Elektrik yok, kuzulara kazak!

Edirne’de hava sıcaklıklarının gece eksi 6 derecelere kadar düşmesi üzerine küçükbaş hayvan yetiştiricisi Ali Tamer Kuday, yeni doğan kuzularının soğuktan etkilenmemeleri için çareyi kazak giydirmekte buldu. Kuday, yetiştiricilik yaptığı bölgede elektrik altyapısı olmadığını ve bundan dolayı hayvanlarını ısıtamadıklarına dikkat çekti. Kuday bölgeye elektrik altyapısının sağlanması yönünde yetkililere çağrıda bulundu.

Besici Ali Tamer Kuday, Edirne’de hava sıcaklıklarının geceleri eksi 6 dereceye kadar düşmesiyle, yeni doğan kuzularına soğuktan etkilenmemeleri için kazak giydirdi. Kuday, daha önce soğuk sebebiyle bir yavruyu kaybettiklerinden dolayı bu yönteme başvurduklarını ifade ederek; “Üstlerine kazak ördük. Şimdi korumaya aldık, sağlıklı ve sıhhatliler” diye konuştu.

 Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan Ali Tamer Kuday, eksi 6 dereceleri bulan hava sıcaklıklarından dolayı bir kuzusunu kaybetti. Kuday, sonrasında yeni doğan 2 yeni kuzu için ailesine kazak ördürterek, kazakları yavrulara giydirdi. Bundan sonra doğacak olan yavrular için de aynı yöntemi uygulayacağını dile getiren Kuday, soğuk havaların yeni doğan yavruları kötü etkilediğini ifade etti. Ahırında 19’u kuzu olmak üzere toplam 100 küçükbaş hayvana bakan Kuday; “Kış mevsiminde kuzulamaya başlayan koyunlarımızın doğumları bazen soğuk döneme denk geliyor. O soğuk dönemde ilk kuzunun doğduktan sonraki ilk 24 saati çok önemli. Neden önemli? Anasının karnında sıcak ortamdan birden buz gibi soğuk bir ortama çıkıyor ve şok geçirebiliyor. Biz de o yüzden onları korumak amaçlı üstlerine böyle bir çözüm bulmaya çalıştık. Ablam kazak ördü, bir parçamız da vardı, üstüne geçirdik, koruma sağlıyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2024 01 14 at 13.13.38 | Edirne Ahval Gazetesi
Elektrik yok, kuzulara kazak! | Edirne Ahval Gazetesi

‘KUZULAR TEHLİKEYİ ATLATTI’

Ani soğuk hava geçişinden dolayı bir yavruyu kaybettiklerini söyleyen Kuday; “İlk dönemde soğuktan dolayı bir kuzumuzu kaybettik yeni doğduğunda. Çok ani bir soğuk geçişi oldu. Havalar birden soğumaya başladı. O soğuklarda bir kuzumuzu kaybettik ve biz de böyle bir çözüm bulduk. Üstlerine kazak ördük. Şimdi korumaya aldık, sağlıklı ve sıhhatliler. Kuzular şu an iki gün oldu, tehlikeyi atlatmış durumdalar. Bugün yarın soğukların gitmesini bekleyeceğiz, bittiğinde bu kazakları üstlerinde artık kendileri de istemeyecekler zaten” şeklinde konuştu.

‘ELEKTRİK ALTYAPISI OLMADIĞINDAN DOLAYI SIKINTI ÇEKİYORUZ’

Bölgede elektrik altyapısı olmadığına dikkat çeken Kuday, yetkililere bölgeye elektrik altyapısı sağlanması yönünde çağrıda bulundu; “Bölgemizde elektrik altyapısı yok. O yüzden de biraz sıkıntı çekiyoruz. Böyle bir çözüme başvurduk zaten, elektrik olmadığı için. Yetkililerden bölgemize elektriğin sağlanması, altyapının kurulmasını temenni ediyoruz. Çünkü birçok hayvan işletmesi var bu bölgede” diye konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ

WhatsApp Image 2024 01 14 at 13.13.40 | Edirne Ahval Gazetesi
Elektrik yok, kuzulara kazak! | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2024 01 14 at 13.13.50 | Edirne Ahval Gazetesi
Elektrik yok, kuzulara kazak! | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2024 01 14 at 13.13.37 | Edirne Ahval Gazetesi
Elektrik yok, kuzulara kazak! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu