Engelli binişlerinde usulsüz binişe son

Güncelleme için son tarih 1 Aralık

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) araçlarına ücretsiz binen engelli vatandaşların, kartları aile bireylerine vererek usulsüzlük yaptığına dikkat çeken S.S. 19 No’lu Serhad Birlik ETUS Minibüsçüler Otobüsçüler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Hakan Giyik, 1 Aralık tarihine kadar Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden engelli kartlarını güncellemeyen engelli vatandaşların, ETUS araçlarına ücretsiz binemeyeceğini vurguladı.

S.S. 19 No’lu Serhad Birlik ETUS Minibüsçüler Otobüsçüler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Hakan Giyik, Yeniimaret’te bulunan ETUS yönetim binasında gazetecilerle bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

‘ÇOK HIZLI ÇALIŞIYORUZ, VATANDAŞLARIN KENDİ ARAÇLARI YERİNE ETUS KULLANMALARI DAHA DOĞRU OLACAKTIR’

Neredeyse bütün ETUS araçlarının çalıştığını ifade eden Giyik, ETUS kullanmanın hem trafiği rahatlatacağını hem de ekonomik olarak daha uygun olduğunun altını çizerek, tüm vatandaşları ETUS kullanmaya davet etti. Giyik; “Sezonumuz açıldı, öğrencilerimiz şehre geldi. ETUS olarak çalışma sistemimizle ilgili bilgi vermek istedik. ETUS olarak daha önce bazı dedikodulara maruz kaldık ama bizim de hatalarımız vardı. Bu hataları hızlı bir şekilde gidererek şu anda sahada 200’e yakın aracımızla çalışıyoruz ve çok iyi gittiğini düşünüyoruz. Tabii ki eksiklerimiz var. Şu anda 3 dakika ile 8 dakika arası değişik hatlarda araçlarımız hareket etmekte. Bunu gözle görebiliyoruz. Sabah ve pik saatlerde yönetim ve saha amirleri olarak yollardayız. Eksikliklerimizi görüyoruz ve onları da düzeltmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bizim buradan vatandaşlarımıza söylememiz gereken şu; ETUS şu anda çok hızlı çalışıyor, vatandaşlarımız kendi araçlarıyla çarşıya, hastaneye veya başka yere gitmesine gerek yok. ETUS kullanmaları daha doğru olacaktır. Ekonomik açıdan da daha doğru olacaktır. Bugün hastaneye gittiğinizde 1-2 saat muayene olduğunuzda 30-40 lira otopark parası ödüyorsunuz. Buna gerek yok. Yaktığınız mazot cabası. O yüzden vatandaşlarımızın bize güvenmelerini ve daha hizmet edeceğimizi bilmelerini istiyoruz. Çünkü şu an gerçekten çok hızlıyız. Hafta sonu da hafta içi de. Hafta içi 3 dakikaya çıkan hattımız da var, 8 dakikaya çıkan hattımız da var ama yolcu potansiyeline göre hareket ediyoruz. Bununla alakalı vatandaşlarımızın toplu taşımayı kullanmaları hem ekonomik açıdan iyi olacağını hem de trafik açısından şehri rahatlatacağını düşünüyoruz” dedi.

Engelli binislerinde usulsuz binise son 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Engelli binişlerinde usulsüz binişe son | Edirne Ahval Gazetesi

“1 ARALIK İTİBARİYLE ENGELLİ KARTI ALMAYAN VATANDAŞIMIZIN KARTI GÜNCELLENMEYECEK”

Giyik, ücretsiz taşınan engelli vatandaşların, kent kartlarını yakınlarına verip usulsüz kullandıklarına dikkat çekerek, 1 Aralık tarihinden itibaren Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden güncellenmeyen engelli kartlarının geçersiz olacağını vurguladı. Giyik; “Bakanlığın kanun olarak getirdiği engelli vatandaşlarımızı ücretsiz taşıyoruz, taşıyacağız da bunda şüphe yok. Ama burada usulsüz kullanımlar önümüze çıktı. Yani engelli vatandaşlarımızın oğlunda, kızında, abisinde kent kart çıkıyor. Bu da çok önemli değil ama buradan şunu söylemek istiyorum; 1 Aralık itibariyle Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden engelli kartı almayan vatandaşımızın kartı güncellenmeyecek. Şu anda engelli kartına sahip olan bir vatandaşımız Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden engelli kartı alması gerekiyor. Bu kartı nasıl alacak? Sağlık raporu eğer uygunsa bu kartı alabilir. Bu raporu yoksa engelli kartına sahip olamaz. Bizden de doğal olarak ücretsiz kent kart alamaz. Engelli vatandaşlarımızı uyaralım buradan, 1 Aralık’a kadar kartlarını güncellesinler, eğer Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verdiği kart yoksa ücretsiz kartları iptal olacaktır. Bir vatandaşımız grip olmuş, aynı zamanda kulak ve göz ağrısı var. 3 doktora gittiğinde yüzde 40’ın üzerinde rapor alıyor. Bizler de buna göre kart vermişiz. Bu doğru değil. Kanuna baktığımızda engelli vatandaş, gerçekten engelliyse zaten bakanlığın kartı cebinde mevcuttur. Bu kartı göstermediği sürece bizden ücretsiz kart alamayacaktır. Bu çok önemli bir nokta. Engelli kartlarında binişler şu anda yüzde 4,5 civarında” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

Engelli binislerinde usulsuz binise son 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Engelli binişlerinde usulsüz binişe son | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!