Esnafın sorunları ETSO’da masaya yatırıldı

Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak ve Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz katılımlarıyla, kentte faaliyet gösteren köfteci ve ciğercilerin davetli olduğu bir sektörel istişare toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda, ciğerci ve köfteci esnafların talepleri, sorunları görüşüldü.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak’ın ev sahipliğinde, Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz’ün katılımlarıyla ciğerci ve köfteci esnafı bir araya gelerek, sektörel sorun ve talepleri görüştüler. Toplantı hakkında bilgi veren ETSO Başkanı Sezai Irmak; “Ciğer tarifesi talepleri bizlere geliyor ve seçildiğim günden bugüne tarife taleplerini olumsuz karşılamadım. İnceleyerek onayladık. Sektördeki esnafları kategorize etme projesini tasarladık. Özetlemek gerekirse, örneğin, iki üç işçiyle dükkan çeviren ciğerci esnafının maliyesi 10 TL iken 50 kişi çalıştıran esnafın maliyesi 50 TL oluyor. Bir porsiyon ciğer satarken iki esnafında sunumları, fiziki şartları vs farklı oluyor. Birinci sınıf ikinci sınıf diye kategori yaparsak esnaflar arasında da tatlı bir rekabet olur diye düşündük. Bu toplantının amacı ciğerci, köfteci esnafının genel sorunlarını masaya yatırmaktır” diye konuştu.

Esnafin sorunlari ETSOda masaya yatirildi 4 | Edirne Ahval Gazetesi
Esnafın sorunları ETSO’da masaya yatırıldı | Edirne Ahval Gazetesi

Söz alarak konuşan ciğerci esnafı Beytullah Baykal, sektörel beklentilerini dile getirdi. Baykal; “Sık sık maliyetlerle ilgili değişiklikler oluyor. Bu gider kalemlerini toplayıp çıkan tabloya göre bir fiyat oluşturmaya çalışıyoruz. Tasarladığınız proje de uygundur. En kısa sürede çözüm bulabilmemiz için fiyatları biz belirleyelim ve size bildirelim. Siz de bunu inceleyip görmüş olan. Durumu sizin değerlendirmenizi beklemeden biz uygulamamızı yapalım istiyoruz. Piyasanın serbest hale gelmesini talep ediyorum. Maliyetler sadece Edirne piyasasıyla ilgili değil. Edirne’ye ciğerlerin en iyisi geliyor ama pazarlık yapma şansımız yok. Herkes satabileceği fiyata satmak ister. Müşteri de bir tercih yapar ve hizmeti alır. Biz fiyatlar konusunda rahat hareket edecek hale gelirsek, ürün kalitemiz, hizmet kalitemiz de yükselir diye düşünüyoruz” ifadelerine yer vererek fiyat konusunda esnafın bağımsız olması gerektiğini söyledi.

Ciğerci esnafı Bahri Dinar da; “Türkiye genelinde bütün lokantalarda yılbaşına kadar fiyat artışı yapılmaması adına bir kampanya başlatıldı. Bu kampanyayı da Edirne’de uygulamayı teklif ediyorum” diyerek fiyatların yılbaşına kadar sabit kalması konusunda tavsiyede bulundu.

Esnafin sorunlari ETSOda masaya yatirildi 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Esnafın sorunları ETSO’da masaya yatırıldı | Edirne Ahval Gazetesi

“FİYAT ARTIŞINA KARŞIYIM”

Yapılan görüşmelerin ardından açıklamada bulunan Edirne Valisi Yunus Sezer  ‘Fiyat artışına karşıyım’  diyerek, ürün çeşitliliği ve kalitesi açısından istişare yapacaklarını dile getirdi. Sezer; “Türkiye’de en fazla yerli ve yabancı turist alan illerden biri Edirne’dir. Burada köfte ve ciğer markalaşan ürünlerimizdir. Ürünlerin muadilleriyle ilgili, esnafın vatandaşlara verdiği hizmetin kalitesiyle ilgili neler yapabiliriz diye bir araya geldik. Bunun yanı sıra, esnafımızdan gelen talepleri de konuşacağız. Herhangi bir fiyat artışı gündemde yok. Genel değerlendirme yapacağız. Bütün konuları teker teker ele almak için buradayız. Ürün çeşitliliği, kaliteyi nasıl arttırabiliriz bunun arayışı içerisindeyiz” dedi.

“HER ŞEY FİYATLA İLGİLİ DEĞİL”

Şehir olarak turisti kazanmanın yanı sıra şehirde turisti tutmanın daha zor olduğunu vurgulayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise; “Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi denetçi kurumlardır. Hem ciğerci hem de köfteci esnafına tarife veren kurumlar değiliz. Bu şehir hepimizin ve bu şehrin sorumlu kişileri olarak her şeyin düzenli olması ve vatandaşın memnuniyeti hepimiz için önemlidir. Edirne, Türkiye’de İstanbul ve Antalya’dan sonra en fazla turist ağırlayan üçüncü şehirdir. Yaklaşık 6 milyon turist alıyoruz ve turisti kazanmak zordur, tutmak daha da zordur. Çabalarımız bunun içindir. Esnafımız yaptığı ticaretten para kazansın istiyoruz. Bunu kazanırken de hem şehrin hem de ülkenin makul ölçülerinin aşılmaması lazım. Buna da gayret ediyoruz. Her şey fiyatla ilgili değil, gıda güvenliği, hizmet kalitesi de önemlidir. Bunları esnafımız ile bu toplantıda değerlendireceğiz” diye konuştu.

Esnafin sorunlari ETSOda masaya yatirildi 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Esnafın sorunları ETSO’da masaya yatırıldı | Edirne Ahval Gazetesi

KARAAĞAÇ BİBERİNE YENİ BİR SOLUK

Diğer yandan toplantıya katılan turizm işletmecisi, mutfak şefi Gökhan Çekver de tasarladığı ve ürettiği bir ürünü tanıtma fırsatı buldu. Karaağaç biberini kızartılmış haliyle özel bir karışımla harmanlayıp kavanoza koyarak 3 yıl boyunca saklayabildiklerini belirten Çekver; “Edirne’de kendi otelimizde 100 binin üzerinde misafir ağırladık. Yerli yabancı misafirlerle sohbet etme şansı bulduk. Misafirlerle konuşurken kendimizi mahcup hissediyoruz. Edirne’de her şey var ama bunları ön plana çıkartamıyoruz. Camimiz var ama yeterince tanıtamıyoruz gibi. Bununla ilgili çalışmalar yaptık. Biz köfteyi çiğ olarak da satabiliyoruz. Ciğeri çiğ satamıyoruz, piştiği gibi servis edilmeli. Biber sosunu da satıyoruz ama Karaağaç biberini satamıyoruz. Ciğerin yanında biberi yiyip almak isteyenler ürünü satın alamıyorlar, masada kalanları paket yaptırıyorlar. Ya da kuru halini aktarlardan satın alıyorlar ama onları da evlerinde kızartamıyorlar çünkü ciddi anlamda koku oluyor. Bir baharat üretici arkadaşımla ürün hazırladık. Şimdilik iki farklı ürünle denedik ve 20 noktada satışa çıkardık, olumlu dönüşler alıyoruz. Karaağaç biberinin uzun süre dayanması için bir tarif ürettik, ürettiğimiz tarif sayesinde Karaağaç biberi kızarmış halde 3 seneye kadar dayanabiliyor” diyerek ürününü tanıttı.

Toplantı konuşmaların ve açıklamaların ardından basın mensuplarına kapalı bir şekilde devam etti. Damla GÖÇ AKYÜZ

Esnafin sorunlari ETSOda masaya yatirildi 5 | Edirne Ahval Gazetesi
Esnafın sorunları ETSO’da masaya yatırıldı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!