyledi.

Edirne Belediye Meclisi, Ekim Ayı Olağan Toplantısı Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı Edirne Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda düzenlenen Ekim Ayı Olağan Toplantısı’nda toplamda 10 madde görüşülerek, karara bağlandı.  3.maddenin görüşüldüğü meclisten, taksi şoförlerinin araç yaş sınırını uzatma talebi oy birliği ile kabul edildi.

Gündemde yer alan toplam 8 maddenin görüşüldü meclis toplantısında, 4. Maddenin ulaşım komisyonu tarafından karara bağlanması sebebiyle 20 dakika ara verildi. Ulaşım Komisyonu’nun da yaptığı çalışmalar neticesinde ETUS’un gelir havuzundaki para dağıtımına artık ETUS yönetim kurulu karar verecek. Oy çokluğu ile kabul edilen 4. Gündem maddesi hakkında açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, araç ve sefer sayısının artmasına vesile olacağını belirtti.

ADLİ YARDIM PROJESİ

Edirne Belediyesi ile Edirne Barosu, Adli Yardım Projesi’ne imza atacak. İki kurum tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek proje kapsamında dezavantajlı vatandaşların en temel hakkı olan hak arama hürriyetini kullanabilmesine imkan sağlanacak. Adli Yardım Projesi kapsamında Hukuk Mahkemelerinde yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara hukuki destek verilecek, proje kapsamında avukatlık ücreti ve yargılanma harç ücretleri karşılanmış olacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Gürkan, “Biliyorsunuz hukukun temeli savunma. Bu anlamında da ülkemizde Barolar gerçekten çok önemli hizmet vermektedirler. Tabii gurur duyduğumuz, varlığında mutlu olduğumuz Edirne Barosu da Türkiye Cumhuriyeti’yle yaşıt bir barodur. Zannediyorum Cumhuriyet tarihinde kuran ilk barolardan birisidir. Kuruluş tarihi 1923. Hepimizin bildiği CMUK isimli bir uygulama var. Nedir, ceza muhakemeleriyle ilgili yargılamalarda, bu yargılamaya maddi olarak gücü olmayan vatandaşların, bu yargılamalarında kendilerine savunma avukatı verilmesini düzenliyor. Ama bir de hukuk mahkemeleri var. Edirne Barosuyla birlikte hukuk mahkemelerinde yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızın hukuki desteğinin sağlanması için bir protokol imzalanmasını istiyoruz” dedi. Daha sonra Belediye Meclis Üyesi Avukat Engin Yağcılar, projenin detayları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. Bu konuda protokol imzalaması için Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yetki verilmesi maddesi ise Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

7.madde için söz alan Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, 3 Milyon TL sermaye aktarımı talep ettiklerini dile getirdi. Mülkü belediyeye ait olan, Villa Restaurant’ı nakdi sermaye olarak aktarılmıştı. Restaurant’ın bulunduğu alanın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda sosyal tesis olarak açmayı planladıklarını duyuran Belediye Başkanı Gürkan, Ergene Enerji’nin nakdi geliri olmadığı için 24 ay içerisinde proje için 3 Milyon TL sermaye aktarımı yapılacağını belirtti. Gürkan; “Amacımız Edirne’nin en keyifli yerlerinden birisi olan Meriç Nehri kıyısında her kurumun olduğu gibi Edirne halkına da ait kafeterya, büfe yapmaktır” dedi. 7.madde oy birliği ile kabul edildi.

GAZETECİ BERK SÖYLEMEZ’İN ADI OTURDUĞU SOKAKTA YAŞATILACAK

Gündemin bir diğer maddesi de geçtiğimiz günlerde geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren TRT Haber Kameramanı ve Edirne Haber Yazı İşleri Müdürü Berk Söylemez’in adının bir caddeye ve sokağa verilmesi ile ilgili Özel Kalem Müdürlüğü’nün yazısı oldu. Edirneli Gazeteci Berk Söylemez’in üzücü bir trafik kazasında yaşamını yitirdiğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kendisine bir kez daha Allah’tan rahmet; başta ailesi olmak üzere bütün basın camiamıza ve Edirne’mize sabırlar diliyorum” dedi. Söz konusu madde, Berk Söylemez’in adının oturduğu sokağa verilmesi için Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonu’na havale edildi.

Gündem dışı konuşulan maddeler arasında 50 Milyon TL ödenek aktarımı da yer aldı. Maaş artışları ve 6 Şubat depreminin ardından yapılan harcamaların oluşturduğu açıktan kaynaklı bazı kalemlere toplamda 50 Milyon TL, transfer yapılması oy çokluğu ile kabul edildi.

Diğer gündem dışı maddesi kapsamında ise, taksici esnafının otomotiv firmalarında araç bulunmaması sebebiyle sıkıntı yaşadığı, ilimizde uygulanmayan ancak diğer illerde uygulandığı görülen, SUV, Hatchback ve 7 kişilik araçların ticari taksi olarak kullanıldığı, esnafın bu araçları da ticari taksi olarak kullanabilmesinin tercih etmesinden dolayı bu araçlara getirilen yasakların kaldırılması talep edilmesi görüşüldü. Talep, Ulaşım Komisyonu’na oy birliği ile havale edildi.

Ayrıca toplantı öncesinde Edirne Belediye Meclisi, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen hain terör saldırısını yayınladığı bildiri ile kınadı. Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Terör Türkiye’nin çok uzun yıllardır uğraştığı bir baş belası ama Türkiye Cumhuriyeti devleti de milleti de hiçbir zaman geçit vermemiş bundan sonrada vermeyecektir” dedi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından okunan bildiri de ise şu ifadelere yer verildi; “Dün sabah İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önünde düzenlenen saldırıda yaralanan polislerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Teröristlerce haince katledilen ve saldırıyı gerçekleştirmek üzere aracına el konulan veteriner kardeşimize Allahtan rahmet, ailesine sabırlar diliyoruz. Teröristleri ve arkalarındaki güçleri bertaraf etmek için kararlı bir şekilde mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimizin ve kurumlarımızın daima yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Milletimiz ve devletimiz, hain güçlere fırsat vermeyecek, birlik ve beraberlik içinde mücadelesini sürdürecektir. Bilinsin ki terörün kökü, milli birlik ve dayanışma ruhuyla kazınacaktır. Milletimize ve memleketimize geçmiş olsun. Bizler, Edirne Belediye Meclisi’nde grubu bulunan siyasi parti grupları olarak bu bildiriyi imzalıyor ve terörü lanetliyoruz.” Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu