Enkazaltı tatbikata Edirne’den katılım

Arama Kurtarma Ekipleri’nin tecrübelerini artırmak ve ilgili kurumlar ile entegrasyonu sağlamak adına yıkım kararı alınan binaların yıkımı ile merkezi Yalova’da bulunan Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu AKDF tarafından organize edilen 2023 Enkazaltı Arama Kurtarma Tatbikatı toplam 6 ilden yaklaşık 150 Arama Kurtarma Personeli’nin katılımı gerçekleştirildi.

Edirne Arama Kurtarma Derneği EDAK’ın da 30 personel ile katılım sağladığı tatbikata ayrıca Trakya’dan Keşan İlçesi KEDAK 20 ve Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesinde yeni kurulan LÜDAK ekibi de 10 kişilik ekip ile tatbikata iştirak etti. Toplam da 150 arama kurtarmacının katılım sağladı tatbikatta Yalova K-77, Gönen GÖNDAK, Aydın UMUT, İstanbul TÜRCAN ekipleri de yer aldı. Tatbikat 24 saat esaslı olarak sağanak yağış altında ekiplerin kurtarma görevlerini aldıktan sonra bir sonraki kurtarma çalışmasına kadar durmaksızın devam etti.

KURUM VE STK’LAR’DA DESTEK VERDİ

Tatbikat Yalova İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonu, Yalova Umke Ekiplerinin Sağlık Müdürlüğü Yerel Düzey Afet Planı kapsamında icra tatbikatı ile birlikte yapıldı. İlgili kurumların; Emniyet Müdürlüğü, Jandarma, Yalova İtfaiye Müdürlüğü, Mag-Der in destek verdiği tatbikat ekiplerin saha tecrübelerini artırmaları ve gerçek enkazlar da çalışabilmelerini sağlamak ve ilgili kurum ve kuruluşlar ile entegrasyon ve İş birliği açısından fayda sağladı.

EDAK 40 KİŞİLİK PERSONEL İLE TATBİKAT’DA GÖREV ALDI

Edirne Arama Kurtarma Derneği EDAK’ta gerçekleştirilen bu tatbikatta 30 kişilik personeli ile yer aldı. 6 Şubat depremlerinin ardından üye sayısını günden güne arttıran EDAK eğitimlerini tamamlayan yeni üyelerini de bu tatbikata götürerek onları, gerçek enkazlarda tecrübe kazanmalarına destek verdi ve sahadaki çalışmalarına yardımcı oldu. Tecrübeli personelin gözlemcilik ve danışmanlık yaptığı enkazaltı kurtarma faaliyetleri tatbikata iştirak eden yeni üyeler açısından fayda sağladı. Ayrıca, Edirne EDAK ve Keşan KEDAK ekipleri tatbikat da bazı faaliyetlerde ortak çalışma yaparak da güçlerini birleştirdi. Haber Merkezi

WhatsApp Image 2023 11 13 at 14.29.27 - Edirne Ahval Gazetesi
Enkazaltı tatbikata Edirne’den katılım - Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu