‘Esnafın sorunu krediye ulaşamamak’

Ekonomide yaşanan sorunların esnafa da yansıdığını belirten Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, esnafın en büyük sıkıntısının krediye ulaşamaması olduğunu söyledi. Cingöz, esnafa kooperatif üzerinden verilen 500 bin lira düşük faizli kredinin artık iş yerine göre değişiklik göstererek toplamda 250 bin lirayı geçemediğini söyledi.

Cingöz; “Esnafın en büyük sıkıntılarından biri de krediye ulaşamamak”

Esnafın en büyük sorununun krediye ulaşım noktasında olduğunun altını çizen Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz; “Görünen o ki gelecek dönemde zahmet çekeceğiz gibi görünüyor. Zahmet çekelim ama bu iş düzelsin. Neden derseniz eğer, bugün esnaf mal satıyor para kazanmış gibi görünüyor ama 10 gün sonra sattığı malı yeniden satılan fiyattan malı yerine koyamıyor. Burada para çoğalmış gibi görünüyor ama sermaye azalıyor. Onun için tabi ki bu sonuca hepimiz katlanacağız. Faiz oranları da biraz daha yukarı gidecek gibi duruyor. Esnafın en büyük sıkıntılarından biri de krediye ulaşamamak” dedi.

Esnafin en buyuk sikintilarindan biri de krediye ulasamamak 2 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Esnafın sorunu krediye ulaşamamak’ | Edirne Ahval Gazetesi

KOOPERATİF KREDİLERİNDE DEĞİŞİKLİK

Kooperatif üzerinden esnafa verilen kredilerde değişiklik yapıldığını da söyleyen Cingöz; “Daha önce esnafa kooperatif üzerinden 500 bin lira düşük faizli kredi veriliyordu. Şu anda onda da bir değişikliğe gidildi. İş yerine göre değişiklik göstererek toplamda 250 bin lirayı geçmiyor. Artı kooperatiflere de yukarıdan destek gelmediği için talepleri karşılayamıyor” diye konuştu.

Para kazanmaktan ziyade var olan paranın korunabilmesi gerektiğini de belirten Cingöz; “Bugün ticaret yapan insanların, para kazanmadan daha ziyade olanı koruyabilen esnaf kimse en başarılı olan iş insanı odur. Bu hep böyle gidecek hali yok düzelecek. Düzelecek ama düzelirken de elde olanları kaybetmeden o döneme gelebilmek. 2001’de yaşadık bunları biz. Krizden sonra müthiş bir refah geldi Türkiye’ye. Özellikle AK Parti iktidarının ilk 8 yılı işler çok iyiydi. Türkiye o krizden çıktıysa bugünkü ticaretteki daralmayı da bir gün gelecek ve aşacaktır ama dediğim gibi o güne kadar dayanabilmek önemli” açıklamasını yaptı.

Cingöz son olarak piyasada nakit para noktasında sıkıntılar olduğunu da belirterek; “Nakit para çok kıymetli. Piyasada para kıtlığı var. Daha da para daralacak. Çünkü yeni ekonomi bakanı ve merkez bankasının politikaları bu yönde ilerliyor” şeklinde konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!