‘En büyük sorumlusu belediyeler’

Sokak köpeklerinin sahiplendirilmesini, sahiplendirilemeyen köpeklerin ise hayatına son verilmesini ön gören yasa teklifini değerlendiren AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal; “Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde olmayan bir sokak köpeği diye fiili bir durum mevcut. Onların uyutulmasına, en ufak bir canlının uyutulmasına kimsenin gönlü rıza göstermiyor. Ama bu konunun buraya gelmesinde en büyük sorumlunun parti gözetmeksizin belediyeler olduğunu düşünüyorum” dedi.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, meclise sunulması beklenen ve sokak köpeklerinin sahiplendirilmesini, 30 gün boyunca sahiplendirilemeyen sokak köpeklerinin hayatına son verilmesini ön gören yasa tasarısını değerlendirdi. Aksal, sokak hayvanlarının hayatlarına son verilmesine hiç kimsenin gönlünün razı olmadığının altını çizdi.

‘EN BÜYÜK SORUMLUSU, PARTİ FARKETMEKSİZİN TÜM BELEDİYELERDİR’

Aksal, sokak köpeği popülasyonunun artışındaki en büyük sorumlunun tüm belediyeler olduğuna vurgu yaparak; “Bu mesele kanayan bir yara. Keşke çok kolay bir çözümü de olsa. Bizim ecdadımız kuş evleri yapmış. Hayvana ve doğaya merhameti olan saygısı olan insanlar. Öyle bir medeniyetin torunlarıyız biz. Ama bir de gerçek var. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde olmayan bir sokak köpeği diye fiili bir durum mevcut. Onların uyutulmasına, en ufak bir canlının uyutulmasına kimsenin gönlü rıza göstermiyor. Ama bu konunun buraya gelmesinde en büyük sorumlunun parti gözetmeksizin belediyeler olduğunu düşünüyorum. Hangi parti olursa olsun, eğer gerçekten kısırlaştırma doğru bir şekilde yapılmış olsaydı, bugün çok daha farklı bir durumda olurduk” diye konuştu.

‘EDİRNE’DE GÜNÜN 24 SAATİ GEZEBİLİRİM, TEK KORKUM SOKAK KÖPEĞİ’

Sokak köpeklerinin sahiplendirilmesi veya kısırlaştırılması gerektiğinin altını çizen Aksal; “Komisyona gelecektir, genel kurula gelecektir. Sayın Cumhurbaşkanımız da bir açıklama yaptı, ‘hiç kimsenin gönlü rıza göstermiyor’ dedi. Ama elbette sokağa çıkamayan evlatlarımız var. Ben kendi adıma söyleyeyim; Edirne’yi anlatırken diyorum ki ‘Kendi başıma Edirne’de 24 saat dolaşabilirim, ama tek korkum sokak köpekleri.’ Gerçekten tek korkum sokak köpekleri. Yani bir çözüm bulunması lazım. İnşallah sahiplenerek, sahiplendirerek, belli hayvanları kısırlaştırarak, bakım merkezleri alarak, belediyeleri işin içine katarak bir çözüm bulacağız. Ama pek kolay bir çözümü yok tabii ki” şeklinde konuştu.

‘VİCDANLAR RAZI DEĞİL’

Önergenin Ağustos ayına kadar yetişmeyebileceğini ifade eden Aksal; “Bu dönem mecliste Ağustos’a kadar çalışacağız. Ağustos’a kadar yetişeceğini düşünmüyorum. Çok geniş kapsamlı çünkü. Ama hiçbir hayvanın canına, hiçbir canlının canına tabii ki dokunmak istemiyoruz. Öbür yandan da sokaklarda büyük bir sorun var. İnşallah onu da sahiplendirerek, kısırlaştırarak, hayvanlar için yapılmış merkezlere alarak millet, devlet ve belediyeler bir arada hepimiz bir çözüm buluruz. Yoksa bir yandan da bakıyorsunuz sokaklarda bu kadar fazla sahipsiz köpeğin bulunması kabul edilebilir değil. Uyutulmasına da vicdanlar çok razı değil. İnşallah muhalefetiyle iktidarıyla güzel bir çözüm buluruz” ifadelerini kullandı.

Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!