Edirne’nin Kurtuluşu 101 yaşında!

Edirne’nin kurtuluşunun 101’inci yılı etkinliklerle kutlandı. Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile başlayan törenler, yoğun sağanak yağış sebebiyle Atatürk Bulvarı yerine Mimar Sinan Spor Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliklerle devam etti. Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşu temsili olarak öğrenciler tarafından canlandırıldı ve Edirne Belediyesi Halk Oyunları ekibi tarafından hazırlanan gösteri sunuldu. Devamında okullar, sivil toplum kuruluşları, dernekler, kurum müdürlüklerinin temsilcileri, spor kulüpleri tarafından resmi geçit töreni gerçekleştirilmesiyle, kutlama etkinlikleri sona erdi.

Her yıl 25 Kasım günü kutlanan Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yılı, çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtı’na Edirne Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Edirne Belediyesi, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından çelenk sunuldu. Yoğun yağış altında gerçekleştirilen tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Atatürk Bulvarı’nda geçit töreni ile devam etmesi planlanan kutlama etkinlikleri yoğun sağanak yağış sebebiyle, Mimar Sinan Spor Salonu’nda devam etti. Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşu temsili olarak öğrenciler tarafından canlandırıldı. Türk Ulusunun bağımsızlık simgesi olan Türk Bayrağı’nı temsili törenle teslim alan dönemin Valisi Şakir Bey’i canlandıran öğrenci, daha sonra Türk Bayrağını Edirne Valisi Yunus Sezer’e sundu. Sonrasında Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Ertuğrul Perçin tarafından “Edirne Kasidesi” adlı şiir seslendirildi.

“EDİRNE BİR ASKER ŞEHİRDİR”

Etkinlikte, günün anlam ve önemine yönelik konuşmayı gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin son 150 yılda 4 kez işgale uğradığını hatırlatarak; “Serhad şehri Edirne’mizin, insanlığın ve tarihin sekiz bin üç yüz yıllık kadim şehri Edirne’mizin 101’inci kurtuluş yıl dönümü kutlu olsun. Şehirlerin tarihinde hem geçmişten izler taşıyan hem de geleceğe hatıralar bırakacak önemli günler vardır. Kuşkusuz Türkiye Cumhuriyeti gibi ve bir Serhad şehri olan Edirne gibi şehirlerin, bu anlamdaki günlerinin sayısı oldukça fazladır. Cumhuriyetin ilanından önceki son 150 yıla baktığımızda, Edirne’mizin 4 kez işgale uğradığını görürüz. Edirne aslında, bir asker şehirdir. Edirne bütün tarihi boyunca, kurulduğu günden bugüne dek hep Rumeli’de, Balkanlar’da, Anadolu’yu neredeyse korumakla imar edilmiş bir şehirdir. Bu özelliği dün de vardı, bugün de var, atide de var olacak. O yüzden Edirnelilerin bir görevi, bu kutsal vatanı Türkiye Cumhuriyeti’nin en batısında temsil etmek, ama diğer bir görevi de Türkiye Cumhuriyeti’nin Misak-ı Milli sınırları içerisindeki her bir karışını, her bir çakıl taşını muhafaza ve müdafaa etmektir.” dedi.

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞUNDA EDİRNE’NİN YERİ AYRIDIR’

Kuva-yi Milliye’ye giden yolda, Edirne’de kurulan Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin önemine vurgu yapan Gürkan; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Edirne’nin çok ayrı, çok özel bir yeri vardır. 30 Ekim 1918’de yenilmiş devletler olarak imzaladığımız Mondros Mütarekesi’nin ardından, sadece 3 gün sonra 1 Kasım’ı 2 Kasım’a bağlayan gecede, o zamanki Osmanlı coğrafyasındaki ilk direniş örgütünü kuran dört kahraman Edirnelidir. Dönemin belediye başkanı Şevket Dağdeviren, dönemin Belediye Meclis Üyesi Yolageldili Kasım Efendi ve dönemin Meclis-i Mebusan üyeleri Mehmet Şeref Aykut ve Faik Kaltakkıran, 1 Kasım’ı 2 Kasım’a bağlayan gece 1918’de, yani Mondros’tan sadece 3 gün sonra İstanbul’da Nişancıyaran’da toplanarak, ilk direniş örgütü olan Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurarlar. Bu tarihten yaklaşık altı buçuk ay sonra Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919’da Samsun’a attığı ilk adımla başlayan kurtuluş mücadelemizin ardından, Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurulur. Yine 23 Temmuz’daki Erzurum Kongresi, ardından 4 Eylül 1919’daki Sivas Kongrelerinde alınan, ‘Vatan bir bütündür, bölünemez’ kararlarıyla, Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’yle Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri birleştirilir. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adına alınır. Ve buradan o Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştiren, ülkemizi emperyalizmden, düşman çizmelerinden kurtaran o milli ordumuz, o kurtuluş ordumuz Kuva-yi Milliye kurulur” şeklinde konuştu.

‘ÜLKENİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULMASI İÇİN İLK DİRENİŞ ÖRGÜTÜ RUMELİ’DE KURULMUŞTUR’

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda ilk direniş örgütlerinden birinin Rumeli’de kurulduğu belirten Gürkan; “1881’de Selanik’te doğan, sarı saçlı, mavi gözlü devin nasıl Kurtuluş Savaşı’nın ve cumhuriyetin kuruluşunun önderi olmuşsa, ülkenin düşman işgalinden kurtarılmasının da ilk işaret fişeği, ilk çoban ateşi, ilk direniş örgütü Rumeli’de, bu topraklarda kurulmuş ve Misak-ı Milli sınırları içerisindeki tüm vatanı kurtarmış ve cumhuriyetimizi kurarak 100’üncü yılını yaşamasını sağlamıştır. Bugün geldiğimiz bu noktada cumhuriyetimizin 100’üncü yılını tamamlamış ve 2’nci yüzyıla doğru emin ve kararlı adımlarla yürüyoruz. Kurtuluşumuzun ise, 2’nci yüzyılın ilk yılındayız. Eminiz, biliyoruz, kararlıyız; Türk milleti var oldukça Türkiye Cumhuriyeti de ilelebet payidar olacaktır. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi; ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ Bu toprakları bize vatan yapan başta Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşları ve vatanımızın özgürlüğü ve bağımsızlığı için gözünü kırpmadan canını veren aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle şükranla yad ediyoruz, ruhları şad olsun. Şehit olmak için cepheye giden, ama gazi olarak geri dönen kahramanlarımızdan da ebediyete intikal edenlerin hayatta olanları da sağlıkla, şükranla yad ediyoruz” diye konuştu.

‘BİZLER, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE KALPTEN BAĞLI RUMELİ İNSANLARIYIZ’

Rumeli insanlarının her daim Türkiye Cumhuriyeti’ne gönülden bağlı olduklarına vurgu yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, konuşmalarını şu şekilde sürdürdü; “Bizler bu ülkenin bağımsızlığı için, bu ülkenin özgürlüğü için, bu ülkenin insanlarının Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılması için, her daim Türkiye Cumhuriyeti’ne gönülden, kalpten, aşktan bağlı Rumeli insanlarıyız. Bizim için vatan kutsaldır. Rumeli, Osmanlı geri çekilirken ana vatana gönderdiği son kalemizdir son toprağımızdır. Rumelililer yüzyıllarca Balkan coğrafyasında dinleri için bedel ödemiş zulüm görmüş insanlardır. Ve bayrağımızın ilelebet gönderde kalması için, anavatanımızın sonsuza kadar bölünmez bütünlüğü için, dinimiz için, dilimiz için, bunların özgürce yaşanmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk vazgeçilmezimizdir bizim. Buradan Edirne’den, Edirne’nin 101’inci kurtuluş yıl dönümünden, bir kez daha haykırmak, bir kez daha seslenmek istiyorum; ‘Ey büyük Atatürk, açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime, ant içerim. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene’ Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun.”

Konuşmaların ardından kutlama etkinlikleri, Edirne Belediyesi Halk Oyunları ekibi tarafından hazırlanan halk oyunları gösterisi ve tören alanında okullar, sivil toplum kuruluşları, dernekler, kurum müdürlüklerinin temsilcileri, spor kulüpleri tarafından resmi geçit töreni gerçekleştirilmesiyle, 25 Kasım Edirne’nin Kurtuluşu etkinlikleri sona erdi.

Gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine Edirne Valisi Yunus Sezer, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Baro Başkanı Av. Gökhan Karakoç, vali yardımcıları, kurum ve kuruluşların yöneticileri, belde ve ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katılım sağladı. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 11 25 at 14.59.27 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’nin Kurtuluşu 101 yaşında! | Edirne Ahval Gazetesi
IMG 6164 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’nin Kurtuluşu 101 yaşında! | Edirne Ahval Gazetesi
IMG 6181 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’nin Kurtuluşu 101 yaşında! | Edirne Ahval Gazetesi
IMG 6198 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’nin Kurtuluşu 101 yaşında! | Edirne Ahval Gazetesi
IMG 6212 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’nin Kurtuluşu 101 yaşında! | Edirne Ahval Gazetesi
IMG 6216 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’nin Kurtuluşu 101 yaşında! | Edirne Ahval Gazetesi
IMG 6223 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’nin Kurtuluşu 101 yaşında! | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 2 57 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’nin Kurtuluşu 101 yaşında! | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 1 104 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’nin Kurtuluşu 101 yaşında! | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 25 at 14.59.15 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’nin Kurtuluşu 101 yaşında! | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 25 at 14.59.21 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’nin Kurtuluşu 101 yaşında! | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 25 at 14.59.24 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne’nin Kurtuluşu 101 yaşında! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu