‘En önemli sorun kadavra bağışındaki yetersizlik’

Her yıl 03-09 Kasım tarihlerinde farkındalık etkinlikleriyle kutlanan Organ Bağışı Haftası kapsamında yazılı açıklamada bulunan Edirne İl Sağlık Müdürlüğü, organ bağışının önemine vurgu yaparak, “Ülkemizde binlerce hasta organ beklerken ölümle yaşam arasındaki hayata umutla tutunmaya çalışmaktadır. Organ bağışı konusunda toplum olarak hassasiyet göstermeli organ nakli gerektiren hastalıkların bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız” ifadelerine yer verdi.

Organ bağışının hayati önemine vurgu yapmak adına her yıl 03-09 Kasım tarihlerinde farkındalık etkinlikleriyle kutlanan Organ Bağışı Haftası bu sene de çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Edirne İl Sağlık Müdürlüğü organ bağışının önemine vurgu yaparak; “Organ bağışı, bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken, Uzman hekimlerin kararı ile beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından başka insanlara hayat vermek üzere bağışlanmasıdır. Organ nakli tanım olarak; tedavisi olanaklı olmayan hastalıklar nedeniyle görevini yerine getiremeyecek derecede hasar gören, hatta bedene zararlı duruma gelen organların sağlıklı organ ile değiştirilmesidir. İleri derecede kalp, karaciğer, böbrek vb. yetmezliği olan bazı hastaların tedavileri ancak organ nakli ile mümkün olabilmektedir. Ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup organ nakli bekleyen hasta sayımız gün geçtikçe artmaktadır” dedi.

18 yaş üstü herkesin organ bağışı yapabileceğini hatırlatan İl Müdürlüğü; “18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir. Organ bağışında bulunan kişilere organ bağışı kartı verilir ve organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını üzerinde taşıması ve aile bireylerini haberdar etmesi çok önemlidir. Ülkemiz organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. En önemli sorunumuz ise kadavra bağış oranlarındaki yetersizliktir. 2022 verilerine göre bugüne kadar canlıdan yapılan nakil sayısı tüm nakillerin %80 i iken kadavra nakiller sadece %20 dir. İlimizde yaptığımız çalışmalarla, okul eğitimlerimiz kurduğumuz standlar ile birlikte insanların bilinç düzeyini arttırma çalışmalarımız devam etmektedir. Amacımız organ bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak, tüm kesimlerin konuya ilgisini arttırmaktır” diye konuştu.

Herkesi duyarlı olmaya davet eden Edirne İl Sağlık Müdürlüğü yaptığı açıklamada; “Ülkemizde binlerce hasta organ beklerken ölümle yaşam arasındaki hayata umutla tutunmaya çalışmaktadır. Organ bağışı konusunda toplum olarak hassasiyet göstermeli organ nakli gerektiren hastalıkların bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız. Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur. İlimizde bu güne kadar hayatlarını kaybeden, organlarını bağışlayan vatandaşları rahmetle anarken, ailelerini de yaptıkları bu ulvi görevden dolayı minnetlerimizi sunuyoruz. Değerli halkımızı organ bağışına davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi. Haber Merkezi

Screenshot 1 14 - Edirne Ahval Gazetesi
‘En önemli sorun kadavra bağışındaki yetersizlik’ - Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu