‘Emeklilerin sesini emekliler duyurmuyor’

Emeklilerin sesi olmak adına çalışmalarına devam ettiklerini belirten Birleşik Emekliler Sendikası Edirne İl temsilciliği, Saraçlar Caddesi’nde açtıkları stant ile vatandaşlarla buluştular. Birleşik Emekliler Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Taner Günerbüyük, “Maalesef bir çayın 10 TL olduğu ülkemizde ayda 10 TL sendikaya katkıda bulunmak zorlarına gidiyor. Yine sendikalar eylem, miting ve basın açıklaması yapıyor, maalesef emekliler katılım sağlamıyor. Eyleme katılan basın mensupları ve polislerin sayısı emeklilerden daha fazla. Tabi durum böyle olunca da belli bir süre sonra basın içinde haber değeri olmayan bir kitle haline geliyoruz” diyerek farklı bir noktaya da değindi.

Edirne’nin en işlek caddesi olan Saraçlar Caddesi’nde stant açan Birleşik Emekliler Sendikası Edirne İl Temsilciliği, üye katılım etkinliği düzenlediler. Sendikanın Edirne İl Temsilcisi Celal Tolunay’ın hazır bulunduğu stantta açıklama yapan Birleşik Emekliler Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Taner Günerbüyük, örgütlenme sorununa değinerek; “Biz emekliler ve emekçiler her geçen gün örgütlenmekten ve birlikte hareket etmekten güç olmaktan imtina etmekteyiz. Oysaki servet sahipleri örgütlenerek servetlerine, servet katıyorlar. Örneğin müteahhitler birlikleri gibi, ticaret odaları gibi örgütlü güçleri ile siyasette belirleyici unsur olarak milli hasıladan bizlerin alması gereken pay bu dar gruplara pay edilmekte” dedi.

“EYLEME KATILAN BASIN MENSUPLARI VE POLİSLERİN SAYISI EMEKLİLERDEN DAHA FAZLA”

Emeklilerin haklarına adına düzenlenen eylem, miting, basın açıklamalarında emeklilerin haricinde herkesin olduğunu fakat emeklilerin katılım sağlamadıklarını bildiren Günerbüyük; “Maalesef toplumun hafızası dediğimiz emekli kitlesi maalesef örgütlenmeye karşı direnç gösteriyor. Bizler kurduğumuz emekli sendikaları ile emeklilerin sesini duyurmaya, taleplerini muhataplarına duyurmaya çalışsak da maalesef emeklilerden aynı desteği görememekteyiz. Destek vermedikleri gibi köstek olduklarına şahitlik yapıyoruz. Örneğin kalkıp; ’emekli sendikaları ne yapıyorlar?’ diye eleştiri yapıyorlar. Öncelikle emekli sendikalarının hiç birinin aidat geliri yok, birkaç yönetici ortak cebinde karşılıyor. Belli bir süre sonra bu insanları da ekonomik olarak yormakta. Maalesef bir çayın 10 TL olduğu ülkemizde ayda 10 TL sendikaya katkıda bulunmak zorlarına gidiyor. Yine sendikalar eylem, miting ve basın açıklaması yapıyor, maalesef emekliler katılım sağlamıyor. Eyleme katılan basın mensupları ve polislerin sayısı emeklilerden daha fazla. Tabi durum böyle olunca da belli bir süre sonra basın içinde haber değeri olmayan bir kitle haline geliyoruz” açıklamasını yaptı.

“HAKKINI ARAMAYAN EMEKLİ KİTLESİNE ALTIN TEPSİDE HAK SUNAR MISINIZ”

‘Emekli vatandaşların milli hasıladan paylarına düşeni almalı’ diyen Birleşik Emekliler Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Taner Günerbüyük; “Tabi aynı zamanda emeklilerin duyarsızlığı iktidar tarafından da görülmekte. Onun içindir ki bugün emekliler toplumun en yoksul ve mağdur kitlesi haline geldiler. Tabi bir de emekliler içinde de okullu ve alaylı ayrışımı var fakat her ikisi de örgütlenmeye direnç gösteriyor. Şimdi buradan 16.2 milyon emekliye soruyorum: Siz iktidar olsanız itiraz etmeyen, hakkını aramayan emekli kitlesine altın tepside hak sunar mısınız? Bu sorunun cevabını başta kendi kendinize verdiğinizde emekliler milli hasıladan payına düşen, insanca ve insan onuruna yaraşır bir yaşam koşulunu yaratmış olur. Sonuçta örgütlüysen güçlüsün, hak verilmez alınır” diye konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ

WhatsApp Image 2023 12 19 at 15.56.58 1 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Emeklilerin sesini emekliler duyurmuyor’ | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu