“Eğitime ve çocuklarımıza sahip çıkacağız”

Eğitim-İş’e bağlı çalışan eğitimciler, Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek hükümetin eğitim politikalarını eleştirdiler. Eğitimciler adına açıklamayı yapan Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, eğitimci emeğinin değersizleştiğini belirterek; “20 yıl emek veren bir öğretmen, bugün kamuda belirlenen en düşük ücretin sadece çok az üstünde bir ücret almakta, emeği değersizleştirilmektedir” diye konuştu.

Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelen Eğitim-İş Sendikası’na bağlı çalışan sendikalılar, yaptıkları basın açıklamasında eğitim ve eğitim emekçilerine yönelik politikaları eleştirdiler. Sendikalılar adına açıklamalarda bulunan Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, geçtiğimiz ay açıklanan memur zammının memuru memnun etmediğini dile getirirken, kamuda işçi ve memur arasındaki ücret makasının ters orantıya sokulduğunun altını çizdi. Akçay; “Belirlenen zam teklifi, hem bugünün gerçek enflasyon rakamlarının, hem de Merkez Bankası’nın önümüzdeki yıl için açıkladığı ve yine kim bilir kaç kez revize ederek yukarıya çekeceği iyimser enflasyon rakamlarının dahi altında kalmıştır. Daha önceki TİS süreçlerinden miras kalan birçok kazanım, yeniymiş gibi makyajlanıp önümüze konmuştur. Memur ve memur emeklisi için açlık sınırına düşmek anlamına gelen, kamuda işçi-memur arasındaki ücret makasını ters orantıya sokan, seçimden seçime hatırlanan ve vaat edilen haklarımızı görmezden gelen bu sonuç tüm kamu emekçileri gibi, geleceğin mimarı olan eğitim emekçileri açısından da bir utanç tablosudur. Bizim insani koşullarda çalışma hakkımızı çaldılar, bizim evimize göğsümüzü kabartarak, sınıflarımıza sadece derslerimizi düşünerek girme hakkımızı çaldılar. Bizim yaşanabilir emeklilik hayalimizi çaldılar. Bizim ay sonunu bekleme halimizi, bitmeyen bir karakışa çevirdiler. Bizim öğrencilerimize laik, bilimsel eğitim verme hakkımızı çaldılar” dedi.

‘ÖĞRETMENLERİN EMEĞİ DEĞERSİZLEŞMEKTEDİR’

Öğretmenlerin emeğinin günden güne değersizleştirildiğini kaydeden Akçay; “20 yıl emek veren bir öğretmen, bugün kamuda belirlenen en düşük ücretin sadece çok az üstünde bir ücret almakta, emeği değersizleştirilmektedir.  Kadrolaşma, mobbing, haksız soruşturmalar eğitimde kol gezmekte, birçok mesleki hakkımız da sistemsel olarak gasp edilmektedir. Bıçak kemiğe dayanmakla kalmamış, kesmeye başlamıştır. Başöğretmen’in gelecek nesilleri emanet edecek kadar güvendiği eğitim neferlerine reva görülen sefalet budur. Eğitimi önem sırasında sonlara iten çağdışı yönetim anlayışının yol açtığı rezil tablo budur” şeklinde konuştu.

egitim is 2 | Edirne Ahval Gazetesi
“Eğitime ve çocuklarımıza sahip çıkacağız” | Edirne Ahval Gazetesi

“LAİK, BİLİMSEL, DEMOKRATİK, PARASIZ VE EŞİT EĞİTİM HAKKI İÇİN MÜCADELEMİZİ BÜYÜTÜYORUZ”

Akçay, laik ve bilimsel eğitime zıt oluşumlarla mücadeleyi bırakmayacaklarının altını çizerek; “Mesleki itibarımız, demokratik hak ve taleplerimiz, çocuklarımızın laik, bilimsel, demokratik, parasız ve eşit eğitim hakkı için mücadelemiz ve sesimizi büyütüyoruz.  Mesleğimizin onuruna ve geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitim hakkına sahip çıkıyoruz. Dernek ve vakıf maskesi takan gerici yapılarla imzalanan protokoller; eğitim bilimine, pedagojiye, laik ve bilimsel eğitime taban tabana zıt, eğitim ve öğretim birliğine ve yasalarımıza açıkça aykırı olan ÇEDES ve benzeri projelere karşı ‘çocukları korumak vatanı korumaktır’ şiarıyla hareket etmeye devam edeceğiz. Eğitime ve çocuklarımıza sahip çıkacağız” diye konuştu.

‘ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLAMIYORUZ, İŞ BIRAKACAĞIZ’

Önümüzdeki günlerde de eylemleri devam ettireceklerini ifade eden Akçay, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde de iş bırakacaklarını söyledi. Akçay; “Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: Buna boyun eğmeyeceğiz. İnsani çalışma şartları ve insani ücretlere kavuşana kadar eylemlilik sürecimizi giderek artırıyoruz. 4 Kasım’da Konya ve Kocaeli, 11 Kasım’da Ordu ve Aydın, 18 Kasım’da Tekirdağ ve Van merkezli bölge eylemleri düzenleyeceğiz. Öğretmenler Günü’nü ise kutlamıyoruz ve riyakarca kutlamaları kabul etmiyoruz. O gün üretimden gelen gücümüzü kullanarak iş bırakacak ve Başöğretmenimize şükranlarımızı sunacağız” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

egitim is | Edirne Ahval Gazetesi
“Eğitime ve çocuklarımıza sahip çıkacağız” | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!