Esnaf Yunan ziyaretçiden umutlu

EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arasındaki görüşmeden sonra kararı alınan, Türk vatandaşlarına 10 Yunan adası için 7 günlük turist vizesi uygulamasının Edirne esnafını da umutlandırdığını ifade etti. Cingöz, ılımlı giden ilişkilerden sonra Yunan ziyaretçiler kenti ziyaret etmesi ile birlikte Edirne esnafına olumlu yansıyacağını aktardı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşerek, Türk vatandaşlarının Ege Denizi’ndeki 10 adaya 7 gün süreyle turist vizesiyle gidebilmesi yönünde anlaşma sağlamıştı. 7 günlük ada vizesi tatilci vatandaşları sevindirmiş olsa da Yunanistan ile ılımlı seyreden ilişkiler Edirne esnafını da umutlandırdı. Öyle ki Yunanistan ile Türkiye arasında son yıllarda gerilimli seyreden uluslararası ilişkiler sebebiyle Yunan ziyaretçiler Edirne’de oldukça seyrek görülür olmuştu. Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak Yunanistan ile Türkiye arasında son zamanlarda olumlu seyreden ilişkilerin Edirne esnafını umutlandırdığını ifade etti.

‘EDİRNE ESNAFI, YUNANİSTAN İLE OLUMLU GİDEN İLİŞKİLERDEN DOLAYI UMUTLU’

Cingöz, ne kadar Yunan ziyaretçi gelirse, ülke ve Edirne ekonomisine o kadar faydalı olacağını kaydederek; “Eskiden biliyorsunuz Bulgarlar kadar Yunanlar da onların yüzde 20’si, 30’u kadar gelip alışveriş yapıyorlardı. İki ülke arasında yaşanan kriz sonrası Yunanlıların ayağı kesildi. Sıcak karşılama ve anlaşma sonrası vize kolaylığı sağlanması konuları önemli. Bu faktörler ile dışarıdan ne kadar insan gelirse Edirne’ye de ülkeye de ekonomiye de faydası olacaktır. O kişilere satmış olduğun ürün rafta kalacak. Bu ılımlı gelişmeler henüz piyasaya yansımasa da Edirne esnafı umutlu. Bir gelsinler memnuniyeti o zaman göreceğiz” diye konuştu.

‘BULGAR ZİYARETÇİLER GELMEZSE, EDİRNE’DEKİ TİCARET YÜZDE 60 AŞAĞIYA DÜŞER’

Bulgar ziyaretçiler olmazsa kent ticaretinin yüzde 60 azalacağına vurgu yapan Cingöz; “Bulgaristan’dan gelen yurttaşların Edirne esnafına ciddi bir katkısı var. Eğer bugün onlar gelmiyor olsa Edirne’deki ticaret en az yüzde 60 daha aşağıya düşer. Edirne ticaretini ayakta tutan Bulgarlar” dedi.

‘PASTADAN EN BÜYÜK PAYI AVM’LER ALIYOR’

Kente alışveriş için gelen yabancı ziyaretçilerden en büyük payı AVM’lerin aldığının altını çizen Cingöz, AVM’lerde yapılan alışverişin Edirne’ye faydası olmadığını dile getirdi. Cingöz; “Esas olan AVM’ler pastanın büyük payını alıyor. Küçük esnafa dışarıdan göründüğü kadar faydası yok. Kozmetik ürünlerini küçük esnaftan temin ediyorlar. Yufkacılardan yufka, tatlısını baklavacıdan alıyorlar. Ama pastanın büyüğünü AVM’ler götürüyor. AVM’lerde yapılan alışverişin Edirne’ye bir faydası yok. Merkeze gidiyor onlar. Bugün bazı markalar her zaman her yerde kampanyalar yapar. Ama Edirne’de yaptıklarını gördünüz mü?” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu