Edirne’nin 2023 karnesi

Edirne Valisi Yunus Sezer, düzenlediği toplantı ile 2023 yılını değerlendi. Kaçakçılık, göçmen, uyuşturucu ticaretine yönelik ilde gerçekleşen olay sayılarını da paylaşan Vali Sezer, sınır ili olan Edirne’de bir önceki yıla göre göçmen olaylarının yüzde 95 oranında azaldığını, kaçakçılık olaylarının ise artış gösterdiğini söyledi. Ayrıca şehirde hem yerelde hem ulusal çapta 9 organize suç çetesine yönelik işlemlerin yapıldığını ve bunların çökertildiği belirtti.

Kaymakamlar ve güvenlik birimleriyle bir toplantı düzenleyen Vali Yunus Sezer ardından basın mensuplarıyla bulaşarak 2023 yılı verilerini paylaştı. Vali Sezer; “İlçe kaymakamları ve güvenlik birimindeki arkadaşlarımızla toplantı düzenleyerek 2023 yılı değerlendirmesinde bulunduk. Toplantı sonucunda 2023 yılı ile ilgili olarak neler olduğunu ve 2024 yılında neler yapılacağı noktasında geniş katılımlı toplantı gerçekleştirdik. Serhat ilimiz Edirne Yunanistan ile Bulgaristan’a komşu hem kadim bir şehir hem de kendi nüfusu ve konumu nedeniyle ülkemizin batıya açılan kapısı konumundadır. 4 büyük gümrük kapımız var bu gümrük kapılarında da önemli sayıda insan ve araç giriş çıkışları söz konusudur. 2023 yılında 5 milyon 147 bin 667 araç giriş-çıkışı söz konusu. 2022 yılında 13 milyon olan yolcu sayısı 2023 yılında 15 milyon yolcu sayısına yükselmiş durumda” dedi.

Kaçakçılık ile mücadelenin sürdüğünü bildiren Vali Sezer; “ 2023 yılında 574 kaçakçılık olaya müdahale edildi ve 2 milyar 41 milyon TL değerinde kaçakçılık malzemesi ele geçirildi. Geçen yıla göre yüzde 141 oranında artış söz konusudur. Kaçakçılıkla ilgili 473 şüpheliye adli işlem yapıldı” diye konuştu.

GÖÇMEN OLAYLARINDA AZALMA

Göçmen sayılarının geçen yıla göre düşüşte olduğunu bildiren Edirne Valisi Yunus Sezer; “293 km sınırımız var bu sınırda da kaçak geçişlerin engellenmesine yönelik özellikle son 4 aydır yoğun bir çalışma söz konusu. 244 km’lik bir alanda sınır devriye yollarımız iyileştirildi ve çalışmalar da sürüyor. Emniyet, jandarma, kara kuvvetleri personel sayımıza bir takviye yapıldı. Yaklaşık 50 noktada göçmen kaçakçılığına yönelik aramalar yapılarak tedbirler alınıyor. Hava denetimleri kapsamında İHA, helikopter, dronlar görevlendirildi ve 24 saat esasına göre hem karada hem havada denetim mekanizması oluşturuldu. 2022 yılına göre göç olaylarında yüzde 95 oranında bir azalma söz konusu. Son 4 ay dikkate alındığında her ay yüzde 50 oranında azalarak devam eden göçmen hareketliliği var. Büyük bir mücadele veriyoruz. 484 araç operasyonlarda yakalandı ve bu araçların yüzde 90’ndan fazlası fiziki müdahale ile durduruldu. 100’e yakın bot ele geçirildi. Göçmenleri organize eden 663 kişi yakalandı ve çoğu tutuklandı” açıklamasını yaptı.

9 SUÇ ÖRGÜTÜNE DARBE

Edirne’de 9 suç örgütünün çökertildiğini de vurgulayan Vali Sezer; “Hem yerelde hem ulusal çapta 9 organize suç çetesine yönelik işlem yapıldı ve bunlar çökertildi. Özellikle mala ve kişilere karşı işlenen suçlarda yüzde 96 oranında aydınlatma söz konusudur. Aranan 3892 kişi ise adli makamlara teslim edildi” ifadelerine yer verdi.

Uyuşturucu konusuyla ilgili 157 kişiye adli işlem uygulandığını duyuran Vali Sezer; “Uyuşturucuda kullanıcı sayısıyla ilgili öneli çalışmalar yapıldı. 157 kişiye uyuşturucuyla ilgili işlem gerçekleştirildi. 116 kg esrar, çok miktarda sentetik uyuşturucu maddeleri ele geçirildi. Bu konuda önemli yol kat edildi” şeklinde konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu