Edirne’nin vekilinden buğday fiyatı açıklaması:

‘Fiyat kadar verim de önemli’

Geçtiğimiz haftalarda TMO tarafından açıklanan hububat alım fiyatlarını değerlendiren AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, üründen alınan verimin fiyattan daha önemli olduğunu söyledi. Aksal; “Geçen yıl buğday fiyatı gerçekten çok iyiydi. Hatta üreticimizin beklentisinin üzerindeydi. Bu yıl da Edirneli üreticilerimizin beklediğinin altında. Ama biz, geçen yıl 1 lira olan desteği 1 lira 75 kuruşa çıkarttık. Tabii ki fiyat çok önemli ama önemli olan verimliliktir. Mesela geçen yıl ayçiçeği verimi o kadar düşüktü ki fiyat 50 lira olsa ne olur, vatandaşın elinde ürün yoktu. Fiyatın kaç lira olduğundan çok biz verimliliği artırmamız için çok mücadele ediyoruz” dedi.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, geçtiğimiz haftalardan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan ve üreticilerin tepkisine sebep olan hububat alım fiyatını değerlendirdi.

‘FİYAT 50 LİRA OLSA NE OLUR, VATANDAŞIN ELİNDE ÜRÜN YOKTU’

Geçen yılki buğday fiyatlarının çiftçinin beklentisinin üstünde olduğunu kaydeden Aksal; “Geçen yıl buğday fiyatı gerçekten çok iyiydi. Rakamlar çok çok iyiydi, hatta üreticimizin beklentisinin üzerindeydi. Bu yıl da Edirneli üreticilerimizin beklediğinin altında. Ama biz, geçen yıl 1 lira olan desteği 1 lira 75 kuruşa çıkarttık. Destekleme arttı. Gönlümüz rakamların çok daha yüksek olmasını istiyor. Benim ailem de çiftçilikle uğraşıyor. Ama bir yandan da dünyayla yarışıyorsunuz, yani global bir dünyada yaşıyorsunuz. Dünya fiyatlarıyla da yarışıyorsunuz. Tabii ki fiyat çok önemli ama önemli olan verimliliktir. Mesela geçen yıl ayçiçeği verimi o kadar düşüktü ki fiyat 50 lira olsa ne olur, vatandaşın elinde ürün yoktu” şeklinde konuştu.

‘FİYATTAN ÇOK, VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ’

Üreticinin aldığı verimleri artırmak için sulama desteği verdiklerini ifade eden Aksal, sulanabilir araziyi artırmak için Çömlekköy Barajı’nın da yapım aşamasında olduğunu söyledi. Aksal; “Fiyatın kaç lira olduğundan çok biz verimliliği artırmamız için çok mücadele ediyoruz. Bunun yolu da sudan geçiyor. Edirne’de topraklarımız verimli. Verimli topraklarımızı suyla buluşturuyoruz. Eğer bir araziyi suluyorsanız veriminiz 2-3-4 katına çıkıyor. Bunun en güzel örneklerinden birisi de Edirne Meriç sulaması. 78 bin dekar araziyi sulayacak projede sona yaklaştık. Çömlekköy Barajı; benim Edirne Milletvekili olarak en büyük hayallerimden birisiydi. Milletvekili olduğumda söz vermiştim ve demiştim ki; ‘Edirne’nin güneyinde Hamzadere Barajı, ortada Çakmak Barajı var, ama kuzeyde bir barajımız yok. Oradaki topraklarımızı suyla buluşturmamız lazım.’ Çömlekköy Barajı’nın ihalesini yaptık. O bölgedeki arazilerimizi de suyla buluşturuyoruz. Evet fiyatlar önemli ama önemli olan verimliliktir. Biz hükümet olarak Edirne’de verimliliği artırmak için her türlü desteği veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Geçen yıl su bedelinin yarısını hükümet olarak ödedik, sulama desteği verdik. Yine üretimi artırmak için vatandaşlarımızı desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

‘GÜNDEMDE BUĞDAY FİYATINA REVİZE YOK’

TMO tarafından açıklanan buğday fiyatında bir revize düşünülmediğinin altını çizen Aksal; “Şu an için gündemde bir fiyat revizyonu yok. Edirne’deki ziraat odası başkanlarımız bizleri ziyaret ettiler. Ülkenin diğer bölgelerinden de ziraat odası başkanları geliyor, görüşülüyor. Biz vatandaşlardan aldığımız her konuyu Ankara’ya taşıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BİZ İCRAAT MAKAMINDAYIZ, ŞİKAYET MAKAMINDA DEĞİL’

Aksal, muhalefet partilerinin Edirne milletvekillerinin, kentteki sorunları dile getirmek için, iktidar partisi milletvekillerinin ise sorunları çözmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunduğunu söyledi. Aksal; “Ben iktidar partisinin milletvekiliyim. Bir de Edirne’de muhalefet partisinin milletvekilleri var. Ben şunu duyuyorum; ‘Vekilim siz mecliste Edirne’nin sorunlarını hiç gündeme getirmiyorsunuz, muhalefet vekilleri getiriyor.’ Biz icraat makamındayız, şikayet makamında değiliz. Onlar doğal olarak Edirne’nin sorunlarını dile getiriyorlar. Ama sorunları çözen ve çözecek olan bizleriz. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar; biz çok daha fazlasını, kendi kurullarımıza, partimizin kurullarımıza, hükümetimize, bakanlarımıza iletiyoruz. Bütün değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Buğday fiyatlarıyla ilgili konu sadece Edirne’nin meselesi de değil, bütün Türkiye’nin meselesi. Ziraat odasından ve vatandaşlarımızdan gelen talepleri, dilekleri, önerileri, şikayetlerin hepsini Ankara’ya taşıyoruz. Şu anlık bir açıklama yokken, vatandaşlarımıza söz vermek doğru olmaz. Biz, hiçbir zaman kandıran olmadık. Her zaman doğruyu söyledik” açıklamasını yaptı.

Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!