Filistin için sessizce yürüdüler

Selimiye Meydanı’nda bir araya gelen Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, 7 Ekim’den bu yana süregelen İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için, Saraçlar Caddesi’ne kadar “Sessiz Yürüyüş” düzenlediler.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Selimiye Meydanı’ndan Saraçlar Caddesi’ne kadar “Sessiz Yürüyüş” düzenledi. Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması düzenleyen öğrenciler, Filistinli masumların sesi olmak için ve zulme engel olmak için mücadele edeceklerini belirttiler.

Öğrenciler adına basın açıklamasını yapan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi İbrahim Çetindağ, konuşmasına başlamadan önce Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe-Kilit harekâtında bölücü terör örgütü mensupları tarafından yapılan saldırıda hayatını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek; “Hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, Türk silahlı kuvvetleri ile milletimize başsağlığı ve sabrı cemil niyaz ediyoruz” dedi.

“VİCDANLI KALABİLMENİN HÂLÂ MÜMKÜN OLDUĞUNU HAYKIRMAK İÇİN BURADAYIZ”

Hekimler ve sağlıkçılar olarak beyaz önlükleri ile başlattıkları “Sessiz Yürüyüş” eyleminin 6’ncı haftasında olduklarını kaydeden Çetindağ, Gazze’deki bombardımanda Fransız Dışişleri Bakanlığı personelinin de hayatını kaybetmesine rağmen Fransa hükümeti tarafından açıklama yapılmadığına dikkat çekerek; “Türkiye’de İstanbul Ankara İzmir başta olmak üzere Edirne’den Kars’a 40’tan fazla şehirde aynı anda Filistinli masumların sesi olmak için, Siyonist işgalcilerin katliamını duyurmak ve bu zulme engel olmak için, vicdanlı kalabilmenin hâlâ mümkün olduğunu haykırmak için buradayız. Geçtiğimiz hafta Han Yunus kentine yapılan saldırıdan sonra yaralılar Naser Hastanesi’ne getirildi. İşgalciler hemen bir gün sonra Naser Hastanesi’ni bombardımana tuttu. İsrail, Gazze’deki bombardımanında Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın bir çalışanını öldürdü. Fransa hükümeti veya herhangi bir uluslararası yapıdan hala tek bir açıklama gelmedi. Ayrıca Filistin’in işgal altındaki diğer toprakları olan Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail ve yasadışı Yahudi işgalcilerin saldırılarında 301 Filistinli öldürüldü” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023 12 24 at 13.18.03 | Edirne Ahval Gazetesi
Filistin için sessizce yürüdüler | Edirne Ahval Gazetesi

“7 EKİM’DEN BU YANA GAZZE’DE 98 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ”

7 Ekim’den bu yana Gazze’de gerçekleştirilen saldırılarda 98 gazetecinin yaşamını yitirdiğini dile getiren Çetindağ; “İnsanlığın çiğnendiği bu katliamda kimlerin hangi tarafta durduğunu görüyoruz. Mesele kendi çıkarları olunca insanlık ve özgürlük dersi verenler, Gazze’deki vahşeti hangi vicdana sığdırabiliyorlar? İsrail’in en büyük düşmanı gerçeklerdir. Gerçeğin temsilcileri basın mensupları ve gazetecilerdir. İsrail onlarca yıldır gazetecileri hedef almaktayken, sadece 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 98 gazeteci öldürüldü. Nerede basının özgürlüğü, nerede dokunulmazlık? Dünyada hakim güç olarak görünenlerin samimiyetini işte buradan okuyabilirsiniz” diye konuştu.

“BU ZULMÜ DURDURMAK İÇİN DAHA NEYİ BEKLİYORSUNUZ?”

Çetindağ, Gazze’de durumu kritik olan 5 bin yaralının acil tahliye edilmesi yönünde yetkililere seslenerek; “Gazze halkı; hayranlık verici dirayeti, adanmışlığı, sabrı ve cesareti ile dünyanın geri kalanına ‘kalp masajı’ yapıyor. İnsanlık derin uykusundan uyanıyor. 8 milyar insan, bir grup azgın işgalcinin pervasızca sürdürdüğü soykırıma daha fazla seyirci kalamaz. Durumu kritik 5000 yaralının acilen tahliye edilmesi için Refah sınır kapısı derhal açılmalıdır. Refah sınırında utanç tümörleri gibi bekleyen insani yardım tırlarının acilen Gazze içine geçişi sağlanmalıdır. Bu dehşet tabloyu seyreden Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler, Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri, NATO. Sizlere sesleniyoruz: İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal ediliyor. Binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katlediliyor. Dünya’daki bütün uyarı, yürüyüş, eylem, protesto, kınamalara rağmen İsrail pişkince ve göz göre göre savaş suçu işlemeye devam ediyorken; insanlıktan, vicdandan, hak ve hürriyetten ve ırkçılık karşıtı söylemlerden bahsettiğinizde samimiyseniz, bu zulmü durdurmak için daha neyi bekliyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Çetindağ, “Sessiz Yürüyüş” eylemini her hafta, aynı saatte bir araya gelerek, tekrar gerçekleştireceklerini bildirdi. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 12 24 at 13.18.02 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Filistin için sessizce yürüdüler | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 24 at 13.18.02 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Filistin için sessizce yürüdüler | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 24 at 13.18.02 | Edirne Ahval Gazetesi
Filistin için sessizce yürüdüler | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu