“Ev almaktan onlar da uzak duruyorlar”

Bulgaristan ve Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlar, kira gelirleri Euro’ya bağlı düştüğü için bu sene Edirne’den ev almak yerine yatırımlarını arsa ve tarla alarak yaptılar. Komşu ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarının ev almaktan uzak durduklarını dile getiren Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda; “Türk vatandaşlarımız 2 sene önceden almış olduğu daireleri Euro’nun artmasından ötürü 2 sene öncesindeki kira geliri 150 Euro iken, şimdi 80-90 Euro’ya düştü. Bundan ötürü ev almaktan onlar da uzak duruyorlar” dedi.

Bulgar ve Yunan’ların Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nden sınır illeri olduğu için gayrimenkul alamadıklarını dile getiren Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda; “Bulgar ve Yunan vatandaşların Edirne, Kırklareli, Tekirdağ’dan ev alma olasılığı yasa gereği zaten yok” dedi. Diğer yandan komşu ülkelerde yaşayan Türk vatandaşların Türkiye’den aldıkları evlerden elde ettikleri kira gelirinin düştüğünü söyleyen Feda; “Ancak Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlarımız 2 sene önceden almış olduğu daireleri Euro’nun artmasından ötürü 2 sene öncesindeki kira geliri 150 Euro iken, şimdi 80-90 Euro’ya düştü. Bundan ötürü ev almaktan onlar da uzak duruyorlar” diye konuştu.

Komşu ülkelerde yaşayan vatandaşların ev yerine arsa ve tarlaya yatırım yaptıklarını belirten Aytaç Feda; “Paralarını daha çok Türk bankalarına faize yatırmaktalar. Yatırımlarını eve değil, arsa ve tarla yönünde yapıyorlar” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu