Fedakârlığın yaşayan destanı Gaziler’in Günü

Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanının verilişinin yıl dönümünde kutlanan Gaziler Günü, kutlama etkinlikleri kapsamında Edirne’de Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Atatürk Anıtı’na Edirne Valiliği, Edirne 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, Edirne Belediyesi ve Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi tarafından çelenk sunuldu. Anıttaki törenin ardından Saraçlar Caddesi’nde oluşturulan kortej, Lari Camii’ne kadar ilerledi ve camide şehit ve gaziler adına Mevlit okutuldu.

Her yıl Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanının verilişinin yıl dönümü olan 19 Eylül günü kutlanan Gaziler Günü, Edirne’de de etkinliklerle kutlandı. Edirne Valisi Yunus Sezer, sabah saatlerinde Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi dernek binasında gazilerle bir araya geldi. Kutlama etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtı’na Edirne Valiliği, Edirne 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, Edirne Belediyesi ve Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi tarafından çelenk sunulmasıyla başlarken, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Çelenk sunma törenine, Edirne Valisi Yunus Sezer, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Muharip Gaziler Derneği Edirne Şube Başkanı Ahmet İsmailoğlu, Edirne İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Ali Büber, İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun, kurum ve kuruluşların yöneticileri, siyasi partilerin il başkanları, gaziler ve gazi yakınları katılım sağladı.

“AZİZ ULUSUMUZUN ŞEHADET ŞERBETİNİ İÇEMEYEN EVLATLARI, HAK ETTİKLERİ GAZİLİK UNVANINI BÜYÜK BİR GURURLA TAŞIMAKTADIR”

Törende günün anlam ve önemine yönelik konuşmayı, 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı adına Piyade Üsteğmen Fatih Gültekin gerçekleştirdi. Üsteğmen Gültekin, Gaziler Günü’nün Mustafa Kemal Atatürk’e gazi unvanının verilişinin yıldönümü olduğunu belirterek; “Bugün aynı zamanda sergilediği üstünlük komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığın kadirşinas milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Gazilik Unvanı ve mareşal rütbesinin verildiği günün de yıldönümüdür. Sakarya Meydan muharebesinin kazanmasına müteakip 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 79’uncu birleşiminde alınan karar ve 153 sayılı kanunla ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmiştir. Muharebenin en büyük rütbesi şehitliktir. Vatan ve vazife uğruna seve seve ölüme giden aziz ulusumuzun şehadet şerbetini içemeyen evlatları, hak ettikleri gazilik unvanını büyük bir gururla taşımaktadır. Gazilik Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakarlığının yaşayan destanı, gazi ise bu destanı yazan kahramanlığın adıdır” dedi.

Fedakarligin yasayan destani Gazilerin Gunu - Edirne Ahval Gazetesi
Fedakârlığın yaşayan destanı Gaziler’in Günü - Edirne Ahval Gazetesi

Üsteğmen Gültekin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gazi unvanını taşımaktan dolayı yaşadığı gururu ifade ederek; “Ulu Önder Atatürk de gazi unvanıyla anılmaktan büyük gurur ve şeref duyduğunu şu sözlerle ifade etmiştir; ‘Kahraman Türk ordusu, sizin kahramanınızda kazanan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu unvan ve rütbeyi ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.’ Gazi Mustafa Kemal Atatürk kendilerine verilen yeni rütbe ve unvanı vesilesiyle, Türk ordusuna ithafen yayınladığı bildiride; ‘Büyük Millet Meclisi’nin hakkında yeni bir rütbe ve gazilik unvanıyla tecelli eden iltifatları doğrudan doğruya sizindir. Sizin kahramanınızda sizin gösterdiğiniz dünyayı, fedakarlıklar boğazına kazanılan bu büyük muzafferiyetin millet tarafından takdirini gösteren bu rütbe ve unvanı ancak size mahal ederek tüm askerlik hayatımın en büyük iftar sermesi olarak taşıyacağım’ ifadeleriyle, muzaffer ve gazi Türk ordusunu yüceltmiş, bu unvanı bizim kültürümüze taşıdığı üstün müstesna değeri ortaya koymuştur. Fedakârlık timsali değerli gazilerimiz, ulusumuzu birbirine bağlayan değerlerin başında tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar, toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir” şeklinde konuştu.

‘19 EYLÜL ATATÜRK’ÜN GAZİ UNVANINI ALDIĞI VE VATANIN BAĞIMSIZLIĞI UĞRUNA CANLARINI FEDA EDEN GAZİLERİMİZİN GURUR VE ŞEREFLE ANILDIĞI GÜNDÜR’

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi adına açıklamayı yapan Dernek Genel Sekreteri Fevzi Demir, Gaziler Günü’nün Türkiye’nin rejimi, birliği ve bütünlüğü adına vücutlarını siper eden gazilerin şeref günü olduğunun altını çizerek; “19 Eylül, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM tarafından Gazi unvanıyla taçlandırıldığı ve vatanın bağımsızlığı uğruna canını feda eden gazilerimizin gurur ve şerefle hatırlandığı bir gündür. Bu özel gün, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gazilerimizle Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, birliği ve toprak bütünlüğü uğrunda terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden askerlerimiz, polislerimiz, güvenlik korucularımız ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerimizin şeref günüdür. Türk milletinin Anadolu’daki bin yıllık varlığını sona erdirmeyi amaçlayan emperyalist güçler, 1’inci Dünya Savaşı sonunda ülkemizi dört bir yandan işgal ettiler. Bu işgali yetmezmiş gibi, vatanımızı parçalamayı amaçlayan Sevr Anlaşması’nı milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’den çıkardılar. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk ordusu, Yunan ordusunu Polatlı yakınlarında Sakarya Meydan Muharebesi’nde yenerek bozguna uğrattı. Çareyi kaçmakta bulan Yunan ordusu, bir sene sonra Dumlupınar’da aynı akıbete uğratılarak 9 Eylül 1922’de topraklarımızdan tamamen atıldı. Böylece Yunanlıların küçük hayalleri Ege’nin serin sularında son buldu. Sakarya Meydan Muharebesi, Türk’ün ateşle imtihanı, milletimizin ölüm kalım mücadelesi olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, yaklaşık 238 yıldır Avrupa’dan geri çekilen Türk ordusunun son savunma savaşı olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşı’nın seyrini ve kaderini değiştirmiş, kısacası Anadolu’nun düşmandan kurtuluşu için bir kırılma noktasıdır. Türk milleti adına TBMM’si 19 Eylül 1921 tarihinde bu eşsiz zaferin anısına, zaferin mimarı Başkomutan M. Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanı ile “Mareşal” rütbesini tevcih etmiştir” diye konuştu.

Fedakarligin yasayan destani Gazilerin Gunu 2 - Edirne Ahval Gazetesi
Fedakârlığın yaşayan destanı Gaziler’in Günü - Edirne Ahval Gazetesi

“19 EYLÜL, SAVAŞ MEYDANLARINDA CANLARINI ORTAYA KOYARAK SAVAŞAN, FEDAKÂR VE KAHRAMAN GAZİLERİMİZİN ŞEREF VE KAHRAMANLIK GÜNÜDÜR”

Demir, üzerinde yaşadığımız Türkiye topraklarının vatana dönüşmesinin, şehit ve gazilerin fedakarlıkları sayesinde olduğunu ifade ederek; “Üzerinde yaşadığımız toprakların bizler için vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması, şehitlerimizin ve gazilerimizin eşsiz fedakarlıklarının eseridir. Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklali canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi; ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ deyişinde saklıdır. Bugüne kadar sergilenen her türlü hainlik, Türk Silahlı Kuvvetleri, polisimiz, güvenlik korucuları ile vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır. Yüce Türk milletinin bağrından çıkmış, şanlı ve şerefli Türk ordusu dün olduğu gibi bugün ve yarın da vatanımızın bölünmez bütünlüğünün sigortası, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. 19 Eylül, savaş meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakâr ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. Kahraman gaziler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi Gaziler Günü münasebetiyle rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Saraçlar Caddesi’nde oluşturulan kortej, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Lari Camii’ne kadar geldi ve Lari Camii’nde şehitler ve gaziler adına Mevlit okutuldu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu