EK MTV için son tarih: 30 Kasım

Geniş çaplı yıkıma sebep olan ve yaklaşık 13 milyon insanın hayatını etkileyen 6 Şubat deprem felaketinin getirdiği zararların telafisinde kullanılmak çıkarılan ve yeni bir vergi olan ek motorlu taşıtlar vergisi ikinci dönem ödemeleri için son tarih 30 Kasım olacak. Ödemeler Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulamasından, anlaşmalı bankaların kredi veya banka kartlarıyla banka hesabından, şubelerden, mobil, telefon ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek.

6 Şubat tarihinde meydana gelen ve birçok il ile binlerce kişiyi derinden etkileyen deprem felaketinin ardından çıkarılan ek motorlu taşıtlar vergisinin ikinci ödemesi için son tarih 30 Kasım olarak açıklanmıştı. Ek motorlu taşıtlar vergisinin detaylarını paylaşan Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada; “7456 sayılı Kanunla düzenlenen ek MTV, 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen 11 ilde geniş çaplı yıkıma sebep olan ve yaklaşık 13 milyon insanın hayatını etkileyen deprem felaketinin getirdiği zararların telafisinde kullanılmak üzere ihdas edilmiş yeni bir vergidir. 7456 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin (5) numaralı fıkrası hükmü uyarınca ek motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksitinin ödeme süresinin son günü 30 Kasım 2023’tür.  Ayrıca Bakanlığımız Gelir İdaresi Başkanlığınca yayımlanan Tahsilat İç Genelgesi’ne göre ek MTV’nin süresinde ödenmemesi halinde 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesi kapsamında müracaat tarihinden itibaren 12 ayı geçmeyecek şekilde tecil ve taksitlendirilme imkanı da vardır” denildi.

‘ÖDENMEZSE HACİZ İŞLEMİ BAŞLATILACAK’

Ek MTV ödemelerinin yöntemleri hakkında da bilgi veren Vergi Dairesi Başkanlığı; “Ödemeler, Gelir İdaresi Başkanlığımıza ait “gib.gov.tr” internet adresi, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulamasından, anlaşmalı bankaların kredi veya banka kartlarıyla banka hesabından, şubelerden, mobil, telefon ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilecektir. Ayrıca, vergi dairesi veznelerine, PTT şubelerine de ödemede bulunulabilecektir. Ek MTV ödenmediği takdirde; taşıtların satış ve devir işlemleri, araç muayeneleri yapılmayacağı gibi trafikten çekme, hurdaya ayırma gibi işlemler de yapılamayacaktır. Bununla birlikte; ek MTV’nin süresinde ödenmemesi halinde gecikme zammı uygulaması ile mükelleflerin banka hesaplarına, araçlarına ve gayrimenkullerine de haciz uygulanabilecektir. Bu nedenle mükelleflerimizin ödeme süresi içinde ödemelerini yapmaları mükelleflerimizin herhangi bir yaptırımla karşılaşmaması açısından önem arz etmektedir” açıklamasını yaptı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu