Ekmek zammı seçimi mi bekliyor?

Cingöz tartışmalara son noktayı koydu

Ülke genelindeki birçok ilde sofraların olmazsa olmazı ekmeğin fiyatları zamlandı veya zam bekliyor. Edirne’de de fırıncı esnaflarının 210 gr ekmeğin 10 TL olması yönünde esnaf odalarına taleplerini ilettikleri bilinirken, zam için seçimlerin beklendiği söylentileri de şehirde dolaşmaya devam ediyor. Zam yapmak için seçimleri beklemediklerinin altını çizen Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, sorularımızı yanıtlayarak söylentilere açıklık getirdi.

Yeni yılın gelmesiyle birlikte birçok ürün fiyatlarına da zam yapılmaya devam ediliyor. Neredeyse ülkemizde temel gıda maddesi sayılan ve sofrada mutlaka yer alan ekmeğin fiyatları da çoğu ilde zamlandı. Örneğin,Çanakkale’de 250 gram ekmeğin adet satış fiyatı 10 lira, Tekirdağ’da 210 gram ekmek 8 TL’den satışa sunulmaya devam ederken, ilimizde ise 200 gr ekmek temmuz ayından beri 7,5 TL olarak satılıyor. Edirne’deki fırıncı esnafı ise temmuz ayından beri zam yapılmayan ekmek için esnaf odalarına yeni yıl zammı taleplerinde bulunmaya devam ediyorlar. Şayet talep ettikleri zam onaylanırsa, 200 gr ekmeğin satış fiyatının 10TL olmasını isteyen Edirne fırıncıları, ülke genelindeki en pahalı ekmeği satmış olacaklar. Zamların yapılması için 31 Mart yerel seçimlerinin beklendiğini de kulaktan kulağa şehirde konuşulmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili sorularımızı yönelttiğimiz Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, yaptığı açıklamalar ile konuya açıklık getirdi. Cingöz zam yapmak için seçimi beklemeyi değil fiyatlarda uzlaşmak gerektiğini vurguladı.

“BU FİYATLAR ÜZERİNDEN OLUMSUZ GÖRÜŞ BİLDİRDİM”

Sorularımızı yanıtlayan Cingöz; “Ne seçimi beklerim ne de seçimden sonrasını. Türkiye realitesi neyse ekmeğe de verilecek zam odur. Bizlerden talep edilen fiyat şuan yüksek. Ben bu fiyatı uygun görmüyorum. Bizlerden 200 gr ekmeğe 10 TL fiyat talep ediyorlar. Türkiye’de şuan en yüksek fiyat 8 TL’dir. Çanakkale’de 250 gr ekmek 10 TL, kilogramı da 40 TL oluyor. Ekmeğin tane fiyatı değil kilogram fiyatı önemlidir. Bizim esnafımızın hesabına ve isteğine göre ekmeğin kilogram fiyatı 50 TL’ye tekabül ediyor. Ticaret Odaları Komisyonu’na da bu fiyatlar üzerinden olumsuz görüş bildirdim” dedi.

“KISTASIMIZ SEÇİMLER DEĞİL TALEP EDİLEN RAKAMLARDA UZLAŞABİLMEKTİR”

Edirne’deki fırıncı esnafının ülke genelindeki ekmek satış fiyatlarından daha yüksek fiyat istediklerini, bunun kabul edilemez olduğunu bildiren Cingöz; “Ekmeğe zam verilmez demiyorum ama ülke genelindeki fiyatlar gibi fiyat talep ederlerse yarın zammı veririm sorun değil.  Ekmeğin kilogram fiyatı Edirne’de şuan 37,50 TL’dir. İstenilen yeni rakamlarda ise kg fiyatı 50 TL olsun diyorlar. Ekmek 10 TL olmaz, ülkede de böyle bir fiyat yok. Seçim vs beklemiyoruz zamları belirlemek için. Bizim ekmek zammındaki kıstasımız seçimler değil talep edilen rakamlarda uzlaşabilmektir” diye konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ

Kemal Cingoz 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Kemal Cingöz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu