Ekmek kaç lira olacak?

Fırıncıların bütün gider kalemlerine zam geldiğini dile getiren ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak, ekmek zammı için görevlendirilen meslek komitesinin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak, Edirne’de beklenen ekmek zammı ile ilgili konuştu. Irmak, fırınların tüm maliyet kalemlerinin arttığını açıkladı.

‘FIRINLARIN MALİYETİ SADECE UNLA KALMIYOR’

Fırıncı esnafının tek maliyetinin un olmadığını belirten Irmak, işçi maliyeti, enerji, akaryakıt ve nakliye gibi kalemlerin fırıncı esnafının ana maliyetleri olduğunu ifade etti. “Fırıncı esnafı müracaat etti, ben un üreticisiyim aynı zamanda ve un fiyatlarını biliyorum; 530-540 liradan 670-680’lere geldi fiyatı. Ama fırınların girdisi sadece unla kalmıyor, fırın bu işin sadece yüzde 30’u. Yüzde 70’i işçi maliyeti, enerji maliyeti, mazot ve nakliye maliyeti. Bunların hepsi yükseldi ama ekmek fiyatı yükselmedi. Birisi bir dilekçe yazdı ve ben hemen ‘evet uygundur’ dedim şeklinde bir prosedür yok bizde. Meslek komitesine havale ettik” dedi.

sezai irmak | Edirne Ahval Gazetesi
Ekmek kaç lira olacak? | Edirne Ahval Gazetesi

“10 LİRA GİBİ BİR RAKAMDA KARAR KILINABİLECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUM”

Meslek komitesinin ekmek zammına yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Irmak; “Geçtiğimiz hafta içerisinde Tarım İl Müdürlüğü’nden, Belediye Zabıta Müdürlüğü, Ticaret Müdürü, fırıncı esnafından bir üye ve meslek komitemiz bir toplantı yaptılar. Bu çalışmalar devam ediyor. Komiteden çıkıp meslek komitesine girecek, oradan çıkıp yönetime girecek. Yönetim uygun gördüğü takdirde meclise havale edecek, mecliste onaylandığında fiyat çıkar. İnşallah makul bir fiyat belirlerler, henüz net bir rakam yok. Başka illerden duyuyoruz ama bizim ilimizde henüz belirlenmiş bir ekmek fiyatı yok. Muhtemelen 10 lira gibi bir rakamda karar kılınabileceği konusunu tahmin edebiliyorum. Önümüze geldiğinde göreceğiz. Ama bu günlerde henüz çıkacak bir zam kararı yok” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

EKMEK | Edirne Ahval Gazetesi
Ekmek kaç lira olacak? | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!