‘Esnaf da vatandaş da haklı’

Yeni yıl yaklaşırken, gelecek zamlar da konuşulmaya başladı. ETSO’da düzenlenen toplantıda yılbaşına kadar ciğer ve köfteye zam yapmama kararı çıksa da yılbaşından sonra ciğer ve köftenin kaç paradan satılacağını kestiremediklerini belirten Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, esnafın da vatandaşın da haklı olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Edirne Valisi Yunus Sezer ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın katılımlarıyla ETSO’nun ev sahipliğinde bir araya gelen ciğerci köfteci esnafı sorunlarını görüşerek, yılbaşına kadar ciğer ve köfteye zam yapılmaması kararı alınmıştı. Alınan karar hakkında görüşlerini belirten Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, artan fiyatlar karşısında esnafın zam istemesinin olağan olduğunu belirtti. Konuyla ilgili görüşlerini belirten Cingöz; “Esnafın açısından baktığımızda esnaf haklı. Neden derseniz biz esnafa fark verdiğimiz zaman ciğerin kilogramı 140 liraydı şu an 240 lira. Bunun yanında biz ciğere zam verdikten sonra asgari ücrette de bir artış yaşandı. Ancak piyasa bu artışı kaldırır mı kaldırmaz mı buna bakmak gerek. Vatandaşın açısından da bakmalıyız konuya. Onların istemiş olduğu fiyata burada kaç kişi ciğer yiyebilir o da ayrı bir tartışma konusu. Esnaf da ne yapacak ya müşteri kaybederek zam yapacak ya da zarar ederek dükkan kapatacak” ifadelerine yer verdi.

Ciğerin markalaşarak diğer illerde de satış hususuna değinen Cingöz, Trakya insanının diğer illere açılma gibi bir amaçlarının olmadığını belirtti. Cingöz; “Edirne ciğeri başka illere de açılması lazımdı ama bizim ciğercilerimize burada kazandıkları herhalde yettiği için dışarıya açılmadılar. Bir de bizim Trakya insanında pek fazla dışarı açılma gibi bir zihniyet yok. Bizim burada Türkiye’de olmayan değerler var. Mesela Edirne’nin peyniri, başka yerlerde de mandıra açılıp üretilebilir. Uzunköprü’nün köftesi mesela bazı işletmeler var Türkiye genelinde birçok şubesi var ancak Uzunköprü’deki köftecilerle kıyaslanamazlar. Dışarı açılmalılar. Ama dediğim gibi sanırım burada kazandıkları yetiyor ya da dışarı çıkılınca kontrolden çıkacağı için korkuluyor onu bilemem” diye konuştu.

Ciğer ve köfte fiyatlarının ise yılbaşından sonra ne kadar zamlanacağı konusunda bir öngörüde bulunamadığını belirten EDESOB Başkanı Kemal Cingöz; “Yılbaşında ciğer kaç para olur kestiremiyoruz.  Ham ciğer ne kadar olur kestirmek mümkün değil. Burada ciğere zam verildiği zaman karşı tarafta ciğeri sakatat olarak satan da otomatik olarak zam yapıyor” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ AKYÜZ

ciger 1 - Edirne Ahval Gazetesi
????????????????????????????????????

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu