ETSO Başkanı’ndan asgari ücret yorumu

“Yeni tutar çalışanı da, işvereni de memnun etmedi”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası(ETSO) Başkanı Sezai Irmak, 17.002 TL olarak belirlenen asgari ücret tutarını yorumladı. Irmak, belirlenen ücretin ne çalışanı ne de işvereni memnun etmediğini belirtti.

Milyonlarca insanı ilgilendiren asgari ücret tutarı dün itibariyle açıklandı. Alınan karara göre asgari ücret net 17 bin 2 TL olarak belirlendi. Belirlenen asgari ücret tutarını yorumlayan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası(ETSO) Başkanı Sezai Irmak; “Asgari ücret çalışanı da, işvereni de memnun etmedi. Asgari ücret iki ucu keskin bıçak gibi. Aşağıda kalırsa alttakini kesiyor, yukarıda kalırsa da işvereni kesiyor. İşveren asgari ücretin daha makul olmasını istiyor, çünkü maliyetler çok yükseldi. Personel maliyetleri o kadar yükseldi ki, bunun bile altından kalkamıyoruz, zor kalkıyoruz. 2 seneden beri asgari ücretteki hızlı artışlar işvereni çok sıkıntıya soktu. Ama tabii ki işçiyi de düşününce, onların da bu paralarla geçinememeye başladığını görüyoruz. Ben de herkes gibi markete, kasaba gidiyorum ve fiyatlara bakıyorum, harcamalar çok arttı. Ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz, Allah hepimizin yardımcısı olsun. Ekonomi yönetimine kolaylıklar diliyorum. İnşallah tez saatte bu faiz-enflasyon sarmalından kurtuluruz. Burada şahsen işveren olarak ben bu tablodan çok memnun değilim ama dediğim gibi işçi de memnun değil” dedi.

“AZICIK AŞIM, KAYGISIZ BAŞIM DİYECEĞİM”

Maliyetlerin oldukça yüksek olduğunu belirten Irmak; “Ben kendi adıma söyleyeyim, geçen ay 22 işçili bir bölgeyi kapattım. İşin altından kalkamıyorum, maliyetler yüksek. Aslında sektörel bazda farklılıklar arz ediyor. Lokanta sahibiyse bir şekilde kuru fasulyeye 5 lira zam yapıyor ve çıkarıyor. Ben distribütörlük yapıyorum ve kar marjımız sabit. Öyle bir noktaya geldik ki, bu kar marjının tamamı işletme maliyetine gidiyor. Çok küçük bir primimiz var, prime çalışıyorsun. Yavaş yavaş haşlanıyoruz ama farkında değiliz. Baktım, dönemiyorum, bir bölgeyi bıraktım. Biraz daha izleyeceğim, önümüzdeki dönem olmazsa biraz daha küçülmeye gideceğim. Azıcık aşım, kaygısız başım diyeceğim” diye konuştu.

“KISIR DÖNGÜ”

Asgari ücret artışıyla birlikte ürünlere de zam geleceğini belirten ETSO Başkanı Sezai Irmak; “İşveren, asgari ücrete gelen zammı nereden karşılayacak? Ürettiği ürüne zam yaparak çıkaracak bunu. Bu bir kısır döngü. Üretilen mala zam yapılacak, devamı gelecek. Temennim; ne bu kadar asgari ücret artsın, ne bu kadar diğer ürünlere zam gelsin. Şu anda bize yansıyan bir zam talebi yok herhangi bir üründe ama gelecektir diye düşünüyorum” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!