‘Filistin gündemi soğutuluyor’

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla düzenlenen “Sessiz Yürüyüş”ün 10’uncusu gerçekleştirildi.

Edirne‘de İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Eski Cami önünde bir araya gelen Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, oluşturdukları kortej eşliğinde Saraçlar Caddesi’ne kadar 10’uncu kez “Sessiz Yürüyüş” gerçekleştirdiler. Öğrenciler, Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması da gerçekleştirdiler.

“FİLİSTİN GÜNDEMİNİN SOĞUDUĞUNA ÜZÜLEREK ŞAHİT OLUYORUZ”

Öğrenciler adına açıklamayı yapan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Muammer Morkoç, uluslararası otoritelerin Gazze’de yaşanan savaşa sessiz kaldıklarını belirterek; “Terör devleti İsrail, Filistin topraklarında bütün dünyanın gözü önünde sivilleri öldürmeye, hastaneleri bombalamaya devam ediyor. Bütün bu yaşananlara rağmen insan haklarından bahsedenlerin, eşitlik, adalet ve hukuk üstünlüğünü vurgulayanların haftalardır bu zulme sessiz kaldıklarını, hatta terör devletini desteklediklerini görüyoruz. Bu yapılanları asla unutmayacağımızı burada tekrar vurguluyoruz. Bugün biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak terör, soykırım ve işgale karşı yürüyüşümüzün 10. haftasındayız. Ülkemizde ve bütün dünyada Filistin gündeminin soğuduğuna, çoğu insanın hiçbir şey yaşanmamış gibi hayatlarına devam ettiğine üzülerek şahit oluyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2024 01 20 at 16.43.38 | Edirne Ahval Gazetesi
'Filistin gündemi soğutuluyor' | Edirne Ahval Gazetesi

“GÖREVLERİ BAŞINDAN BİR AN AYRILMAYAN GAZZELİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINI SELAMLIYORUZ”

Gazze’deki sivillere yönelik şiddetin 105 gündür aralıksız devam ettiğinin altını çizen Morkoç; “Biz burada konfor içinde yaşamaya devam ederken Gazze halkı tam 105 gündür uçak ve bomba seslerine, yıkıma ve katliama karşı direniyor. Bizler çocuklarımız hasta olduğunda o gece uyuyamazken Gazze’de değil 1 çocuğunu, 3-4 çocuğunu kaybetmiş annelerin sözlerini, soğukkanlılıklarını, imanlarını hayranlıkla izliyoruz. Terör devleti İsrail tarafından uygulanan zulümlere rağmen korkmadan mücadele eden Gazzeli kardeşlerimizi, tutuklansalar da öldürülseler de görevleri başından bir an ayrılmayan Gazzeli sağlık çalışanlarını selamlıyoruz” şeklinde konuştu.

“GAZZE’DE KURULACAK HASTANE VE SAĞLIK TESİSLERİNDE GÖREV ALMAYA HAZIRIZ”

Gazze’de kurulacak bir hastane veya sağlık tesislerinde görev almaya hazır olduklarını bildiren Morkoç; “Buradan devletimize ve yetkililere sesleniyoruz: ‘Biz Gazzeli sağlık çalışanlarıyla birlikte çalışmaya, oralarda kurulacak hastane ve sağlık tesislerinde görev almaya hazırız.’ Gazze’de masum insanlar can verirken biz, burada rahatımızdan vazgeçmiyorsak kendi vicdanımızı sorguya çekelim. “Ne yapabiliriz?” diye soranlara diyoruz ki: ‘Halk olarak en güçlü silahımız boykottur.’ Biz sağlık çalışanları olarak gıda, giyim ve diğer alanlarda olduğu gibi tıp sektöründe de boykota devam ediyoruz ve vicdan sahibi herkesi boykotu kalıcı hale getirmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

WhatsApp Image 2024 01 20 at 16.43.39 1 | Edirne Ahval Gazetesi
'Filistin gündemi soğutuluyor' | Edirne Ahval Gazetesi

“BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ SOYKIRIMA KARŞI DUVAR OLARAK ÖRENLER KAZANACAK”

İsrail’e karşı mücadelelerinin devam edeceğine vurgu yapan Morkoç; “Sessiz Yürüyüşümüz 10 haftadır Türkiye’nin her bölgesinden 40’tan fazla ilde kendini insanlığı yaşatmaya adamış sağlık çalışanlarının katkısıyla devam ediyor. Biz her hafta, beyaz önlüklerimizle sessizce yürüyerek şöyle diyoruz: ‘Hiçbir katilin ve hiçbir teröristin yaptığı yanına kalmadığı gibi senin de yaptıkların yanına kalmayacak İsrail. Sen kaybedeceksin; insanlık kazanacak, Filistin halkı kazanacak, beyaz önlüklerini soykırıma karşı duvar olarak örenler kazanacak, yıktığın hastanelerin içinde bütün insanlığın hayatını kurtarmaya devam eden Gazzeli meslektaşlarımız kazanacak.’ Tarih boyunca kendini tekrar ve teyit eden bir hikaye vardır. Ölmeye hazır olan halklar, bunu yapmaya hazır olmayan halklara her daim galip gelmiştir. Ölmeye hazır olmayanlar daha zengin ve görünüşte daha güçlü gözükseler de güç ve zayıflık, ancak kalptedir. İnsanlık dışı bütün eylemlerden kurtulmak için verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2024 01 20 at 16.43.40 | Edirne Ahval Gazetesi
'Filistin gündemi soğutuluyor' | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!