ETUS’tan devlet desteğine zam talebi

Devletin ücretsiz yolcu taşıma konusunda ETUS’a aylık araç başı 2 bin 700 liralık destek verdiğini söyleyen ETUS Başkanı Hakan Giyik, ETUS’un araç başına aylık 30-35 bin liralık ücretsiz yolcu taşıdığını ve toplamda aylık 4 milyon liralık ücretsiz yolcu taşındığını ifade etti. Giyik, ETUS esnafının desteklerin asgari ücret seviyesine yükseltilmesini beklediğini dile getirdi.

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’nin (ETUS) araç başına aylık 30-35 bin liralık ücretsiz yolcu taşıdığını belirten S.S. 19 No’lu Serhad Birlik ETUS Minibüsçüler Otobüsçüler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Hakan Giyik, devletin ücretsiz yolcular için verdiği 2 bin 700 liralık aylık araç başı desteğin yetersiz olduğunu olduğunu açıkladı.

‘DESTEK 2 BİN 700 LİRA, ARAÇ BAŞI 30-35 BİN LİRALIK ÜCRETSİZ YOLCU TAŞIYORUZ’

ETUS esnafının desteklerin asgari ücretle orantılı olmasını beklediklerini ifade eden Giyik; “Devletin ücretsiz yolcular için verdiği destek 2 bin 700 lira. Biz araç başı 30-35 bin liralık ücretsiz yolcu taşıyoruz. Geçen yıl bu fiyatlara zam yapılacağı söylendi ancak bakanlıktan henüz bir ses çıkmadı; bir gelişme yok. ÖTV zammı geldiği zaman hemen mazota uygulanıyor. Esnaf sıkıntıya düşmüş durumda. Biz esnaf olarak bu ücretlerin asgari ücret ile orantılı olmasını istiyoruz. Biz yine taşıyalım ama bize asgari ücret oranında bir artış versinler. Asgari ücrete zam geldiği zaman bizim de taşıdığımız o ücretsiz yolculara yapılan desteğe zam yapsınlar. Böylelikle mazot paramızı çıkarırız bizde” dedi.

‘AYDA 4 MİLYON LİRALIK ÜCRETSİZ YOLCU TAŞIYORUZ’

Giyik, ETUS araçlarına günde yaklaşık 8-9 bin kişinin ücretsiz bindiğinin altını çizerek; “Biz günde 8-9 bin ücretsiz yolcu taşıyoruz. Bunu 17 lira ile hesapladığınızda 235 bin lira civarında bir ücretsiz taşımamız var. Bunu aya vurduğumuzda 4 milyon liralık bir yolcu taşımış oluyoruz. Bu çok ciddi bir rakam. Bir fabrikatör, bir iş insanı bizim gibi böyle bir hibe yapabiliyorsa, bizde yapalım. Bu esnaf grubu bu kadar ezdirilmemeli” şeklinde konuştu.

‘ZAM KONUSUNDA BELEDİYE İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’

ETUS biniş ücretlerine zam yapılması konusunda hesapların yapılmaya devam edildiğini ve yakında belediye ile görüşmeler gerçekleştireceklerini bildiren Giyik; “ETUS’a zammı düşünmememiz mümkün değil. Biz hesaplarımızı yapıyoruz. Ona göre de belediye ile görüşmeler gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!